DILIA ocení mladé autory a překladatele

autor: archiv divadla
zvětšit obrázekPodpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich práci. To je základním cílem Ceny Evalda Schorma, kterou uděluje každoročně agentura DILIA studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci nebo překlad hry do češtiny dosud nepřeložené. Slavnostní předávání tohoto ocenění proběhne již 7. června 2023 v Praze.
„Cena Evalda Schorma pomáhá mladým talentovaným autorům a překladatelům dostat svá díla z akademického prostředí do širšího divadelního kontextu. Těší nás, že jsou mladí autoři stále aktivní a mají touhu a potřebu realizovat se a psát vlastní původní hry. Finálová sedmička letos pokrývá jak výrazně osobní náměty, tak společensko-kritická témata. A jsem rád, že mezi finalisty nechybí ani překlad, a to z netradičního vlámského jazyka,“ říká Jan Barták, ředitel DILIA.
Do finále Ceny Evalda Schorma za rok 2022 byli nominováni Adolf Adam (VOŠH Praha) za původní hru Mlčenlivé volání, Natálie Bočková (JAMU) za hry Na okraji vany a Úsměvy šťastných lidí, Vojtěch Honig (JAMU) za hru This Is Art, Jolanta Lipková (DAMU) za hru Zprávy o mravencích a lidech, Tomáš Ráliš (DAMU) za hru Spotřeba druhu, Barbora Rokytová (FFMU) za hru Vladimir a Alice Světlíková za překlad hry vlámské autorky Hildy Vleugels Twee streepjes (Dvě čárky).
Vyhlášení výherce proběhne ve středu 7. června od 20.00 před Divadlem VILA Štvanice, a to v rámci komponovaného večera scénických skic nazvaného Večeře s novou hrou. Diváci se během něj mohou dočkat vydatné ochutnávky současné dramatiky. Chybět samozřejmě nebude ani úryvek z vítězné hry. Vstupenky na akci jsou k dispozici online na GoOut.
Díky Ceně Evalda Schorma, která je pojmenována po významném českém filmovém a divadelním režisérovi, objevila DILIA řadu dnes etablovaných a respektovaných dramatiků a překladatelů. Oceněné texty se doposud dočkaly více než 50 divadelních a desítky rozhlasových inscenací. Uvedlo je například Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon či Městské divadlo Zlín. Cena je spojena s finanční odměnou, která slouží k podpoření činnosti nadějných autorů.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Články v rubrice - Zveme ...
Výjimečný divadelní projekt pro nejmenší diváky

V těchto dnech probíhají intenzivní zkoušky a dokončují se všechny detaily tohoto zážitkového a imerzivního př ...celý článek
Kultura Česká Lípa zve na vodní hrad Lipý

Prázdninové měsíce se pro mnoho lidí nesou ve znamení dovolených, výletů a času stráveného mimo město. Ovšem p ...celý článek
Letní program Studia Hrdinů

Dvanáctá sezóna pražského Studia Hrdinů oficiálně skončila, přesto se divadlo během letních prázdnin se svými ...celý článek
Divadlo Continuo oživí park u Velkého jezu

Divadlo Continuo oživí spolu s dvacítkou pozvaných umělců park u Velkého jezu v Českých Budějovicích. Od 13. d ...celý článek
Faust pod širým nebem pro celou rodinu

Pod Pražským hradem vzniká nově „open air“ rodinné představení FAUST. Divadlo Apropo oživí tisíckr ...celý článek
Časopis 29 - sekce
HUDBA
Hudební tipy 28. týden

Vejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícíh celý článek
OPERA/ TANEC
Zemřela pěvkyně Helena Tattermuschová

Zemřela výjimečná emeritmí sólistka Opery Národního divadla - Helena Tattermuschová (*28. 1. 1933 Praha - R celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Letní kino na střeše sálu DOX+

Divákům se opět letos otevřelo letní kino na zatravněné střeše sálu DOX+. Centrum současného umění DOX letos celý článek