zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo Archa se loučí poslední sezonou

Min Tanaka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Dvě vystoupení slavného japonského tanečníka Mina Tanaky, 13. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent nebo atraktivní koncerty The Tiger Lillies a or-chestru BERG, Laurie Anderson či Philip Glass Ensemble. To jsou jen některé položky pro-gramu poslední sezony divadla Archa, které téměř třicet let uvádí tvorbu důležitých zah-raničních i domácích umělců. Jeho ředitel a zakladatel Ondřej Hrab dokázal v domě Na Poříčí vytvořit kultovní prostory, kam si Pražané i mimopražští návštěvníci zvykli chodit rozšiřovat kulturní obzory. Od ledna 2024 do divadla nastoupí nový tým s jiným názvem i konceptem.

Jeden z nejuznávanějších světových tanečníků a choreografů Min Tanaka v roce 1994 zahajoval spolu s hudebníkem Johnem Calem program Archy. Končící divadlo letos slavný Japonec přijede symbolicky uzavřít svými dvěma vystoupeními 18. a 19. prosince. Jeho performance budou vyvr-cholením závěrečné sezóny Archy. „Požádal jsem Mina, aby přijel Archu symbolicky uzavřít. Jeho dvě sólová vystoupení budou zároveň jakýmsi obřadem, který svým duchovním rozměrem přesáhne prostory v ulici Na Poříčí,” říká ředitel divadla Ondřej Hrab.
Archa zahájí poslední sezónu výjezdem 18. září na mezinárodní festival Divadlo Plzeň s inscenací Osm krá-tkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum (Jana Svobodová/Anastasiia Kosodii a kol.). Pár dnů poté tuto inscenaci s mezinárodním obsazením předvede na prknech di-vadla 23. a 24. září. Ve stejnou dobu vyvrcholí dvouletý projekt Divadlem k demokracii, během něhož se umělecký tým pražského divadla Archa a pedagogové osmi pražských škol po dva roky zabývali různými způsoby propojování divadelní tvorby s pedagogickou praxí. Projekt bude uzavřen konferencí Učíme (se) divadlem a stejnojmennou metodickou publikací. V září a v listopadu se diváci rovněž rozloučí s literárně hudebním kabaretem EKG, který uvádějí Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od roku 2007. Taneční soubor 420 People uvede na podzim jednu premiéru (HeArt of Noise) a jednu derniéru (InspiraCe) obojí v choreografii Sylvy Šafko-vé.

Divadelní program se od 5. do 25. listopadu v Arše prolne do třináctého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla Akcent. Dvě inscenace festival dováží z Portugalska. Eastern Loves je inscenace divadelního souboru Hotel Europa, která je založena na autentických příbězích občanů bývalých portugalských kolonií Angoly, Kapverd, Mosambiku, kteří bojovali proti kolonizaci a byli školeni v socialistických státech východní Evropy. Dalším portugalským příspěvkem je feministicky angažovaná inscenace Are You Coming? souboru Lob-by Teatro. V koprodukci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka uvede Akcent in-scenaci hamburského divadla Thalia Doughnuts, kterou pro tuto německou scénu vytvořil ja-ponský režisér Toshiki Okada. Závěr festivalu bude patřit inscenaci Vykouření brněnského Divad-la Husa na provázku v režii Jiřího Havelky. Součástí Akcentu bude multimediální instalace britské rezidentky Centra dokumentárního divadla Sofíe Veléz nazvaná Much Better Now. Inscenace Každý má v sobě dva vlky s členy vietnamské komunity a Odkaz souboru Spielraum Kollektiv bude reprezentovat to nejlepší z domácí tvorby dokumentárního divadla.
Jedno z posledních děl uvedených na scéně Archy bude divadelní instalace Ti, kdo mluví sami za sebe. Působivá inscenace v režii Jany Svobodové přemění 12. a 13. prosince sál Archy v obrovskou galerii, je-jímiž exponáty jsou autentické životní příběhy jedenácti žen. Na divácích pak zůstane rozhodnutí, zda prožijí všechna vyprávění nebo jen některé části či v jakém pořadí budou příběhy vnímat.

K dramaturgii Archy po tři dekády patří koncerty respektovaných zahraničních hudebníků a pečlivý výběr českých hudebních projektů. I proto se vedení divadla rozhodlo věnovat prostor ve svém závěrečném programu hudbě, která vytvářela ducha Archy. Už 4. října se do Archy vrátí Agon Orchestra s programem Brutální muzika. Jde o návrat projektu z roku 2000, kdy se z iniciativy Ondřeje Hraba orchestr Agon propojil s Filipem Topolem v aranžích Petra Kofroně. Tyto skladby zazní v novém nastudování s hlasem Filipa Topola ze zázna-mu.
Legendární hudební skladatel Philip Glass k profilu Archy patří. Pro mnohé české uměl-ce byl jeho první koncert s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996 iniciační. Pražské pub-likum má tentokrát šanci slyšet Glassovu hudbu v podání orchestru složeného z virtuózů, kteří jsou autorizovaní k její interpretaci. 12. října divadlo uvede Philip Glass Ensemble (PGE), který zahraje skladatelovu ranou tvorbu v programu nazvaném Early Works. „Dnes PGE představu-je ten nejautentičtější interpretační způsob mé hudby. Mám radost, že prosazují mou hudbu a posouvají ji dál. Představují jedinečný repertoár novým generacím,” říká Philip Glass.
21. listopadu přijede do Archy také multimediální umělkyně Laurie Anderson, aby zahrála průřez svojí tvorbou, od mistrovského debutu Big Science (1982) až po současnost. Nový, stylově vybroušený tvar dodá její hudbě renomovaná newyorská skupina Sexmob. Koncert divadlo uvádí ve spolupráci s festivalem Respect.

Britská kapela The Tiger Lillies našla v Arše svůj pražský domov. Hrála zde poměrně nedávno, v prosinci se vrátí, aby s pražským Or-chestrem Berg naposledy uvedli projekt Bohemian Nights. Autor písní a leader skupiny Martyn Jacques se tematicky vrací do divokých devadesátých let, kdy Praha byla prvním zahraničním cílem dnes slavné kapely. Nostalgie, ironie, drsný humor a plebejský jazyk patří k základním znakům jejich písní dodnes. „Dílo vzniklo z více než rok trvající spolupráce Martyna Jacquese a Michala Nejtka. Záznam z jejich prvního vystoupení v Arše vyšel i na kritiky ceněném albu nazvaném Devil’s Fairground. Vždy mě těší, když neobvyklé setkání funguje. Je skvělé pozorovat, jak to mezi kapelou a orchestrem radostně jiskří,” připomíná Ondřej Hrab.

18.9.2023 12:09:40 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

Autorka (Jihočeské divadlo)

Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila zís ...celý článek


Cena Marka Ravenhilla bude udělena již potřinácté

Autorka (Jihočeské divadlo)

Cena Marka Ravenhilla, jejíž vznik již před čtrnácti lety iniciovalo Divadlo LETÍ, se pravidelně udílí za nejl ...celý článekČasopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr celý článek

další články...