zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 8. týden

Jamie Lidell

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Folklorika (Vysílání: 27.2., 10.45 hod., ČT2)
Národní ústav lidové kultury ve Strážnici ve spolupráci s jednotlivými regionálními centry mapuje systematicky masopustní a fašankové zvyky napříč územím naší republiky. Část jejich práce v průřezu posledního desetiletí chceme nyní zprostředkovat i divákům České televize.

Za vesnickými muzikanty (Vysílání: 27.2., 11.10 hod., ČT2)
Jaroslav Malina se narodil v Hořicích v Podkrkonoší 4. července 1912. Muzikanti i přátelé mu celý život říkali "prófa", protože vystudoval Obchodní akademii a potom v Praze ještě Vysokou školu obchodní. Hudební znalosti čerpal zejména od svého venkovského učitele pana Broučka. Byl zapálený pro hudbu natolik, že se nakonec vzdal své původní vystudované profese. Jako student s dobrou praxí nastoupil do známého Vachulkova orchestru "Smiling Boys". Těsně před druhou světovou válkou sestavil svůj první "Orchestr Jaroslava Maliny". S ním proslul hlavně v pražské kavárně Vltava s pořady "Čaj o páté". Právě kavárna Vltava byla ve své době jedním z nejprestižnějších pódií, kde se tvořila historie naší populární hudby. Zde také našli brzy uplatnění s jeho orchestrem sólisté Inka Zemánková, Standa Procházka, Arnošt Kafka, Oldřich Kovář, Rudolf Cortés, populární pěvecký soubor Lišáci, významnou kapitolu zde napsal osud i Karlu Gottovi. Mnozí pamětníci na kavárnu Vltava dodnes vzpomínají. Se svým slavným orchestrem účinkoval v mnoha filmech, např. "Hotel Modrá hvězda", "Pro kamaráda", "Dívka v modrém", "To neznáte Alberta" a dalších. Jaroslav Malina napsal přes 600 tanečních a poslechových písní - swingových i z tzv. žánru lidovkového. Např. s textem Ladislava Jacury je dodnes populární "Staročeská muzika", tango "Odchází láska", s Karlem Růžičkou napsali "Zahradníčka" nebo "Červená se malina", s Vladislavem Dohnalem "Už polka jede", s Františkem Kortánem "Bálovou polku". Vždy elegantní a distinguovaný Jaroslav Malina se dožil 76 let a zemřel v Praze 24. října 1988. Jeho životním heslem bývalo: "Hudba je láska a láska je život".

Basement Sessions (3/6) (Vysílání: 27.2., 14.25 hod., ČT2)
Výběr autorských osobností; hudební experimenty; sugestivní rytmy s gravitačně utvrzovanými akcenty. Ve sklepním studiu je před klidnými kamerami každý se svými instrumenty a vlastním hlasem sám sebou.
Původně se jmenoval Beck David Campbell, pochází z Los Angeles, současné jméno Beck Hansen převzal po matce. Jako malý jezdil navštěvovat prarodiče do Evropy a byl tak ovlivňován i jinou kulturou. Jeho hudba je pak směsí všech stylů, charakterizuje ji jako alternativní pop s prvky popu, folku, psychedelie, hip hopu, country, blues, R&B, funku, nezávislého rocku, noise rocku, experimentálního rocku, soudobého jazzu, lounge a brazilské hudby. V roce 1998 nahrál první kazetu se směsí folku a poezie z ulice. Při svém pobytu v New Yorku ho ovlivnil i punk v tamějších klubech.

21.2.2010 23:02:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...