zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Načeva Na Kloboučku

Načeva (Repro foto Scena.cz)

  

V dalším pokračování divácky atraktivních rockových setkání Na Kloboučku, pozvali oba protagonisté, Michal Pavlíček a Ondřej Konrád představitele moravské a české alternativní scény. Poprvé se setkáte v prostředí Kloboučku s někdejším členem brněnské skupiny Dunaj, kytaristou, skladatelem a zpěvákem Jiřím Ostřanským a jako druhý host se představí herečka a zpěvačka Monika Načeva. V premiéře si můžete naladit 18. března 2002 ve 23.15 na ČT1. Repríza pak 19.03. ve 23.03. ČT2.
Druhý hudební tip bude na ČT1, kde v úterý 19. března 2002 si můžeme poslechnout ve 23.35 h poslechnout Jakuba Nohu Band. Co o své hudbě říká sám protagonista? „ …kdybych měl teď nějak charakterizovat náš styl, tak bych asi nesměle řekl, že se pohybujeme někde na rozhraní folku, blues a rocku a možná i něčeho tvrdšího. … Já sám mám rád syrovější, razantní zvuk kapely a nějaké stylové škatulkování mi moc nesedí. Považuji styly spíše za výrazové prostředky a rád přeskakuji z jednoho do druhého, takže když nás někdo slyší poprvé, tak někdy i užasne...".

Na Klobouček si Jiří Ostřanský přivezl osobitý projekt v podobě moderní rockové skupiny BOO, kombinující ostřejší zvuk s lyričtějšími pasážemi, ve kterých používá akustické smyčcové nástroje. Herečka a zpěvačka Monika Načeva představí album Fontanela, navazujícím na jedinečné rockovou kompilaci Možnosti tu jsou, se tak po mateřské pauze vrací zpět na rockovou scénu. Přes oba dva studiové projekty a předchozí účinkování v divadle Sklep se dostala až k elektronickým experimentům, které provozuje i koncertně. Mnohotvářná Načeva je dnes kultovní postavou nezávislé scény a její představení Na Kloboučku společně s Jiřím Ostřanským a skupinou Boo bude dalším pokračováním rockových zážitků.
Poslední doporučení je z ranku vážné hudby. Dokument věnovaný Herbertu von Karajanovi uvidíme 23. března 2002 ve 14.55 h ČT2. Karajan byl talentovaný, pilný, založil svou nadaci. Jezdil na kole, plaval, řídil turbovrtulové letadlo. Učarovaly mu ladné tvary porsche a mercedesu. Přestože vystudoval klavír, měl slabost pro orchestr. Chtěl-li něco vyjádřit hudbou, nebylo možné se obejít bez orchestru. Pokud jde o jeho původ: starý rod Karajannisů pocházel z řecké části Makedonie. Talent a genialita mladého Karajana vyvolala v předválečném Německu množství poct a oficiálních titulů. Dodnes se vynořuje řada spekulací o Karajanově údajném členství v NSDAP, kam měl vstoupit už počátkem 30. let v Salcburku. Géniům však dějiny i lidé odpouštějí rádi. Už v roce 1947 byl oficiální zákaz dirigování Karajanovi zrušen. Vedl Vídeňskou státní operu, stál v čele Berlínských, ale také Vídeňských filharmoniků. Nadevše miloval svou rodinu. Byl hudebním perfekcionistou, estétem zvuku a dynamiky. (5.4.1908-16.7.1989).

18.3.2002 Josef Meszáros | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...