zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Divadelní svět Brno 2022

TR Warszawa, Polsko - Střípky ženy (Foto: Natalia Kabanow)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Za týden začíná prolog mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který nabídne brněnskému publiku více než 50 tuzemských i zahraničních inscenací. Diváci se mohou těšit na špičkové produkce z Izraele, Polska, Maďarska, Francie či Běloruska a na již tradiční výběr toho nejlepšího z českého divadla, včetně bohatého doprovodného programu.
13. ročník festivalu přináší mimořádné události a netradiční divadelní formáty nabízející nejen nevšední divadelní zážitky, ale i aktivní účast na festivalovém dění.

Divadlo je… dialog
V neděli 15. května se v rámci festivalového prologu bude prezentovat koprodukční projekt festivalu DSB a Divadla Feste Hilsner a ti druzí. Následující den, v pondělí 16. 5., se v Mahenově divadle uskuteční mimořádná debata 30 let rozděleni, ale přesto spolu. Hlavním hostem debaty týdeníku Respekt bude slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se bude u příležitosti 30. výročí rozdělení Československa společně s šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym zamýšlet nejen nad společnou minulostí, ale zejména nad budoucností obou zemí v kontextu aktuální politicko-společenské situace.

„Jsme přesvědčeni, že je důležité reagovat na to, co dnes zažíváme v souvislosti s válkou na Ukrajině i celkovou geopolitickou situací v Evropě. Proto zahajujeme divadelní festival netradičně, ale s jasnou vizí, že divadlo je prostor k dialogu, ke společnému přemýšlení o tématech, která se nás dnes bytostně dotýkají,“ říká ředitel festivalu Divadelní svět Brno Martin Glaser.

K dialogu nad aktuálními tématy, které obnažují zranitelnost a křehkost současného světa, vyzve i zahraniční programová nabídka festivalu. Na aktuální politicko-společenskou situaci reaguje inscenace Azyl izraelského tanečního souboru Kibbutz Contemporary Dance Company, Vojcek běloruského nezávislého souboru Kupalaŭcy, originální polský kabaret Revoluce, která nebyla v podání souboru Teatr 21 a Sarmatia běloruské performerky Paliny Dabravolskaje. Současný válečný stav na Ukrajině byl impulzem ke spolupráci festivalu s platformou Dramox, díky které nabídne divákům online program festivalu DSB několik titulů z ukrajinských divadel.

Divadlo je… je žena
Prestižní polská inscenace Střípky ženy je vrcholem hlavní tematické linie festivalu věnované „ženskému elementu“.
„Polská inscenace Střípky ženy patří v rámci evropského divadelního prostoru k tomu nejlepšímu, co je možné dnes na jevišti vidět. Je sugestivním obrazem moderních žen, které bojují za právo rozhodovat o svém životě. Renomovaný maďarský režisér Kornél Mundruczó vycházel společně se svou partnerkou a scenáristkou Katjou Weber z osobní zkušenosti, a tak vzniklo představení, které s velkou empatií dokáže otevřít témata, o nichž se těžko i společně mlčí,“ doplňuje k inscenaci šéfdramaturgyně festivalu DSB
Barbara Gregorová. V rámci festivalu je tato výjimečná inscenace k vidění dvakrát a to v pátek 27. 5. a v sobotu 28. 5. v Janáčkově divadle.

Divadlo jste Vy!
Ještě než festival odstartuje prvním divadelním představením, připravila spolupořádající brněnská divadla netradiční interaktivní prohlídky zákulisí Divadla Husa na provázku anebo dílen Národního divadla Brno. V rámci doprovodného programu festivalu dostanou diváci příležitost „zahrát si“ přímo v prostředí brněnských divadel a objevit zde nečekaná zákoutí jednotlivých budov i svého talentu. Pro dospělé je připravena putovní hra na pomezí larpu – Divadlo jsi Ty! určená pro pětice odvážných diváků, kteří si chtějí vyzkoušet, zda by jako čerství absolventi herectví získali angažmá v brněnských divadlech. Pro rodiny s dětmi je připravena dobrodružná Cesta divadelní krajinou. Výjimečnou příležitostí, jak se zapojit do festivalového dění, je performance Woods. Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha přijede do Brna nezávislá skupina tanečnic z Brazílie, Portugalska a Slovinska, aby společně vytvořila „les uvnitř města“. Performerem se může stát každý, kdo umí stát na hlavě a má chuť a čas zúčastnit se dvoudenního workshopu a představení v centru města Brna.
13. ročník festivalu Divadelní svět Brno se koná ve dnech 24. – 29. 5. 2022.

www.divadelnisvet.cz

9.5.2022 16:05:30 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Macbeth (LSS 2022)

Články v rubrice - Festivaly

Ve VČD předány ceny GRAND Festivalu smíchu

Jiřina Bohdalová při předání Ceny Genia smíchu

Ve středu 4. května byly ve Východočeském divadle Pardubice vyhlášeny výsledky 22. ročníku GRAND Festivalu smí ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

Jan Smigmator opět v pražské Lucerně

Jan Smigmator turné Murphyho zákon (Foto: Martin Kubišta)

Už deset let trvá pěvecká kariéra českého swingaře Jana Smigmatora. A stihl toho už víc než dost. Honza je na celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Nižinský a Rok na dedine

Nižinský

Nižinský
Génius nebo šílenec? Americký životopisný film o jednom z největších tanečníků dvacátého století ( celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Láska v dobách nenávisti ve filmu Studená válka

Studená válka

Studená válka
Láska v dobách nenávisti. Polský koprodukční film, který získal Cenu za režii v Cannes (2018) celý článek

další články...