Setkání národních divadel: Svobodná tvorba v době nejistoty

autor: archiv divadla
zvětšit obrázekDemokracie ve střední a východní Evropě čelí výzvám. Činohra Národního divadla přiváží v březnu do Prahy dvě výjimečné inscenace – lotyšskou reflexi války prostřednictvím live cinema a slovenské ironické zamyšlení nad vlastním státem. Obě inscenace spojuje aktuální téma – boj za svobodnou uměleckou tvorbu ve světě ohroženém politickými tlaky a hybridní válkou. Přijďte podpořit svobodnou uměleckou tvorbu na Novou scénu!
Lotyšské národní divadlo: The Soft Power (12. března 2025 ve 20.00)
Režisér Matīss Kaža, známý pro svůj inovativní přístup k filmové tvorbě, přiváží do Prahy inscenaci „The Soft Power“. Tato unikátní inscenace kombinuje divadlo a technologii live cinema, aby zkoumala odpovědnost uměleckého světa a jednotlivců v kontextu války. Skrze propojení živé akce a filmového záznamu přináší silnou výpověď o vlivu konfliktu na lidskou duši i umělecké hodnoty.
Slovenské národní divadlo: Pes na cestě (15. března 2025 ve 20.00)
Ironie, humor a hluboké zamyšlení nad Slovenskem a jeho státem přináší inscenace „Pes na cestě“ v režii Dušana D. Pařízka. Toto dílo, oceněné prestižní cenou Dosky za nejlepší inscenaci roku, oslovuje diváky svou jedinečnou schopností odkrývat současné problémy s nadhledem a vtipem.
Činohra Národního divadla touto akcí podporuje umělce, kteří nemají možnost svobodně tvořit, a bojuje za zachování svobodné kultury v nejistém světě. „Bez svobodné umělecké tvorby nám nezbude nic,“ upozorňují organizátoři.
Nenechte si ujít tuto výjimečnou příležitost stát se součástí kulturního dialogu, který přesahuje hranice jednotlivých států. Setkání národních divadel je oslavou svobody, která si zaslouží naši podporu. Lístky na obě představení zakoupíte na webu Národního divadla.
www.narodni-divadlo.cz
Časopis 28 - rubriky
Časopis 28 - sekce
HUDBA
Hudební tipy 28. týden

Vejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícíh celý článek
OPERA/ TANEC
Český varhanní festival oživuje historické varhany

Více než 80 koncertů po celém Česku nabídne 19. ročník Českého varhanního festivalu, který se koná od června a celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům celý článek