zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 48. týden

Poprask na laguně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jiřího Kodeta
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl významný český herec, který se narodil před 85 lety (1999). Režie P. Vantuch. Jiří Kodet (*6. 12. 1937 – †25. 6. 2005) patřil k noblesním hercům, kteří se ve smokingu snad už narodili. Jeho herecký rodokmen je úctyhodný: prapradědeček Josef Jiří Kolár, pradědeček Vendelín Budil, dědeček Jiří Steimar, matka Jiřina Steimarová. Čtvrt století působil Jiří Kodet v pražském Činoherním klubu, kde zažil nejslavnější éru. Z filmových, divadelních a televizních rolí Jiřího Kodeta si připomeňme např. Tři v tom, Hráči, Revizor, Panelstory, Svatební cesta do Jiljí, Anděl s ďáblem v těle a řadu dalších. V posledních letech si ho diváci mohou pamatovat ze snímků Knoflíkáři nebo Pelíšky. Jeho poslední rolí byl František Vláčil ve snímku Sentiment.
Vysílání: 03.12., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 09.12., ČT1

Na plovárně s Ivou Hüttnerovou
Rozhovor Marka Ebena s českou herečkou, spisovatelkou a výtvarnicí. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Herečka, spisovatelka a výtvarnice Iva Hüttnerová se narodila v roce 1948 v Praze. V 70. a 80. letech hrála v Divadle na okraji. Zde se proslavila rolí strýce Pepina v Hrabalových Postřižinách, za niž roku 1978 získala cenu na festivalu Divadelní mládí v Českých Budějovicích. Dále hrála v Divadle pod Palmovkou, Divadle Josefa Dvořáka a v Divadle Na Fidlovačce. Ve filmu se nejvíce proslavila rolí manželky hlavního hrdiny v hořké komedii Víta Olmera Co je vám, doktore?. Jejím manželem byl divadelní režisér Ivan Rajmont, se kterým má syna Matouše Rajmonta, známého z dětské role ve filmu Pětka s hvězdičkou, kde roli učitelky ztvárnila i Iva Hüttnerová. Role učitelek pro ni byly vůbec dost typické, učitelku hrála i v dětském filmu Neohlížej se, jde za námi kůň. V televizi byla několik let moderátorkou magazínu České televize Domácí štěstí.
Vysílání: 30.11., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT2

Poprask na laguně
Soubor Divadla na Vinohradech v proslulé Goldoniho komedii, v níž na obyvatele jedné rybářské vesnice čeká ztřeštěný mumraj milostných vášní a žárlivosti, divokých hádek a rvaček i policejního vyšetřování (1996). Hrají: V. Preiss, D. Kolářová, H. Maciuchová, M. Zahálka, V. Křížová, L. Juřičková, K. Brožová, P. Rychlý, J. Šťastný, P. Kostka, I. Trojan, M. Vladyka, O. Vlach a další. Kamera V. Dousek. Divadelní režie L. Smoček. Televizní režie J. Brichcín. Slavná Goldoniho komedie patří na českém jevišti k těm nejoblíbenějším už od nezapomenutelné inscenace Miroslava Macháčka v Národním divadle (premiéra r. 1961) s Ladislavem Peškem v roli patrona Fortunata a jeho proslulou písní "Sakramentský ženský". Tentokrát se vracíme k záznamu z Divadla na Vinohradech, kde mělo představení premiéru v roce 1994 a Česká televize jej pořídila o dva roky později. Soubor pod taktovkou režiséra Ladislava Smočka vytvořil na scéně s pomocí výrazných hereckých osobností v čele s patronem Fortunatem Viktora Preisse (ale i dalšími hvězdami souboru – D. Kolářovou, P. Kostkou, H. Maciuchovou, J. Šťastným...) záplavu italského temperamentu v komediálních situacích věčně rozhněvaných mileneckých dvojic, které se zaplétají a zase rozplétají, aby na konci vytvořily tři svatební páry.
Vysílání: 03.12., 20.15 hod., ČT art

Edmond
Edmond Rostand a jeho slavný Cyrano, oba jsou hrdinové. Francouzsko-belgický film o vzniku velkého dramatu (2018). Hrají: T. Solivéres, O. Gourmet, D. Pinon, A. Michalik, S. Abkarian, O. Gourmet, M. Seignerová a další. Režie Alexis Michalik. Paříž roku 1897 a mladý Edmond Rostand nabízí roli slavnému herci Constantu Coquelinovi, problém je ale v tom, že Rostand má pro svou hru zatím jen název – Cyrano z Bergeracu. Už dva roky nic nenapsal. Uprostřed historek o lásce, kterými ho zásobuje jeho nejlepší přítel, nesnesitelných rozmarů hereček, žárlivosti své ženy, navíc mu nikdo nevěří, že napíše dobrou hru, hledá autor inspiraci. Mnohé z toho, co prožívá, se objevuje v jeho hře. Musí psát, musí to dokázat. A vzniká tak jedna z nejkrásnějších divadelních her o skutečné lásce, přátelství a tajemství. Film natočil jako svůj debut režisér a herec Alexis Michalik podle své stejnojmenné divadelní hry, kterou poprvé uvedlo pařížské divadlo Théatre du Palais-Royal. Alexis Michalik si ve filmu zahrál roli dramatika Georgese Feydeaua. Snímek se z velké části natáčel v České republice, diváci poznají Plzeň a Stavovské divadlo.
Vysílání: 04.12., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT3

21.11.2022 15:11:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet aneb Hádala se duše s tělem (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článek


Tři holky jako květ z Fidlovačky

Tři holky jako květ

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patř ...celý článek


Z první řady MdB - Světáci

Petr Halberstadt, Michal Isteník, Jakub Uličník (Světáci)

Světáci
Kultovní filmová komedie z roku 1969 ožila na scéně Městského divadla Brno. Michal Isteník, Jakub U ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavi ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

Portrét Václav Neckář

Václav Neckář (Dobrou zprávu já přináším vám)

Dobrou zprávu já přináším vám – Václav Neckář
Velký dokumentární portrét legendy naší popové scény, k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioseriál Skutečné problémy

Jan Vondráček na přebalu

Jednání zastupitelstva jedné bezvýznamné vsi, která se rozhodla, že půjde příkladem celému světu, mohou skonči celý článek

další články...