zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 29. týden

Pandurango

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pandurango (3/7) (Vysílání: 19.7., 23.00 hod., ČT2)
Hledání hudebního cítění v lidech dnešního světa pod záštitou boha Panduranga pokračuje. Expedice vedená hudebníkem a neúnavným tonálním průzkumníkem Michalem Dvořákem dorazila do Austrálie. Pozornost se přirozeně soustředila na původní obyvatele kontinentu nazývané aborigins. Uncle /strýček/ Max Eulo se zamýšlí během kouřového obřadu nad svým vztahem k hudbě, uslyšíme dnes již legendární prastarý australský nástroj - "fujaru" zvanou didjeridoo /didžeridú/ a Russel Smith, který ji dokonale ovládá, rozpráví o ztracené generaci australských míšenců. Hudba a život se v tu chvíli pozoruhodně prolíná. V pořadu se dále setkáme s hráčem na bicí Virgilem Donatim, fenomenálním kytaristou, hvězdou hudebních festivalů Modern Drummer Festival či Montreal DrumFest, s jedním z největších sběratelů World Music, českým emigrantem Johne Pearem, s mladou jazzovou nadějí kytaristou Jake Dewhurstem, s promotérem Antonio Zambarellim, zakladatelem první velké diskotéky v Sydney, s populárním australským zpěvákem 80tých let Brianem Mannixem a s mnoha dalšími. V zemi, která je sama o sobě symbolem míšení všech dnes existujících rozlišitelných etnik, uvažování nad průběhem hudebního soužití lidstva nezadržitelně vyvolává úvahy nad soužitím lidí této planety vůbec.

ČT Live - Věra Špinarová (Vysílání: 20.7., 19.05 hod., ČT2)
Pro svůj nenapodobitelný sytý hlas i pro temperamentní a vitální vystupování na koncertech patří Věra Špinarová již mnoho let mezi nejžádanější zpěvačky v České a Slovenské republice. Koncerty probíhají v průběhu celého roku a jsou stále vyprodány. Má celou řadu krásných hitů, například Meteor lásky, Music box, Bílá jawa 250, Raketou na Mars nebo Měj mě rád. Největším hitem se však stala píseň Jednoho dne se vrátíš, jejíž melodie je z filmu Tenkrát na západě. Prestižní záležitostí v roce 2007 bylo pozvání na koncert Joe Cockera, který nemá nikdy na svých koncertech hosty ani předskokany. Věra Špinarová byla pozvána jako host na Ostravský koncert. Věra Špinarová je jednou z nejlepších a nejvýraznějších osobností českého popu a rocku. Kromě mnoha ocenění v podobě zlatých a platinových desek patří mezi prvních pět nejprodávanějších českých interpretek posledních let.

Písničky a tance (Vysílání: 21.7., 10.45 hod., ČT1)
Lidová píseň je blízká lidskému srdci, podmaňuje si ho svou melodičností, ale nade vše ční radost ze zpěvu. Využít bohatost folklorního zázemí jižní Moravy a připravit divákovi dobrou pohodu měli snahu tvůrci hudebního cyklu Na Dobrou noc, který vznikal v letech 1987 až 1989 v brněnském studiu. Známé i méně známé lidové písně zazpívají J. Šuláková, L. Holý, Hana a Marie Škubalovy.

Sedm epoch rocku (2/7) (Vysílání: 23.7., 21.20 hod., ČT2)
Mnozí se ptali, zda propojení rocku s divadlem nezašlo u skupiny Pink Floyd příliš daleko. Největší ironie projektu The Wall spočívá v tom, že jako inspirace posloužila vzrůstající nechuť Rogera Waterse ke způsobu, jakým vystoupení izolovalo skupinu od publika. A tak, aby to náležitě zdramatizoval, stvořil obří spektákl, a ten kapelu odcizil publiku mnohem účinněji než všechno, co jakákoli skupina na pódiu předváděla kdykoli předtím. Spojení rockové hudby s divadelní performancí bylo nyní na hony vzdáleno průkopnickým světelným show Velvet Underground. David Bowie a Roxy Music do ní vnesli okázalost a styl, Peter Gabriel ji s Genesis obohatil parasurrealismem... a v případě Pink Floyd dosáhla epických rozměrů. Novátorské nápady ze šedesátých a sedmdesátých let daly populární hudbě nový rozměr. Z jejich iniciátorů se stali rockoví kmotři.

Bigbít (26/42) (Vysílání: 23.7., 22.15 hod., ČT2)
Počátkem sedmdesátých let se začala vytvářet propast mezi oficiální kulturou a undergroundem. Přitom muzikanti Plastic People vyprávějí, že jejich prvotním impulsem nebyl boj proti establishmentu, chtěli jen hrát hudbu podle svého. O éře neoficiálních akcí, zákazů, koncertů pro známé, "svatebních" akcí i o policejním zásahu v Českých Budějovicích vyprávějí členové a spolupracovníci Plastic People M. Hlavsa, J. Janíček, M. Jirous, E. Bondy a řada dalších, přímých účastníků undergroundové scény té doby.

Abbey Road: Live II (6/12) (Vysílání: 24.7., 14.25 hod., ČT2)
Britsko-švédské trio The Hoosiers vzniklo v roce 2003. Baskytarista Martin Darendhal říká: "Jsme rádi, když o nás říkají, že jsme srandovní popíkáři; ale někdy zpíváme i vážnější texty".
Potkali se v někdy na konci 90. let v městečku Akroh, stát Ohio. Tehdy dvaadvacetiletý kytarista Dan Auerbach a o rok mladší bubeník Patrick Carney. Bělošské duo The Black Keys začalo hrát hudbu, na kterou černoši dnes už kvůli rapu málem zapomněli. Hudbu, která už vůbec neodpovídá současnému způsobu života. Černočerné blues s prastarými kořeny. Kytara drsná a syrová, jako ruce černého otroka, bicí jednoduché a přímé, jako rány bičem.
Manu Chao, rozený jako Jose-Manuel Thomas Arthur Chao v Paříži; velmi zřídka také označován jako Oscar Tramor, je francouzský latinsko-folkový zpěvák španělského původu. V jeho hudbě lze poznat vliv mnoha žánrů: rock, francouzský "šanson", španělsko-americká salsa, Reggae, Ska, alžírské rai. Tyto vlivy získal díky imigrantům přicházejícím do Francie, svým vztahům s Iberským poloostrovem a hlavně díky jeho cestám do střední Ameriky, kam se dostal po rozpadu Mano Negra. Mnoho Chaových textů je o lásce, životě v ghettu a imigraci.

ČT Live - Pavel Sedláček (Vysílání: 24.7., 03.10 hod., ČT2)
Koncert k pětapadesátému výročí vzniku Rock And Rollu v r. 2006 byl koncipován jako setkání Pavla Sedláčka a jeho skupiny Cadillac s hvězdami rock and rollu. Kapela Cadillac, která hraje v obsazení dvě kytary, baskytara, bicí, klávesy a dva saxofony byla pro tento koncert rozšířena o plnou dechovou sekci, tj. pět saxofonů, čtyři trubky, čtyři trombony. Dále byla skupina rozšířena o tříčlenný sbor. Celkem tedy měl orchestr jedenadvacet členů. Celý koncert byl pojat i výtvarně a v kostýmech. Na koncertu zazněly nejen klasické rock and rollové skladby, ale i swingové standardy. Většinu aranžmá pro velký band vytvořil přední aranžér Jan Kučera. Na jevišti se objevila i celá řada hostů jako například Karel Gott, Petr Janda, Karel Černoch, Yvonne Přenosilová, Tomáš Savka, Viktor Sodoma, Karel Kahovec, Jiří Šlupka-Svěrák, Petr Vondráček, Pepa Pilař, Tonda Škrášek nebo Jiří Šimák. Koncert se konal 19. prosince 2006 v pražské Lucerně.

18.7.2010 10:07:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...