zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 51. týden

Hana a Petr Ulrychovi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na moll... (Vysílání: 15.12., 23.50 hod., ČT1)
Kapitán Kid je pro řadu čtenářů známý spíš pod svým civilním jménem Jaroslav Velinský. Ano, jeden z nejznámějších soudobých autorů sci-fi patří již od padesátých let k trampskému hnutí. Řada jeho písní u táborových ohňů zlidověla a kromě autorské tvorby se Kapitán Kid podílel v šedesátých letech i na vzniku festivalu Porta - festival Trampská Porta ostatně Kapitán Kid podporuje dodnes. Své poslední album Dum-dum-dumky vydal právě letos, obsahuje klasické Kidovy písničky ovšem v zbrusu novém aranžmá. Ostravskou skupinu Tempo di vlak pojí s Kapitánem Kidem nejen náhodná slovní hříčka (Kid vydal v roce 2007 album Tempo di kůň). Láska k tradiční i moderní trampské písni prostupuje celou tvorbu této sympatické kapely. Od svého vzniku v devadesátých letech získali mnoho cen, jak za interpretaci tradiční trampské písně, tak i za vlastní autorskou tvorbu. Nevyhnulo se jim ani ocenění od diváků na největším folkovém festivalu Zahrada. Ještě čerstvá je jejich poslední deska nazvaná prostě Tempo di vlak 2009. Písničkový magazín bude jako vždy doplněn reportáží - tentokrát s písničkářkou Luckou Redlovou, novým videoklipem Pavlíny Jíšové, vystoupením hudebního publicisty Tomáše Hrubého a konečně diváckou hitparádou Top na moll. Uvádí Barbora Černošková.

Main Street Jazz 90 (Vysílání: 19.12., 00.45 hod., ČT2)
Parádní, posluchačsky vděčný, jazzově swingující mainstream. Velcí američtí jazzoví sólisté několika generací a různých barev pleti se v roce 1990 setkali v této fantastické sestavě: scatující trumpetista a křídlovkář Clark Terry, kornetista Nat Adderley, saxofonisté Chris Potter, Nick Brignola, Lew Tabackin, houslista Johnny Frigo, klavíristé Derek Smith a Ross Tompkins, trombónisté Bill Watrous a Urbie Green, kontrabasisté Brian Torff a Bill Crow, kytaristé Bucky a John Pizzarelliové a další. Je to strhující jam session, svátek jazzové improvizace a nejspontánnější hudby našeho věku. Reprezentativní americký dokumentární triptych Jima Eddinse ČT získala ve spolupráci s Kulturním servisem Velvyslanectví USA v ČR.

ČT Live - Javory (Vysílání: 19.12., 02.40 hod., ČT2)
Hana a Petr Ulrychovi se v české populární hudbě stali několikanásobnými rekordmany. Tichými, nenápadnými, ale nepopiratelnými. Nepřetržitě spolu koncertují více než čtyřicet roků. Kromě občasných úprav národních písniček si už dávno vystačí s Petrovými vlastními melodiemi i texty. A s propojováním a vzájemným ovlivňováním folkloru a rocku, i s různými elektro-folkovými experimenty, které vyústily v osmdesátých letech do takzvané world music, s tím vším Ulrychovi začali už ve svých prvních skupinách, Vulkán a Atlantis. Od roku 1974 a představení Nikola Šuhaj loupežník se však postupně vyhranili jako akustická skupina pod názvem Javory. Vlastně téměř klasická cimbálová muzika s Petrovou kytarou. Skupinou Javory prošla i tak známá jména jako primáš Jiří Pavlova, operní sólista Zdeněk Šmukař nebo kontrabasista Josef Hanák. Současné složení Javorů se ustálilo během dvou let od roku 1992 a je v historii skupiny nejvytrvalejší. Třebaže manželé Štruncovi působí vedle Javorů i ve své skupině Cimbál Classic. Mezitím se jakýmsi dopuštěním milosrdné přírody téměř nezměnil mladistvý, průrazný a jasný, přirozený zvuk Hanina altu a nevyschl autorský talent jejího bratra. Petr Ulrych dostal mnohé ceny za svou filmovou a muzikálovou tvorbu. V Městském divadle Brno, kde jako autor zdomácněl, se také odehrál koncert Javorů, který natáčela Česká televize.

The Cure: Live (Vysílání: 20.12., 00.30 hod., ČT2)
Hudba The Cure je charakteristická zejména svým melancholickým nábojem. Ovlivnili několik generací lidí, a to hlavně v období osmdesátých let. Jejich zvuk je nezaměnitelný, kombinace kytar a syntezátorů se zpěvem depresivně vypadajícího Roberta Smitha.
Kapelu založili tehdejší spolužáci: Robert Smith (zpěv, kytara), Michal Dempsey (baskytara) a Laurence "Lol" Tolhurst (bicí) pod názvem Easy Cure v roce 1976. Ze začátku hráli hodně temnou hudbu, nervní kytarový pop s pseudolyrickými texty. První demokazetu, na které se objevil hit Killing an Arab (inspirovaný knihou Alberta Camuse), rozeslali po různých labelech, a tak se dostala do rukou Chrise Parryho z Polydor Records. Ten zařídil vydání singlu na malém labelu Small Wonder v roce 1978. Následující rok Parry odešel z Polydoru a založil vlastní vydavatelství Fiction a v té době už přejmenovaní The Cure byli jednou z prvních kapel, které podepsaly smlouvu. V reedici byl vydán Killing an Arab.

13.12.2009 23:12:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...