Divadelní tipy 45. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekKomici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herce a komika Miloše Kopeckého (2012). Dále účinkují: I. Janžurová, J. Bohdalová, K. Fialová, J. Kopecká a M. Hein. Režie A. Činčerová. Miloš Kopecký se narodil v Praze, kde jeho otec Vladimír vlastnil kožešnictví. Jeho matka, Marta Grimmová, byla bývalá modelka a živila se jako kloboučnice. Osud rodiny těžce zasáhla nacistická okupace, kdy byla hercova matka deportována do koncentračního tábora Osvětim, ve kterém později zemřela. Jako poloviční Žid čelil Miloš Kopecký také riziku deportace, v roce 1944 se ocitl v pracovním táboře v Bystřici na Benešovsku, což přerušilo jeho počátky divadelního působení v souboru TVAR. Po válce začal působit v divadelním studiu Větrník, kde se seznámil s budoucí manželkou Stellou Zázvorkovou. Z divadla Větrník přešel Miloš Kopecký do divadla Satiry, poté následovala další výrazná divadelní angažmá, a to včetně Divadla na Vinohradech. Kopecký se divákům představil také v řadě filmových a televizních rolí. První z nich byla ve filmu Miloše Makovce Severní přístav, nicméně diváci si jistě vybaví jeho další roli feldkuráta Katze ve filmu Osudy dobrého vojáka Švejka podle předlohy Jaroslava Haška. Další výrazné role získal například v Zemanově filmu Baron Prášil, Lipského Limonádovém Joe, Podskalského Bílé paní a v 70. letech populární komedii Petra Schulhoffa Zítra to roztočíme, drahoušku...! Jeho vytříbeného herectví hojně využila televize, obrovskou popularitu si získal jako doktor Štrosmajer v dnes již legendárním seriálu podle scénáře Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města. Miloš Kopecký prožil život zatížený maniodepresí, která jej silně ovlivňovala. Tento výjimečný herec zemřel po výrazném zhoršení svého psychického stavu v roce 1996. Pojďme si s Petrem Nárožným a jeho hosty tohoto mimořádného herce i člověka připomenout v dalším díle pořadu Komici na jedničku.
Vysílání: 05.11., 22.45 hod., ČT1
Opakování: 11.11., ČT1
13. komnata Adély Stodolové
Režisérka a herečka se musela vyrovnat s tím, že její bývalý manžel a otec dvou společných synů spáchal sebevraždu. Jejím příběhem provází Monika Valentová. Režie Z. Gawlik. Adélin bývalý manžel a otec jejich dvou synů herec Jiří Laštovka, spáchal před šesti lety sebevraždu. Ještě předchozí večer byl u Adély a dětí na návštěvě, uvařil večeři, společně seděli a povídali si. Pak odešel. Definitivně. Nic neřekl, nenaznačil, nenechal dopis na rozloučenou, ve kterém by alespoň dětem své rozhodnutí vysvětlil. Přesto že všichni tři věděli, že má psychické problémy, že léky často neužívá tak, jak by měl, byl pro ně jeho čin bleskem z čistého nebe, obrovským šokem. Adéla se nesměla zhroutit. Měla dva malé kluky, které musela uživit a být jim oporou. Popírání bolesti ale nebylo nic, co by neznala. Jako bývalá tanečnice a absolventka oboru nonverbálního divadla byla zvyklá dřít a měla vštípeno, že teprve bolest vede k úspěchu. A tak dřela. Snažila se vydělat peníze, být klukům mámou i tátou, chránit je. Jenže tělo ji nakonec zastavilo. Při pádu na Sněžce si poranila páteř a několik týdnů musela nehybně ležet. To, na čem stavěla svou kariéru, to, čím byla zvyklá se vyjadřovat, to, co si pěstovala a kultivovala, její tělo, jí vypovědělo službu. Tehdy padla na dno a uvědomila si, že pokud se od něj chce odrazit, nesmí být silná za každou cenu, musí dát průchod emocím, slabosti, křehkosti, bolesti. Začalo se jí profesně dařit. Zrežírovala úspěšná divadelní představení Meda, Werich, Marta a Forman, která se s velkým úspěchem hrají v létě na pražské Kampě. Začalo se o ní víc mluvit, psát, přišly další pracovní nabídky. Momentálně režíruje v Mladoboleslavském divadle představení Milena s Dagmar Peckovou v hlavní roli. Oba její synové studují, jsou rádi na světě a všem třem zavál čerstvý vítr do plachet. Dokázali se s bolestí poprat.
Vysílání: 06.11., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 08.11., ČT1
Příběhy slavných: S otevřeným hledím
Velký herec, recitátor a pedagog Radovan Lukavský, od jehož narození nedávno uplynulo 105 let, ve vzpomínkách příbuzných, J. Bouškové, T. Medvecké, J. Kačera, P. Kostky, V. Justla a dalších (2009). Režie R. Lokajová. Kolegové ho nazývali knížetem českého herectví. Vytvářel neokázalé, psychologicky hluboké postavy se silným etickým a filozofickým posláním i se schopností jemné komiky. K jeho nejslavnějším divadelním rolím patřil Hamlet v režii Jaromíra Pleskota, který v 60. letech minulého století svým netradičním pojetím vzbudil nevoli i potlesk. V české kultuře zanechal Radovan Lukavský výraznou stopu jako recitátor, překladatel, pedagog, autor knih a propagátor krásné češtiny. Životní příběh člověka, který se snažil s otevřeným hledím čelit zvratům a znamením doby nabídneme ve vzpomínkách příbuzných a kolegů J. Bouškové, T. Medvecké, J. Kačera, P. Kostky, V. Justla a dalších.
Vysílání: 08.11., 10.30 hod., ČT1
Úsměvy Zdeňka Řehoře
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na vynikajícího herce, který nás opustil před 30 lety (1997). Režie P. Vantuch. "Já jsem na Barrandově veden jen v kategorii úředníků, případně farářů. Vždy hraji takové zakřiknuté lidi, kteří sem tam něco špitnou. Já mám myslím jeden světový rekord: asi v padesáti případech jsem dělal zkoušky na různé filmy a ani jednou jsem neuspěl," postěžoval si jednou tento skromný a nenápadný herec. Jeho pravděpodobně nejznámější filmová role byla ve filmu Jak utopit doktora Mráčka, kterou získal jako záskok za náhle zesnulého Jana Libíčka. Větší štěstí měl Řehoř v televizi: velmi úspěšný je dodnes televizní seriál Taková normální rodinka. Hrál často i historické postavy, např. Vojtěcha Náprstka v seriálu Sňatky z rozumu. Desítky úspěšných rolí sehrál na divadle, kde se uplatnil také jeho komediální talent. Konkrétně si můžeme připomenout inscenaci známé veselohry Brouk v hlavě, která se dochovala v televizním záznamu. Pořad, kterým provede Řehořův herecký kolega Jaromír Hanzlík, uvádíme jako vzpomínku na Zdeňka Řehoře, který navždy odešel před 30 lety.
Vysílání: 09.11., 09.25 hod., ČT1
Opakování: 15.11., ČT1
Jedenácté přikázání
Veselé příhody tří starých mládenců, jedné utajené manželky a potrhlého velitele ostrostřelců. Rozmarná komedie podle frašky F. F. Šamberka s hudbou Karla Hašlera, od jehož narození nedávno uplynulo 145 let (1935). Hrají: H. Haas, J. Štěpničková, J. Plachta, J. Plachý, T. Pištěk, E. Nollová, V. Trégl a další. Scénář E. A. Longen a O. Vávra. Kamera O. Heller. Režie M. Frič. Oslavou příchodu nového – dvacátého – století začíná rozmarná komedie podle stejnojmenné frašky Františka Ferdinanda Šamberka, jehož jméno je spojeno se zakladatelskou generací Národního divadla. Napsal na čtyřicet titulů oblíbených veseloher a největšího ohlasu zaznamenalo právě Jedenácté přikázání, příběh o utajené ženitbě zapřisáhlého starého mládence. Její humor i znamenitě řešená situační komika inspirovaly i filmaře. První verzi natočil v roce 1925 režisér Václav Kubásek podle silvestrovského představení Vinohradského divadla. Zvukovou verzi natočil o deset let později Martin Frič, na scénáři výtečné komedie se podílel E.A.Longen a Otakar Vávra. Hlavní roli c.k. notáře Voborského, který pro lásku ke sličné měšťanské dcerce zradí přísahu, že se nikdy neožení, hrál v obou přepisech Hugo Haas. Zatajovanou manželku pak ve Fričově adaptaci Jiřina Štěpničková, veselé kumpány Jindřich Plachta a Jiří Plachý, potrhlého ševce Václav Trégl a jeho energickou ženu Eližbětu Ella Nollová.
Vysílání: 09.11., 14.45 hod., ČT1
Opakování: 10.11., ČT1
ČMAŇA
Dokumentární portrét herce, komika, moderátora a baviče Pavla Zedníčka, který v těchto dnech slaví 75. narozeniny. Režie A. Jandec Sirotková. Pavel Zedníček pochází ze slavného ročníku JAMU, kde jeho spolužáky byli Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Bolek Polívka nebo Karel Heřmánek. Lidé ho poznávají na každém kroku, zdraví, usmívají se, mávají. On se nikdy nezamračí, neodvrátí, i když spěchá, vlídně pozdraví, obejme a vyfotí se. S jiskrou v očích malého kluka ze Zlína, který toužil stát se řidičem trolejbusu, se raduje z každého okamžiku. Výjimečný portrét natočila Adéla Jandec Sirotková. „Myslím si, že díky našemu přátelství představíme jeho osobu v dokumentu tak trochu jinak. Dovolí nám s kamerou nahlédnout do jeho soukromí, pocitů a myšlenek. Ukážeme Pavla Zedníčka jako člověka, a ne jen jako Čmaňu,“ říká autorka.
Vysílání: 09.11., 22.05 hod., ČT1
Opakování: 12.11., ČT1
TIP!
Časopis 46 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Divadelní tipy 47. týden
Komici na jedničku - Jiří Voskovec a Jan Werich
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na dvojici jedinečných ...celý článek
Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Jan Potměšil: nikdy bych neměnil
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 za ...celý článek
Divadelní tipy 46. týden
Komici na jedničku - Jiří Sovák
Petr Nárožný vzpomíná na skvělého herce, mistra ironie a suchého humoru Jiř ...celý článek
Z první řady... Tři grácie z umakartu
Tři grácie z umakartu
Hořká komedie o setkání, které jednou muselo přijít, ale přesto bylo nečekané. V insc ...celý článek
Časopis 46 - sekce
HUDBA
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will celý článek
OPERA/ TANEC
FOK uvede Händela se špičkovými interprety barokní hudby
V úterý 19. listopadu 2024 se v kostele sv. Šimona a Judy uskuteční dlouho dopředu vyprodaný koncert s názvem celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 46. týden
A máme, co jsme chtěli
Poslední večer Československa se stane zkouškou jedné velké federální rodiny, když n celý článek