zvláštní poděkování
Volný.cz

Jiří Suchý – 90 let

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zuzana je zase sama doma
Největší hity autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, jehož 90. narozeniny si zanedlouho připomeneme (1961). Ve slavné éře divadla Semafor dále hrají a zpívají: Z. Stivínová, H. Hegerová, E. Pilarová, W. Matuška, J. Suchý, J. Šlitr, K. Štědrý a další. Kamera E. Landisch. Režie E. Sadková. Koncem padesátých a začátkem šedesátých let 20. století se v Praze zrodilo nové, netradiční hudební divadlo Semafor. Jeho představení brzy našla bouřlivou odezvu u diváků a nejinak to bylo s představením „Zuzana je sama doma“, jehož další pokračování pod obměněným názvem zaznamenala tehdy Československá televize. A tak se i dnes můžeme vrátit do doby, kdy vznikaly první hity naší populární hudby, kdy na divadle zpívaly její největší pěvecké hvězdy, tehdy ovšem začínající a takřka neznámé. Mimochodem protagonistku a titulní roli hrála Zuzana Stivínová, která v 60. letech emigrovala (teta dnes známé herečky stejného jména). Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý, jehož 90. narozeniny si v těchto dnech připomínáme. Narodil se 1. října 1931 v Plzni.
Vysílání: 27.9., 20.15 hod., ČT art

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát
Legendární a kultovní osobnost české kultury, muž devatera řemesel, divadelník, hudebník a básník, jehož 90. narozeniny si dnes připomínáme, byl spolutvůrcem atmosféry, v níž se formovala celá generace. Režie O. Sommerová. Legendární a kultovní osobnost české kultury, Jiří Suchý, který se narodil 1. října 1931 v Plzni, uvedl v průběhu šedesáti let v Semaforu 97 her, napsal texty k 1400 písní a hudbu k 500 písní. Režisérka Olga Sommerová představuje Jiřího Suchého i jako člověka, který se musel poprat nejen s nepřízní režimu, ale i osudu. Jeho boj proti trvalým snahám komunistického režimu zničit divadlo, tedy vzít tvůrčímu člověku smysl jeho života, se táhly celým dvacetiletím normalizace. K tomu se musel vyrovnat se dvěma osudovými tragickými životními ztrátami – s předčasným úmrtím kongeniálního skladatele Jiřího Šlitra a milované manželky a spolupracovnice, výtvarnice Běly Suché. Život a dílo Jiřího Suchého je rodinné stříbro této země. Je fenoménem nejen v kulturní, ale i společenské historii. Rozsah jeho díla je mimořádný, jeho stopa v našem povědomí zcela ojedinělá. Jeho mnohostranný a geniální talent jsou jedním z majáků české kulturní identity. Je fascinující, že po šedesáti letech jeho profesní dráha nekončí, dál ve vyprodaném Semaforu hraje, zpívá, píše a režíruje další divadelní hry. Dokument zahrnuje nejen historii a současnost divadla Semafor, ale jde hlavně o atraktivní životopisný a tvůrčí portrét člověka, bez kterého by naše minulost i současnost byla o mnoho chudší.
Vysílání: 01.10., 20.15 hod., ČT art

Dobře placená procházka
Televizní přepis jazzové opery Jiřího Suchého, jehož 90. narozeniny si dnes připomínáme (1966). Hrají a zpívají: E. Pilarová, R. Gabzdyl, H. Hegerová a další. Hudba J. Šlitr. Kamera J. Kučera. Scénář a režie J. Roháč a M. Forman. Džezová buffo-opera vznikla v roce 1965 v Semaforu v autorské dílně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, který se narodil 1. 10.1939 v Plzni a dnes slaví své devadesátiny. Mimořádný ohlas tohoto představení vedl k televiznímu přepisu, jehož se v druhé polovině šedesátých let minulého století ujali Ján Roháč, Miloš Forman a kameraman Jaroslav Kučera. Divadelní text J. Suchého pojednává o dědictví po tetě z Liverpoolu, která odkázala milion dosud nenarozenému dítěti Uliho a Vanilky. Ovšem manželé se rozvádějí. Mazaný advokát chce peníze pro sebe a Vanilku svádí. Ta se rozhodne mít dítě s listonošem (J. Suchý), ale ten jejímu pokušení odolá. Do toho přijíždí živá teta. Předá Vanilce šek a zemře. Všichni se přitom začínají o šek prát, zmocní se ho listonoš a šek rozstříhá. Diváky jistě potěší, že se mohou opět podívat na pořad, který patří do Zlatého fondu televizního archivu.
Vysílání: 01.10., 22.50 hod., ČT art

20.9.2021 10:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 43. týden

Jiří Sovák

Říjen 1918 den po dni
Zábavná revue Studia Ypsilon z Obecního domu v Praze, z míst, kde se rozhodovalo o na ...celý článek


Neobyčejné životy - Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil
Připomeňme si životní a profesní osudy významného českého herce v bilančním dokumentu S. O ...celý článek


Oblíbená hra Divadla Járy Cimrmana

Vražda v salonním coupé

Vražda v salonním coupé
Tradiční seminář o Mistrově činnosti kriminalistické je dobrým úvodem k detektivní ...celý článek


Divadelní tipy 42. týden

Vladimír Menšík

Komici na jedničku - Vladimír Menšík
Vzpomínky na nenapodobitelného mistra zábavy a vypravěčského talentu. ...celý článek


Příběhy slavných - Eduard Kohout

Eduard Kohout

Poslední romantik
Legenda českého divadla i filmu Eduard Kohout. Vždy elegantní "herecký kníže z Kampy", čl ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Slavná alba - Judas Priest

Přebal alba Judas Priest – British Steel

Slavná alba: Judas Priest – British Steel
Příběh znamenité desky, která započala éru britského metalu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 43. týden

O. Lubaszenko (Je třeba zabít Sekala)

Je třeba zabít Sekala
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Koprodukční s celý článek

další články...