zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Turné Duke Ellington Orchestra se přesunuje z jara na září

Duke Ellington Orchestra

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jediný oficiální a uznávaný orchestr, jenž uchovává odkaz velikána rané swingové scény - Duke Ellington Orchestra, přijede do Prahy místo původně plánovaného 19. dubna až v září. Příčinou je přeložení celého evropského turné tohoto předního big bandu jeho americkým managementem. Příznivci Ellingtonovy hudby však o umělecký zážitek nepřijdou – jeho autorské skladby a nezaměnitelná hudba v podání těchto vynikajících hudebníků zazní ve Velkém sále pražské Lucerny v nově potvrzeném termínu 28. září 2012. Již zakoupené vstupenky zůstávají nadále v platnosti. Platí to i pro vystoupení orchestru v Bratislavě, které proběhne 27. září.

Kromě hlavní hvězdy večera – jednoho z nejvýznamnějších a nejdéle působících světových big bandů - Duke Ellington Orchestra se návštěvníci mohou těšit na již avizované vystoupení talentované a chválené české šansonierky Hany Robinson, po jejímž boku se rovněž představí kontrabasista a baskytarista Antonín Šturma a hráč na saxofon a klarinet Petr Kroutil. Trio se zhostí čestné role zahajovatelů celého večera.

Duke Ellington Orchestra, jehož koncert se uskuteční v novém podzimním termínu, slibuje ještě autentičtější zvuk a atmosféru, než tomu bylo na pražském koncertě před dvěma lety. Pro tyto vlastnosti ostatně patří těleso ke stálým hostům řady prestižních mezinárodních přehlídek a ceněn je i mezi odborníky specializovanými na tvorbu a interpretaci samotného Duke Ellingtona.

Uměleckou úroveň big bandu střežil již Ellington, když od roku 1923 do roku 1931 hledal vhodné složení, zaměření i název svého tělesa. Duke Ellington and his Orchestra prošel křtem ohněm během hospodářské krize, aby se stal tomuto výtečnému pianistovi a autorovi více než 2 tisíc jazzových skladeb oporou až do jeho smrti. Během své kariéry Duke Ellington získal 12 Grammy, tři z toho posmrtně. Orchestrem prošlo mnoho později slavných jazzmanů i těch, kteří této formaci dali přednost před sólovou kariérou.

Duke Ellington odstartoval kariéru v období „roaring twenties“, kdy s tradicionalistickou klasikou cloumala charlestonová horečka a kdy se začaly objevovat první příznaky swingového šílenství. Mnohé hudebníky výrazně ovlivnila i další vývojová stadia jazzu od bebopu až po současnost. Duke Ellington nové vývojové trendy vnímal a vstřebával, ale jen natolik, aby neutrpěla osobitost projevu jeho orchestru a aby neovlivnil originalitu vlastní tvorby, kterou raději označoval za „americkou muziku“ než za jazz…

23.4.2012 20:04:48 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha ...celý článek


Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor ...celý článek


Cooper přiveze unikátní 3D/AV show

Max Cooper

Britský producent a tvůrce inteligentní taneční hudby Max Cooper představí 16. května svůj nejnovější projekt ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i celý článek

další články...