zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 42. týden

Bulat Okudžava

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Krásný ztráty
Hudebník Roman Dragoun s ředitelem Pražského jara Romanem Bělorem v baru u Michala Prokopa. Režie J. Lacina (Premiéra)
Roman Dragoun je všestranný hudebník - klávesista, zpěvák i skladatel. Ač pochází z jihočeského Písku, velká část jeho hudební kariéry je spjata s Brnem. Tady začínal v polovině 70. let 20. století v amatérské rockové skupině Regenerace. Později stál u zrodu skupin Progres 2, Futurum, Stromboli nebo T4. Vydal několik sólových alb, zpíval v muzikálech a dodnes spolupracuje jako studiový hráč s mnoha tuzemskými hudebníky, jako jsou například Bára Basiková, Michal Pavlíček, Raven, Leona Machálková či Lucie Bílá. V roce 1995 vydal své první sólové album Stín mý krve. V roce 2012 byl vybrán do Beatové síně slávy v kategorii „Osobnost“.
Roman Bělor je ředitelem Pražského jara už od roku 2001. Je považován za člověka s výbornými manažerskými schopnostmi. Ostatně do své funkce nastupoval už jako zkušený hudební manažer, protože byl předtím nejen dlouholetým členem výboru tohoto nejdůležitějšího českého festivalu vážné hudby, ale působil i jako ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Kromě řízení prestižního festivalu se Roman Bělor dlouhodobě zasazuje o vybudování nového zařízení, vhodného k pořádání koncertů v Praze, protože tvrdí, že světová metropole, jakou Praha bezesporu je, se bez moderního sálu určeného hudbě neobejde.
Vysílání: 19.10., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 21.10., ČT2

Básníci Evropy - Bulat Okudžava
Portrét známého básníka, spisovatele a zpěváka, který se stal symbolem vzdoru proti totalitnímu režimu (1999). Scénář a režie J. Vondrák a J. Vašíček
Bulat Okudžava se stal jedním ze symbolů ruské poezie a lidské slušnosti. Spolu s Vladimírem Vysockým i symbolem vzdoru proti sovětské komunistické zvůli. Jeho romány, které byly přeloženy ve třiceti zemích světa, svědčí o neobyčejně bohaté tvůrčí osobnosti. (Ahoj študente, Nebohý Avrosimov, Putování diletantů, Dostaveníčko s Bonapartem). Také vydal sbírky básní Veselý bubeník, Cestování na Tinatin, Arbate, můj Arbate a napsal i několik filmových scénářů. Desky s jeho písněmi, které nezaměnitelným způsobem interpretoval, vyšly nejen v evropských zemích, ale i v Americe, v Austrálii i v Kanadě. Zemřel v roce 1997 v Paříži.
Vysílání: 15.10., 22.20 hod., ČT art

Hudební klub - Crescendo
Etnická hudba s Pavlem Fajtem a jeho přáteli (1998). Režie V. Fatka
Etnická hudba s Pavlem Fajtem a jeho přáteli představuje pestrou přehlídku tónů a hudebních spirituálů zpěvačky Štěpanidy Borisové, bubeníka Geerta Waegemana a nezapomenutelného hráče na harmoniku Stevena De Bruyna (1998). Režie V. Fatka
Vysílání: 16.10., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 18.10., ČT art

13.10.2013 12:10:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...