zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlení tipy ČT na 7. týden

Z inscenace Půl hodiny zpoždění

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Zveme vás do divadla/ Půldruhé hodiny zpoždění (Vysílání: 13.02., 20.55 hod., ČT2)
Dobré francouzské komedie v sobě mají vždy nejen duchaplnost a lehkost, ale taky neotřelý pohled na milostné vztahy. Taková je i komedie Géralda Sibleyrase, kterou napsal ve spolupráci s Jeanem Dellem. Manželé Sansieuovi byli pozváni na slavnostní večeři ke svým přátelům, jenže ne oba sdílejí nadšení z této návštěvy a to dá podnět k zásadní rekapitulaci jejich společného života. A k pokusu o jeho regeneraci. Podaří se jim? Podívejte se na záznam oblíbeného divadelního představení Studia Dva.

Večeře u přátel (Vysílání: 14.02., 15.20 hod., ČT1)
Nahořklý příběh rodinných vztahů Večeře u přátel vznikl podle stejnojmenné divadelní hry dramatika Donalda Marguliese, vyznamenané v roce 2000 Pulitzerovou cenou ( v současné době ji můžete vidět v pražském Divadle Na prádle).
Středostavovské manželské páry Gabe (Dennis Quaid) s Karen (Andie MacDowellová) a Tom (Greg Kinnear) s Beth (Toni Colletteová) se znají už dvanáct let, pravidelně se navštěvují, tráví spolu dovolenou a pokládají se za jednu velkou společnou rodinu. Jednoho dne na ohlášenou večeři dorazí Beth samotná a po chvíli v slzách přizná, že ji Tom opouští kvůli jiné ženě. Nečekaná zpráva donutí i zdánlivě bezproblémovou dvojici Gabea a Karen k zamyšlení nad vlastním vztahem. Večeře u přátel je výstižnou studií partnerských vazeb, dovedně mísící závažné životní otázky s nepodstatnými trivialitami, přesně jako to děláme v běžném životě. Kanadský veterán Norman Jewison se držel divadelní předlohy, jak ji upravil sám autor, a soustředil se na vedení čtveřice známých představitelů, kteří podávají soustředěné herecké výkony. Snímek byl nominován na dvě Ceny Emmy, v kategorii nejlepší televizní film a za hudbu Davea Grusina.

Divadlo žije! (Vysílání: 14.02., 18.00 hod., ČT2)
Příběh dvou sourozenců oscilující na hraně reality a fikce z pera současného britského dramatika D. Kellyho uvedlo v české premiéře Dejvické divadlo. S Marthou Issovou a Václavem Neužilem jej nastudoval Miroslav Krobot. Slavný humoristický román Leo Rostena Pan Kaplan má třídu rád převedlo na scénu Divadlo ABC - s Oldřichem Víznerem v titulní roli. Do swingového Chicaga roku 1929 můžete zavítat ve Východočeském divadle v Pardubicích. Slavný americký muzikál, jehož protagonistkami jsou dvě úkladné vražednice a jeden protřelý advokát, tedy Chicago, režíroval Petr Novotný. Na klasickou hru A. P. Čechova Tři sestry se můžete vydat do Divadla na Fidlovačce a na Pinterovu „komedii hrozby“ Narozeniny si můžete zajít do Divadla v Řeznické.

ZE ZLATÉHO FONDU / Lumpacivagabundus (Vysílání: 15.02., 11.55 hod., ČT2)
Fraška rakouského autora Johanna Nepomuka Nestroye s tajemným názvem Zlý duch Lumacivagabundus aneb Ludařský trojlist je považována za stěžejní dílo tohoto klasika 19. století. Trojice rozpustilých kumpánů holduje všem nepravostem, štítí se práce, toulají se a flámují. Ovládá je zlý duch Lumacivagabundus, král veselé bídy. Bohyně Štěstěny se s ním vsadí, že je přivede k řádnému životu. Způsobí zázrak, že vyhrají velké jmění. Jaký bude jejich osud? Kouzelná báchorka se poprvé objevila na scéně v roce 1835, a tak jako jiné hry tehdy oblíbeného dramatika se stala oblíbenou součástí divadelních repertoárů.
V archivních návratech vám nabízíme záznam divadelního představení z roku 1970 v téměř muzikálové úpravě z Divadla bratří Mrštíků. Hrají J. Kuneš, S. Zindulka, J. Tomek, M. Hornyš, J. Kučera a další. Režie a úprava Richard Mihula.

9.2.2009 19:02:34 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Před východem slunce (Ndb)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 22. týden

Lilian Malkina

Všechnopárty
Herečka Eliška Balzerová, která v těchto dnech oslavila významné životní jubileum, byla hostem ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Folk factory: AG Flek

Folk factory: AG Flek

Folk factory: AG Flek
Legendární zlínská skupina, která v 80. letech položila základy tuzemskému folkrocku, celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Cesty víry: Kněžské stáří

Cesty víry

Cesty víry: Kněžské stáří
Celý život obětovali jiným, teď sami potřebují pomoc. Režie V. Kvaková (Premiéra) celý článek

další články...