zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy ČT na 8. týden

Jiří Šlitr

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jó, to jsem ještě žil (Vysílání: 20.02., 09.15 hod., ČT1)
Přestože skládal jako samouk, zpívají jeho písničky profíci i celé generace fanoušků. Když jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, nemohl tušit, jak výrazně tato dvojice poznamená vývoj malých divadelních scén, a především specifickou atmosféru divadla Semafor. Byl u celé řady významných projektů a uměleckých činů šedesátých let. Jen velmi málo se vědělo o jeho soukromí. Svědectví o životě a smrti Jiřího Šlitra, spoluzakladatele Semaforu, muzikanta, výtvarníka a člověka podávají mimo jiné J. Suchý, M.Horníček, E.Pilarová, L.Lipský, F.Havlík a J.Černý.

Divadlo žije! (Vysílání: 21.02., 18.40 hod., ČT2)
Mahenova činohra Národního divadla Brno přináší po Našich furiantech další z titulů české a moravské klasiky - Gazdinu robu. Drama Gabriely Preissové o nenaplněné vášni se odehrává na Slovácku, proto se režisérem stal Břetislav Rychlík, který má k tomuto kraji hluboký vztah. Jeho úpravu, která zbavuje text sentimentu a jde na dřeň příběhu, ozvláštní i živá cimbálová muzika P. Mičky. Scéna Martin Černý, kostýmy Markéta Oslzlá-SLádečková.
Jihlavské divadlo T.E.J.P. se inspiruje loutkovým divadlem, výtvarnými kinetickými objekty, postupy animovaného filmu, němé filmové grotesky. Klaunský pohled na svět je pro něj vnímáním světa okem dítěte, plným čisté radosti a naivního okouzlení. Nové představení On air je visutá klaunerie s využitím masek, pozemní akrobacie a cirkusové hrazdy o tom, zda být či nebýt otištěn na první stránce, zda žít život jako nekončící flám a o tom, čeho všeho lze ve světě "on air" litovat. Hrají a klaunují Eliška Brtnická, Jakub Škrdla a Jan Kohout.
Známé nezávislé Divadlo Líšeň nás potěšilo představením Žabáci (Sny starého dědka). Je to loutková poetická groteska o samotě, snech a přátelství inspirovaná knihou Arnolda Lobela Kvak a žbluňk jsou kamarádi. Loutky ze dřeva a kůže jsou velcí nohatí maňásci. Kromě dalších dřevěných zvířátek z dědkovy zahrady hrou proplouvají svítící papírové ryby. Scéna je z kůry, dřeva a bambusu vypěstovaného na zahradě výtvarníka Antonína Maloně.
A ještě jedno méně známé divadlo - Facka. Jejich nonverbální představení Oni je inspirované legendárním souborem Licedějů pod vedením Venceslava Polonina. Jde o inscenaci, klauniádu, která není postavena pouze na vtipu a gagu, ale především na příběhu a poetice. Režisérem inscenace je dlouholetý vedoucí souboru Sergej Sanža, který se kromě režírování věnuje také pohybové choreografii a herectví.

15.2.2009 17:02:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Před východem slunce (Ndb)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 22. týden

Lilian Malkina

Všechnopárty
Herečka Eliška Balzerová, která v těchto dnech oslavila významné životní jubileum, byla hostem ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Miro Žbirka podpoří Nadační fond Kolečko

Miro Žbirka

Myšlenka využít zájem veřejnosti o vilu Tugendhat pro dobročinný účel dala vzniknout unikátní spolupráci Nadač celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy 22. týden

Pavel Liška (Venkovský učitel)

Venkovský učitel
Pavel Liška a Zuzana Bydžovská v hlavních rolích filmu o touze po lásce a lidské blízkosti celý článek

další články...