zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Peter Quilter: Herečka - je dobré mít někoho nablízku…

Ondřej Volejník a Ilona Svobodová (Herečka)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadlo Studio Dva uvádí na Malé scéně inscenaci britského dramatika Petera Quiltera HEREČKA. V režii Martina Vokouna se na jevišti představili Ilona Svobodová a Ondřej Volejník. Divák se ocitá v divadelním zákulisí, v šatně herečky, která oznámila svůj odchod…

Dramatik Peter Quilter nabízí jemný humor, který prýští jednak z osobnosti samotné herečky, z druhé strany je zdrojem stoicky klidný a rozvážný ex-manžel… Autor přesně dávkuje nejen účtování mezi nimi, ale zároveň tento duel prokládá zpovědí herečky vůči divákovi. Celé toto dění rámuje text Raněvské z Višňového sadu. Překladatelka Jitka Sloupová odměňuje diváka velmi citlivým převodem do českého prostředí, zejména ve výčtu všech kladů i záporů hereckého řemesla.
Režisér Martin Vokoun velmi citlivě vede oba protagonisty zejména v jejich vzájemném hašteření. Nejdříve je to neúprosný postoj Lydie vůči Paulovi. Nechce připustit, aby s ní strávil byť jen minutu v herecké šatně. Vzhledem k okolnostem, kdy vyhodila garderobu, jí nic jiného nezbývá než přijmout jeho pomoc. Režisér velmi dobře pracuje s emocemi, ať už je to touha po posledním polibku, nebo i slzy z uvědomění si definitivního konce. Je nutné vyzdvihnout i velmi citlivou choreografii právě zmíněných milostných scén.
Výprava Agnieszka Pátá-Oldak nabízí hereckou šatnu s povinným zrcadlem, divanem, kabinou na převlékání, šatníkem a hlavně hereckými plakáty. Velmi pěkně je řešený předěl mezi šatnou a jevištěm. Kostýmy obou protagonistů jsou velmi okázalé a barevně zajímavé, včetně výstižné a velmi dobré paruky v případě Lydie.

Postava Lydie v podání Ilony Svobodové je přesně dávkovaná. Hysterie, nervozita, až hluboké ponoření se do role Raněvské. Obdivuhodný je oblouk loučení, a odchod v pravou chvíli. Okamžik, kdy si myslí, že vše je správně načasované a zdůvodněné, tak najednou začne hlodat červ… A bude mi scházet publikum, líčidla, reflektory, obdiv… A Paul Ondřeje Volejníka je neúprosný a vytrvalý. Vedle toho je šarmantní a hlavně hodně empatický. Přesně odhadne co Lydie potřebuje, je vždy na správném místě.
Romantická inscenace je protkaná citlivým humorem, který vychází ze soužití dvou, ale zároveň nabízí jemnou sondu do života herečky v době, kdy přestává mít velké množství rolí. Vážnost inscenace podtrhuje krutá pravda, že podobný okamžik čeká každého znás. Doufejme, že budeme mít v sobě tolik síly jako Lydia Martinová a hlavně, že bude stát někdo nablízku, podobně jako Paul, který nás i v těchto těžkých chvílích podrží.


Peter Quilter: Herečka
Překlad Jitka Sloupová; režie Martin Vokoun; dramaturgie Kristýna Čepková a výprava Agnieszka Pátá-Oldak.
Osoby a obsazení: Lydia Martinová (Ilona Svobodová) a Paul (Ondřej Volejník).
Psáno z premiéry 7. listopadu 2022, Malá scéna divadla Studia Dva.

www.studiodva.cz

14.11.2022 17:11:18 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Časopis 49 - sekce

HUDBA

Vinyla dvě výzvy

Jiří Slabihoudek a David Laufer (Foto: Libor Galia)

Dvě výzvy vyhlásili organizátoři hudebních cen Vinyla. Už počtvrté se o Cenu Jany „Apačky“ Grygaro celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky

Zdeněk Mahler

GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky
Portrét významného spisovatele, scenáristy a muzikologa, jehož 9 celý článek

další články...