zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 41. týden

Skupina Clash

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Inventura Písniček pod rentgenem (Vysílání: 06.10., 11.15 hod., ČT1)
Před více jak třiceti lety se natáčel v brněnském televizním studiu magazín věnovaný tehdejší populární scéně. V tomto díle si připomenete některé písničky v podání Palečka a Janíka, Pavla Bobka, Karla Zicha, Heleny Vondráčkové a dalších. Hrají skupiny Bacily, C a K Vokal (1976).

Na moll... (Vysílání: 06.10., 22.45 hod., ČT1)
Když byla skupina Docuku nominována na žánrovou cenu Anděl za rok 2004 v kategorii world-music mnoho hudebních znalců a fanoušků zbystřilo. Ve Valašském Meziříčí se vyprofilovala kapela, jejíž debut Meziřečí stojí za víc než jeden poslech! Úpravy lidové hudby i originální písně folklórem inspirované pulsují v podání Docuku svébytným rockovým životem, který nekopíruje cestu legendárních Fleretů či Čechomoru. Hudba Docuku dokázala nalézt svůj originální výraz i bravurní pódiové ztvárnění, i jejich druhá deska Domrtě neshodila nastavenou laťku. Také písničkářka Hana Kopřivová patří k originálům na tuzemské písničkové scéně. Výtečná hráčka na klavír a výrazově pozoruhodná zpěvačka se nebojí experimentovat se smyčkovačem a píše texty, které snesou označení poetický protestsong. Protestsong proti nevšímavosti, proti nedostatku citu a porozumění v nás. Nové desky přijde představit hudební publicista Milan Tesař, reportáž nás zavede do světa harmonikáře Václava Koubka. Dojde i na nový videoklip a aktuální pořadí divácké hitparády Top na moll. Pořadem provází Barbora Černošková.

Studio B (Vysílání: 09.10., 09.45 hod., ČT1)
Hudební čtvrtletník z oblasti populární hudby vznikal v brněnském studiu v osmdesátých letech a zaměřoval se převážně na tvorbu autorů a interpretů z regionu. Tentokrát nabídneme televizním divákům recitál písničkáře J. Nohavici (1990).

Sedm epoch rocku (3/7) (Vysílání: 09.10., 21.25 hod., ČT2)
Kultovní skupina Clash se rozhodla prozkoumat celou řadu hudebních vlivů, počínaje rock´n´billy a konče reggae na albu z roku 1979 "London Calling".
Byli to právě Clash, kteří sice začali jako typická punková skupina, ale pak se pokusili zjistit, na co jiného se ještě mohou zaměřit a zkusili využít svůj talent ve spoustě dalších stylů a vlivů, a prokázali, že když v sobě máte punkový gen - a pokud ho neztratíte - můžete se s ním dostat kamkoliv. Albem "London Calling" pronikli Clash z punkové extrémnosti na špici rockového středního proudu, kde se na krátký okamžik stali nejvýznamnější skupinou světa.

Herbie Hancock: Possibilities (2/2) (Vysílání: 10.10., 12.00 hod., ČT2)
Herbie Hancock jako skladatel se prosadil i ve filmu - je autorem hudby k Antonioniho Zvětšenině, na své první album natočil Melounáře (Watermelon Man), který pronikl i do světa pop music a záhy se stal světovým hitem. Už na sklonku šedesátých let Hancocka okouzlil elektrický klavír, byl vlastně první, kdo jej postavil na roveň ostatním nástrojům. Dnes je H. Hancock velmistrem jazzových kláves. Spolupracuje výhradně s nejvýznamnějšími sólisty. Jeho oblíbené slovo, kterým označuje hudbu, k níž vědomě směřuje, je "together" (dohromady, spolu, jedno k druhému). Jeho ideálem je kompaktní zvuk skupiny, jejíž improvizovaný projev zní se stejnou definitivností, jako vybroušená kompozice.

Jazz klub (Vysílání: 11.10., 00.15 hod., ČT2)
Letní jazzová dílna Karla Velebného se koná pravidelně na sklonku srpna ve Frýdlantu v Čechách a mezi našimi jazzmany je už pojmem. Od roku 1984, kdy se pod pedagogickým a lidským vedením Karla Velebného uskutečnil první ročník tohoto interpretačního semináře, navštívily týdenní frýdlantské jazzové kurzy skoro čtyři tisícovky mladých muzikantů, toužících proniknout do tajů jazzové interpretace. Mnozí z nich se později zařadili mezi elitu naší jazzové scény (jako např. David Dorůžka, Petr Dvorský, Rostislav Fraš, Stanislav Mácha, Roman Pokorný, Michal Žáček ad.). Při objevování jazzových tajemství jim byli nápomocni zkušení lektoři, kteří byli vždycky připraveni každému nezištně ukázat správnou cestu nebo poskytnout radu. To vše v duchu zásady "Škola hrou", takže v průběhu LJD zažívá město Frýdlant nejen záplavu hudby, ale také dobré nálady a tolerance. Místní občané, ale i jazzoví příznivci z širokého okolí mají už dopředu v diáři poznamenáno, že ve středu se bude na nádvoří zámku Frýdlant konat koncert lektorů Letní jazzové dílny. Nejinak tomu bylo i v roce 2008, kdy Letní jazzová dílna slavila 25. narozeniny. Hudebními gratulanty byli na středečním koncertu nejen všichni současní pedagogové, ale také kytarista Rudolf Dašek, jenž po boku Karla Velebného vyučoval na prvních ročnících LJD.

5.10.2009 02:10:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...