zvláštní poděkování
Quantcom.cz

MdZ uvedlo premiéru inscenace Trnky a hvězdy

Trnky a hvězdy (MdZ)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Snad nejdéle očekávanou premiéru v historii odehrálo 27. listopadu Městské divadlo Zlín. Zkoušení inscenace Trnky a hvězdy, ságu rodu Jelínků, neustále přerušovala pandemie covidu, až ji museli zlínští dvakrát odložit. Režisér Petr Štindl tak konečně publiku představil hru, kterou napsal Martin Františák.
Jedno město, jeden podnik, jedna rodina. Pod vizovickými hvězdami se rodí příběh jednoho slavného moku, který dobývá svět. Slivovice – domácí i světová. A s ní spojen i osud rodiny palírníků Jelínků, ve kterém se jako na průzračně čisté hladině odráží celé dvacáté století.

„Dramaturgie zlínského divadla se již dlouhá léta obrací k regionálním tématům - série o klanu Baťových, Žítkovské bohyně či Osobní poplach. Na repertoár divadla tak přibude další titul mapující důležitou kapitolu z dějin Vizovic. Inscenace však nebude dokumentem, ale svébytným autorským pohledem na to, co k našemu kraji nerozlučně patří,“ říká dramaturgyně divadla Katarína Kašpárková Koišová.
V dramatickém příběhu plném emocí, rozmachu, celosvětového úspěchu, ale i utrpení a osobních ztrát se představil v rolích bratrů Vladimíra a Rudolfa Jelínkových Marek Příkazký a Zdeněk Lambor, roli jejich otce Zikmunda Jelínka, zakladatele palírny, ztvárnil Radoslav Šopík.

„Každá z těch hlavních postav má momenty, kdy mě velmi baví a je mi sympatická a rozumím jí, a za chvíli je naopak zase málem hodna zavržení. Hlavní hrdina v klasickém slova smyslu tu ovšem není. Je tu snad kolektivní hlavní hrdina. Vizovjané,“ řekl k inscenaci režisér Petr Štindl.
Na scéně z dílny Petra B. Nováka se v kostýmech podle návrhu Lucie Halgašové objevuje téměř kompletní umělecký soubor zlínského divadla.
Termíny + vstupenky na www.divadlozlin.cz.

3.12.2021 15:12:35 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komuna (4inoherní klub)

Články v rubrice - Zveme ...

Divadlo v Dlouhé uvede novou komedii Něha

Něha (Divadlo v Dlouhé)

Poslední premiérou letošní sezony Divadla v Dlouhé je zbrusu nová komedie Něha, v níž současný španělský autor ...celý článek


Memento mori - pamatuj na smrt, abys nezapomněl žít

Miloslav König (Memento mori)

Divadelní spolek JEDL uvádí novou autorskou inscenaci Memento mori, která vznikla speciálně pro katedrálu Nane ...celý článek


Projekt Divadla na cucky propojuje nejen lidi bez domova

Běž po zvuku

Divadlo na cucky a jeho vzdělávací platforma EDU na cucky, Charita Šternberk a umělecká skupina Kolektif TU sp ...celý článek



Časopis 27 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Deníky Jaroslava Foglara: Začínám psát Rychlé šípy

Jaroslav Foglar

Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros vydává druhý svazek deníků Začínám celý článek

další články...