zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Berlín Berlín ve vyšších otáčkách

Karel Heřmánk ml. a Jiří Hána (Berlín Berlín)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Pražské Divadlo Bez zábradlí uvádí v české premiéře hru francouzských autorů Patricka Haudecoeura a Géralda Sibleyrase BERLÍN BERLÍN. Prostřednictvím příběhu mladé milenecké dvojice se ocitneme v reáliích německé metropole v druhé polovině osmdesátých let minulého století. Měli bychom si tedy oprášit jména jako např. Erich Honecker, pojmy jako Stasi, agent, Berlínská zeď a další. Inscenaci plnou chytrého humoru nastudoval
režisér Petr Svojtka. Nová dramaturgie nasadila do repertoáru opět trefnou a vtipnou komedii, která se hodí do dnešní doby. Samozřejmě nehrozí absurdity socialistického uspořádání světa, ale hrozí nám nové uspořádání, definování demokratických hodnot. A skutečně jde aktuálně o to, kdo z koho a hlavně kdy…

Mladý pár Emma (Nikol Kouklová) a Ludwig (Karel Heřmánek ml.) se chtějí dostat do západního Berlína a to způsobem hojně využívaným - podkopáním přes sklepy v domě. Byt, z kterého vede chodba do sklepů, je obývaný vysoce postaveným důstojníkem německé tajné policie Stasi Wernerem Hormannem (Jiří Hána) a jeho aktivní matkou Birgit (Veronika Svojtková). Příběh zamotá soused Hans (Martin Kubačák), ten coby zdravotník dává každý večer Birgit injekci. A jak se Emma dostala do daného bytu? Předchozí pečovatelka o Birgit si způsobila smrtelný úraz na schodech domu. Inscenaci rozvíjí vstupní pohovor Emmy. Werner Hormann jí šokuje detailními znalostmi nejen o jejích pracovních referencích, ale i detaily z jejího soukromí. Dál vše graduje ve vtipných dialozích, nechybí crazy situace až po kafkovsky laděné absurdity úřadu tajné policie.
Režisér Petr Svojtka toto vše dávkuje v přiměřené míře. Z dobových reálií nezapomněl zdůraznit velký portrét Erica Honeckera (představitele tehdejší moci), ale ani na bustu Lenina, ideového strůjce socialistického zřízení. Komicky působí i dobová píseň Kalinka v podání Alexandrovců.

Jednotlivé postavy jsou až panoptikální, leč pravdivé. Všem dominuje výkon Jiřího Hány, který je servilní až bigotní danému režimu a Wernera divákům přibližuje v přesných dávkách stranické příslušnosti, synovské péče a osobní zvrhlosti, které dominuje obyčejný chlapský chtíč po pěkné ženě. Nikol Kouklová vystavuje Emmu na ženské vychytralosti. Navenek je velkým hybatelem dějem, snaží se dostat svého partnera k vytouženému cíli - ke svobodě nejen v jejich vztahu, ale v celém dalším jejich životě. Postupně divák odhalí, že je ochotná jít i přes mrtvoly.
Její partner Ludwig v podání Karla Heřmánka ml. vzbuzuje převážně lítost. Je sice zručný řemeslník, ale s menším fištronem. U diváků velmi boduje ve svém houslovém sólu, a vzhledem k tomu, že krátce před tímto výstupem výborně hraje na klávesy, je pochopitelné, že hrát talentovaného houslistu coby hudbou nepolíbená postava, byl bezesporu velký herecký protiúkol, s kterým si poradil na výbornou.
Jistou dávku energie předává i Martin Kubačák coby dvojitý agent. Bravurně zvládá řízení tajné operace.

Inscenace Berlín Berlín dokazuje velkou sehranost všech herců na jevišti. Tempo dané crazy komedií s hořkým podtextem je vskutku rychlé až bleskové. Podobně jako když si pustíte desku nebo film ve vyšších otáčkách. Ku cti dramaturgie divadla patří, že tento titul do svého repertoáru zařadili. Není možné si minulost malovat na růžovo ani na ni zapomenout. A co nejvíc diváky pobaví? Hlavní hrdinové svého cíle dosáhli, jen v den, kdy Berlínská zeď padla - 9. listopadu 1989. Potěšilo mě, že jsem reprízu viděl den před daným výročím.

Patricka Haudecœura a Géralda Sibleyrase: BERLÍN BERLÍN
Režisér Petr Svojtka, výprava Michal Syrový, hudba Jiří Janouch. Česká premiéra 27. října v Divadle Bez zábradlí, Praha. Psáno z reprízy 8. listopadu 2023.
Osoby a obsazení: Emma Kelerová (Nikol Kouklová); Ludwig (Karel Heřmánek ml.); Werner Hormann (Jiří Hána); Birgit Hormannová (Veronika Svojtková); Hans, Vězeň (Martin Kubačák); Generál Munz (Petr Pospíchal); Velitel Neptun, agent Stasi 2 (Josef Vrána); Řidič, Agent Stasi 1 (Zbyšek Humpolec).

www.bezzabradli.cz

13.11.2023 09:11:51 Josef Meszáros | rubrika - Recenze