zvláštní poděkování
Volný.cz

Chaplinův proces – premiéra v Paláci Akropolis

Chaplinův proces

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Palác Akropolis zve na originální pohybovou grotesku - CHAPLINŮV PROCES. Premiéra se uskuteční 16. února 2009 ve 20:00 h. Existenciální groteska, ve které si potřesou rukama dva velcí umělci odhalující absurditu světa, Charlie Chaplin a Franz Kafka, zatímco dunění živého punk-rockového koncertu odlupuje omítku a odhaluje, co mělo zůstat skryto.

Josef K., vláčený Kafkovým Procesem, coby předobraz kohokoliv z nás, jenž může a pravděpodobně také brzy bude pozřen Systémem, je v nové inscenaci Spitfire Company vystřídán jakýmsi Everymanem, v němž ponenáhlu začínáme objevovat Chaplinovy rysy. Člověka řádného nahrazuje anarchista, slepou důvěru v právo – realita. Jednou skeptická, jindy nezřízeně idealistická, kontrastní, v lehké nadsázce střídající valéry obyčejného lidského bytí. Chaplin pochopitelně nebyl náhodnou volbou. Jeho život i tvorba dostatečně opodstatňují jeho úlohu soupeře Systému, zastánce „diskriminované většiny“. A Proces, „metafora boje proti světovému individualismu“, dal inscenaci nadčasový děj, jehož antihrdinou se může stát kdykoliv kdokoliv. Josef K., přesvědčen o své pravdě, setrvává ve své pasivitě tak dlouho, dokud není zavražděn jako toulavý pes. Je snad Chaplinovi předurčen stejný osud?

Skupina Spitfire Company vznikla díky setkání umělců nad projektem Hlas Anne Frankové. Základní osu tvoří režisér, dramaturg, literární esejista Petr Boháč a herečka, tanečnice, choreografka a mim Miřenka Čechová. Hlavní bod dramaturgie tvoří obraz člověka v mezní situaci: člověka ohroženého, stísněného, odcizeného, v němž přesto lze naleznout atomy odvahy k revoltě, vykročení ke svobodě, k sebeporozumění.

Ve své herecké laboratoři Spitfire Company staví na první místo vztah k divákovi, experimentuje s možnostmi, jak docílit sounáležitosti mezi všemi aktéry umělecké události.

Inscenace Chaplinův proces, která vznikla v produkci Paláce Akropolis, je čtvrtým představením skupiny, která od svého vzniku v roce 2007 víří poklidné pražské divadelní vody.

Scénář, režie: Miřenka Čechová. Hrají: Jakub Slach /Miřenka Čechová, Jindřiška Křivánková, Radim Vizváry (j.h.), Štěpán Coufal Dramaturgie: Petr Boháč, Adam Renč Choreografie – intermezzo: Jiří Pokorný (Nederlands Dans Theater) Scéna a kostýmy: Michaela Hořejší Hudba: Jan Kučera Muzikanti: Daniel Fiedler (piano), Antonín Šturma (basa), Marek Šaar (kytara), Jaroslav Pachý (bicí) Filmová projekce: Jan Březina Light design: Lukáš Brinda Fotografie: Martin Mařák Výtvarný návrh: Jan Miko Produkce: Hana Kubáčková, Adam Renč

9.2.2009 23:02:58 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Zveme ...

Černé divadlo HILT vystoupí ve Stromovce

Cinderella shadow theatre (Černé divadlo HILT)

Je to již 12 let od chvíle, kdy si dva herečtí kolegové z černého divadla řekli své „divadelní ano“ ...celý článek


Sam Mendes přichází s epikou o rodině, která změnila svět

Lehmanova trilogie

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připom ...celý článek


Léto ochotnických divadel

Lidožraní aneb V nouzi Franta dobrej (Divadlo Navenek Kadaň)

Od 19. do 21. července 2019 se uskuteční v divadle Studio DVA a na jeho Malé scéně první ročník Léta ochotnick ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Chátrám písničkáře Tomáše Kluse

Tomáš Klus (Zdroj: Supraphon)

Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou v červenc celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 30. týden

Rychlé šípy

Rychlé šípy (4/9)
Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech. Legendární seriál na motivy románů pr celý článek

další články...