zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak těžko se smiřují někteří lidé s novými poznatky ze své minulosti. Titul uvádíme u příležitosti zítřejšího 55. výročí jeho premiéry, která byla prvním oficiálním představením v historii Divadla Járy Cimrmana (1998). Hrají: L. Smoljak, Z. Svěrák, J. Weigel, M. Čepelka a J. Hraběta. Kamera: J. Hruška, P. Hykš a F. Chmela. Režie L. Smoljak. Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana, vznikla v roce 1967 a televizní záznam představení byl pořízen o třicet let později. Poprvé se diváci mohli seznámit s osobností, která se vepsala do našich kulturních dějin, aniž by o tom měl kdokoli ponětí – s Járou Cimrmanem. Úvodní vědecká přednáška tradičně poskytne mistrova životopisná data, dostane se nám i přehledu jeho díla a dozvíme se, jak vůbec k objevení Cimrmanova odkazu došlo. Na "autobustě" můžeme sledovat dokonce mistrovy strhané rysy. Poté následuje samotná Cimrmanova hra se zpěvy a tanci, při jejíž rekonstrukci autoři použili střípky dochovaného díla v podobě veršů. Z děje naznačíme pouze toto: malíř Žíla a jeho žena si pozvali na návštěvu tři muže, aby jim vyprávěli svůj životní příběh, a především si položili základní otázku: proč nebylo nikdy dokončeno převratné malířovo dílo Akt?
Premiéra prvního představení Divadla Járy Cimrmana proběhla před 55 lety 4. října 1967.
Vysílání: 03.10., 20.15 hod., ČT art

Ceny Thálie 2022
Udílení cen Herecké asociace za mimořádné jevištní výkony. Přímý přenos z Národního divadla v Praze uvádí O. Kepka. Režie R. Petrenko. Slavnostní večer 29. ročníku z Národního divadla v Praze, během kterého budou oceněni divadelní umělci za výjimečné jevištní výkony. V loňském roce nebylo z důvodu pandemie covid-19 možné udělovat ceny za herecké výkony uplynulé divadelní sezony. Porotci proto tentokrát vybírali z inscenací, které měly premiéru v posledních dvou sezonách. Tradičně budou také rozdána ocenění za celoživotní mistrovství, některý z mladých talentů získá cenu pro činoherce do 33 let a své letošní laureáty budou mít i nejnovější kategorie – Cena České akademie divadelníků a ocenění za šíření divadelního umění v televizi. Přímým přenosem provede diváky Ondřej Kepka.
Vysílání: 08.10., 20.10 hod., ČT1

Miroslav Donutil ve Spirále
Setkání se známým hercem, jeho neodolatelnými historkami a s písničkami, které má rád. O svém smyslu pro humor vás přesvědčí i jeho hosté: R. Lukavský, E. Urbanová, T. Podařilová a další (1997). Režie F. Polák. Místem setkání s Miroslavem Donutilem bylo v roce 1997 divadlo Spirála. Jako hosty si pozval své kolegy z Národního divadla v Praze – herce Radovana Lukavského, sólistku opery Evu Urbanovou a sólistku baletu Terezu Podařilovou, kteří ve svých výstupech podali nejen vynikající výkony, ale prokázali i svůj smysl pro humor. Miroslav Donutil se v tomto večeru pokusil představit Národní divadlo z té druhé stránky a ukázat, že i v "Národním" je legrace a že se tam dějí normální věci, jako všude jinde. Kromě historek, které svým neodolatelným způsobem vypráví, zazpíval s klavíristou Petrem Maláskem a kytaristou Ivanem Koreným i několik písniček, které má rád.
Vysílání: 08.10., 21.50 hod., ČT1

26.9.2022 15:09:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Starý dobrý Nový (Oldřich) - Ndb

Články v rubrice - Z éteru

Dokument o vzniku nové inscenace Poe

Backstage: Poe

Backstage: Poe
Časosběrný dokument o vzniku nové inscenace pražské Laterny magiky, která propojuje tanec, m ...celý článek


Divadelní tipy 49. týden

František Němec a Petr Kostka (Pan Halpern a pan Johnson)

Jiří Kodet pohledem Věry Chytilové
Portrét nepřehlédnutelného divadelního a filmového herce a potomka význa ...celý článek


Divadelní tipy 48. týden

Poprask na laguně

Úsměvy Jiřího Kodeta
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl významný český herec, který se narodil před 85 lety (1999 ...celý článekČasopis 48 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Anna Magnaniová

Anna Magnaniová (Tajemství Santa Vittorie)

Tajemství Santa Vittorie
Můžete nám vzít svobodu, ale nesahejte na naše víno! Anthony Quinn a Anna Magnanio celý článek

další články...