zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlení tipy ČT na 7. týden

Z inscenace Půl hodiny zpoždění

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Zveme vás do divadla/ Půldruhé hodiny zpoždění (Vysílání: 13.02., 20.55 hod., ČT2)
Dobré francouzské komedie v sobě mají vždy nejen duchaplnost a lehkost, ale taky neotřelý pohled na milostné vztahy. Taková je i komedie Géralda Sibleyrase, kterou napsal ve spolupráci s Jeanem Dellem. Manželé Sansieuovi byli pozváni na slavnostní večeři ke svým přátelům, jenže ne oba sdílejí nadšení z této návštěvy a to dá podnět k zásadní rekapitulaci jejich společného života. A k pokusu o jeho regeneraci. Podaří se jim? Podívejte se na záznam oblíbeného divadelního představení Studia Dva.

Večeře u přátel (Vysílání: 14.02., 15.20 hod., ČT1)
Nahořklý příběh rodinných vztahů Večeře u přátel vznikl podle stejnojmenné divadelní hry dramatika Donalda Marguliese, vyznamenané v roce 2000 Pulitzerovou cenou ( v současné době ji můžete vidět v pražském Divadle Na prádle).
Středostavovské manželské páry Gabe (Dennis Quaid) s Karen (Andie MacDowellová) a Tom (Greg Kinnear) s Beth (Toni Colletteová) se znají už dvanáct let, pravidelně se navštěvují, tráví spolu dovolenou a pokládají se za jednu velkou společnou rodinu. Jednoho dne na ohlášenou večeři dorazí Beth samotná a po chvíli v slzách přizná, že ji Tom opouští kvůli jiné ženě. Nečekaná zpráva donutí i zdánlivě bezproblémovou dvojici Gabea a Karen k zamyšlení nad vlastním vztahem. Večeře u přátel je výstižnou studií partnerských vazeb, dovedně mísící závažné životní otázky s nepodstatnými trivialitami, přesně jako to děláme v běžném životě. Kanadský veterán Norman Jewison se držel divadelní předlohy, jak ji upravil sám autor, a soustředil se na vedení čtveřice známých představitelů, kteří podávají soustředěné herecké výkony. Snímek byl nominován na dvě Ceny Emmy, v kategorii nejlepší televizní film a za hudbu Davea Grusina.

Divadlo žije! (Vysílání: 14.02., 18.00 hod., ČT2)
Příběh dvou sourozenců oscilující na hraně reality a fikce z pera současného britského dramatika D. Kellyho uvedlo v české premiéře Dejvické divadlo. S Marthou Issovou a Václavem Neužilem jej nastudoval Miroslav Krobot. Slavný humoristický román Leo Rostena Pan Kaplan má třídu rád převedlo na scénu Divadlo ABC - s Oldřichem Víznerem v titulní roli. Do swingového Chicaga roku 1929 můžete zavítat ve Východočeském divadle v Pardubicích. Slavný americký muzikál, jehož protagonistkami jsou dvě úkladné vražednice a jeden protřelý advokát, tedy Chicago, režíroval Petr Novotný. Na klasickou hru A. P. Čechova Tři sestry se můžete vydat do Divadla na Fidlovačce a na Pinterovu „komedii hrozby“ Narozeniny si můžete zajít do Divadla v Řeznické.

ZE ZLATÉHO FONDU / Lumpacivagabundus (Vysílání: 15.02., 11.55 hod., ČT2)
Fraška rakouského autora Johanna Nepomuka Nestroye s tajemným názvem Zlý duch Lumacivagabundus aneb Ludařský trojlist je považována za stěžejní dílo tohoto klasika 19. století. Trojice rozpustilých kumpánů holduje všem nepravostem, štítí se práce, toulají se a flámují. Ovládá je zlý duch Lumacivagabundus, král veselé bídy. Bohyně Štěstěny se s ním vsadí, že je přivede k řádnému životu. Způsobí zázrak, že vyhrají velké jmění. Jaký bude jejich osud? Kouzelná báchorka se poprvé objevila na scéně v roce 1835, a tak jako jiné hry tehdy oblíbeného dramatika se stala oblíbenou součástí divadelních repertoárů.
V archivních návratech vám nabízíme záznam divadelního představení z roku 1970 v téměř muzikálové úpravě z Divadla bratří Mrštíků. Hrají J. Kuneš, S. Zindulka, J. Tomek, M. Hornyš, J. Kučera a další. Režie a úprava Richard Mihula.

9.2.2009 19:02:34 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Cirque du Soleil: Vzdálené světy

Cirque du Soleil: Vzdálené světy

Cirque du Soleil: Vzdálené světy
Magické putování cirkusovým světem v jeho nejúžasnější podobě. Americký fi ...celý článek


Divadelní tipy 30. týden

Na plovárně s Josefem Somrem

Úsměvy Jiřího Plachého
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na charakterního divadelního a filmovéh ...celý článek


Seriál k čtyřstému výročí úmrtí Williama Shakespeara

Zpupný krákal

Zpupný krákal (1/6) - Láska, jíž není přáno
Krušné začátky Willa Shakespeara, budoucího titána světové lite ...celý článek


Z první řady... Brouk v hlavě

Brouk v hlavě

Brouk v hlavě
Vlastimil Brodský v hlavní dvojroli slavné komedie G. Feydeaua (1970). Dále hrají: J. Jirásko ...celý článek


Gabriela Vránová - 80 let

Gabriela Vránová

Neobyčejné životy - Gabriela Vránová
Životní a profesní příběh významné herečky, která se narodila před 80 ...celý článek


Bolek Polívka – 70 let

Bolek Polívka (Všechnopárty)

Vystřiženo z Manéže Bolka Polívky
Letošní jubilant Bolek Polívka v sestřihu těch nejlepších scének z oblíbe ...celý článek


Letní letná tradiční kulturní události roku

Letní letná

Letní Letná
Zákulisí tradiční kulturní události roku, festivalu nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Bruce Springsteen - Western Stars

Bruce Springsteen (Foto: Danny Clinch)

Po pěti letech vydává americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen nové studiové album, jehož hudba nás zaved celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Broumovské kostely jsou znovu otevřené

Barokní kostely na Broumovsku (Zdroj: klasterbroumov.cz)

Osm unikátních barokních kostelů na Broumovsku je letos opět otevřeno veřejnosti v každé prázdninové úterý a v celý článek

další články...