zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 40. týden

Laco Deczi

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Blues ze Staré Pekárny (Vysílání: 29.9., 23.50 hod., ČT1)
Juraje (neboli Ďuro) Turteva znají diváci pořadu Blues ze Staré pekárny ve dvou rolích - hned v prvním roce vysílání pořadu se představil s příležitostnou formací Blues Club, později byl tvůrci cyklu požádán o pravidelnější spolupráci - od roku 2003 zasvěceně zpovídal hosty Staré pekárny. V tomto díle vám představí svůj srdeční projekt, skupinu Bluesweiser. Kapela je zajímavá z několika důvodů: nespokojuje se s mechanickým přebíráním bluesových standardů, ale snaží se jít vlastní cestou - Ďuro je jeden z mála zpěváků, kteří dokazují, že i slovenština je jazyk velmi zvukomalebný, rytmický, plně vyhovující interpretaci bluesového textu. Také v hudbě překonává Bluesweiser tradiční bluesový zvuk, muzikanti se nechávají inspirovat mj. funky hudbou. Palcové basové linky Viktora Hidvéghyho společně s precizním a ostrým stylem bubeníka Marka Růska vytvářejí nezaměnitelný rytmický výraz skupiny, extatický tep, který žene celý muzikantský stroj kupředu s obrovským drivem. Dodejme ještě, že na sólovou kytaru se představil Ivan Tomovič a na saxofony hraje Pavel "Doktor" Doležal.

Laco Deczi (Vysílání: 01.10., 03.30 hod., ČT2)
Když v roce 1996 Laco Decziho New York Cellula zavítala do Prahy, byl v rámci Jazz-klubů pořízen záznam jejich koncertu v pražském Rock Cafe. Vedle hudby je zde i poměrně rozsáhlý rozhovor s Deczim, který vede Aleš Benda.

Sedm epoch rocku (2/7) (Vysílání: 02.10., 21.20 hod., ČT2)
Mnozí se ptali, zda propojení rocku s divadlem nezašlo u skupiny Pink Floyd příliš daleko. Největší ironií projektu The Wall spočívá v tom, že jako inspirace posloužila vzrůstající nechuť Rogera Waterse ke způsobu, jakým vystoupení izolovalo skupinu od publika. A tak, aby to náležitě zdramatizoval, stvořil obří spektákl, a ten kapelu odcizil publiku mnohem účinněji než všechno, co jakákoli skupina na pódiu předváděla kdykoli předtím. Spojení rockové hudby s divadelní performancí bylo nyní na hony vzdáleno průkopnickým světelným show Velvet Underground. David Bowie Roxy Music do ní vnesli okázalost a styl, Peter Gabriel ji s Genesis obohatil parasurrealismem... a v případě Pink Floyd dosáhla epických rozměrů. Novátorské nápady ze šedesátých a sedmdesátých let daly populární hudbě nový rozměr. Z jejich iniciátorů se stali rockoví kmotři.

Herbie Hancock: Possibilities (1/2) (Vysílání: 03.10., 12.00 hod., ČT2)
Klavírista Herbie Hancock natočil v roce 2005 album Possibilities, výborně přijaté posluchači i kritikou. Principem znamenité nahrávky jsou přesahy jazzu k význačným osobnostem světové pop music.
Tehdy si pozval do studia celou řadu slavných interpretů a společně s nimi nahrávku natočil. U mikrofonu se tak vystřídaly hvězdy jako Sting, Trey Anastacio, Paul Simon, Stevie Wonder, John Mayer, Annie Lennox, Christina Aquilera a mnoho dalších. Dokumentární snímek Possibilities zachycuje po dobu osmnácti měsíců vznik tohoto alba a nabízí záběry ze studia, archivní materiály a samozřejmě krátké spontánní rozhovory se všemi, kteří se na nahrávce podíleli.
V roce 2008 při padesátém výročí Grammy Awards získal H.Hancock Grammy za album roku (River - Joni Letters).
Klavírista H.Hancock přišel jako jednadvacetiletý z Chicaga do New Yorku se skupinou hardbopového trumpetisty Donalda Byrda, s předchozím univerzitním vzděláním a úctou ke klasické hudbě. Dnes lze říci, že dalekosáhle ovlivnil několik generací mladých muzikantů. Už v létě 1963 odešel do modernistického kvinteta Milese Davise. Po pěti letech davisovského angažmá se postavil na vlastní nohy, založil vlastní sextet, skupinu Headhunters, V.S.O.P. a další formace. Je energickým klavíristou lyrického stylu, původně inspirovaného projevem Billa Evanse a Wyntona Kellyho a proslulý barevně krásnými, rytmicky svébytně frázovanými akordickými obraty. Tento perfektní doprovázeč, vyhledávaný pro vytříbenost, lehkost a inspirativnost, dokázal propojit vrozené hledačství se smyslem pro organický pořádek ve tvorbě improvizace.

Notes (Vysílání: 04.10., 13.55 hod., ČT2)
Na hudebním festivalu v Tasově jsme zastihli brněnskou nu-jazzovou formaci Lesní zvěř, která právě vydává nové cd. Mezi hosty se objevila i Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. Oba soubory jsme vyzpovídali při společné zkoušce před koncertem. Nový hudební projekt brněnského kytaristy Ivana Manolova a herečka a zpěvačky Evy Vrbkové je široce rozkročen nad několika žánry. Lze v něm najít stopy jazzu, šansonu, experimentálního rocku i folku. Naše reportáž odhaluje půvab jejich písní tak, jak zněly v prostorách Divadla Husa na provázku. Amatérský jazzrockový bigband F Dur Band ze Zlína slaví 10. let od svého založení. V našem miniportrétu představíme současné členy pozoruhodného ansámblu a přiblížíme něco málo z jeho historie. Další významné výročí se týká Konzervatoře Brno, která letos slaví neuvěřitelných 90. let. Z původní varhanické školy vzešla roku 1919 zásluhou jejího zakladatele, prvního uměleckého ředitele a hudebního skladatele Leoše Janáčka, nová moderní instituce navazující ovšem také na staré tradice. V jejím čele byli v dlouholeté historii další významní skladatelé a umělci - Jan Kunc, Zdeněk Blažek, Karel Horký, Jan Řezníček, Evžen Zámečník. Plejáda předních brněnských umělců a pedagogů vychovala k dnešnímu dni více než 4 tisíce absolventů, kteří významně obohacují moravskou, českou i zahraniční kulturu v oblasti hudebního a divadelního umění. Při nahrávání v brněnském studiu jsme zastihli Didrik Ingvaldsen Quartet, norsko český jazzový projekt. Jejich nové CD moderního freejazzu si rozhodně nenechte ujít.

Jazz klub (Vysílání: 04.10., 00.20 hod., ČT2)
Letní jazzová dílna Karla Velebného se koná pravidelně na sklonku srpna ve Frýdlantu v Čechách a mezi našimi jazzmany je už pojmem. Od roku 1984, kdy se pod pedagogickým a lidským vedením Karla Velebného uskutečnil první ročník tohoto interpretačního semináře, navštívily týdenní frýdlantské jazzové kurzy skoro čtyři tisícovky mladých muzikantů, toužících proniknout do tajů jazzové interpretace. Mnozí z nich se později zařadili mezi elitu naší jazzové scény (jako např. David Dorůžka, Petr Dvorský, Rostislav Fraš, Stanislav Mácha, Roman Pokorný, Michal Žáček ad.). Při objevování jazzových tajemství jim byli nápomocni zkušení lektoři, kteří byli vždycky připraveni každému nezištně ukázat správnou cestu nebo poskytnout radu. To vše v duchu zásady "Škola hrou", takže v průběhu LJD zažívá město Frýdlant nejen záplavu hudby, ale také dobré nálady a tolerance. Místní občané, ale i jazzoví příznivci z širokého okolí mají už dopředu v diáři poznamenáno, že ve středu se bude na nádvoří zámku Frýdlant konat koncert lektorů Letní jazzové dílny. Nejinak tomu bylo i v roce 2008, kdy Letní jazzová dílna slavila 25. narozeniny. Hudebními gratulanty byli na středečním koncertu nejen všichni současní pedagogové, ale také kytarista Rudolf Dašek, jenž po boku Karla Velebného vyučoval na prvních ročnících LJD.

28.9.2009 00:09:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce