zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Da Vinci - časový tunel plný historických překvapení

Martin Pechlát a Dana Verzichová (Da Vinci)

autor: Hynek Glos  

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo České Budějovice uvádí ve světové premiéře od 4. července 2021 komedii Da Vinci o cestě do časů slavného Leonarda da Vinciho. Text vznikl v autorské dílně Petra Zelenky a Olgy Šubrtové. Oba se uvedli na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově v detektivní komedii Pes baskervillský (2015).
Historická postava nově uváděné inscenace Leonardo Da Vinci nabízí širokou paletu témat pro dramatické zpracování. Vinci byl nadaný v mnoha různých oborech, na prvním místě malířství, následovalo sochařství, hraní na loutnu, a v neposlední řadě byl vynikající a výborný vynálezce. Vycházel z metody přímého pozorování a experimentu.

Právě genialita tohoto všestranného umělce tvoří základ místy až parodického divadelního příběhu. Zelenka a Šubrtová pracují s časovým tunelem (v literatuře např. Svatopluk Čech - Výlety pana Broučka), s detektivní záhadou kolem nalezení nové malby Rubense, s kontrastem medicíny v oblouku věků mezi 15. a 21. století (zejména stomatologie), a v neposlední řadě s manželskými a milostnými vztahy. Tyto přísady míchají v dostatečně dobrých poměrech, divák je neustále v očekávání a napětí, co bude dál, a samozřejmě to všechno obohacují dobrými slovními vtipy.

Ústřední dvojice Silvio (Martin Pechlát) a Claudie (Dana Verzichová) představují manželský pár v krizi po několika letech soužití, ale zároveň dokládají, že protiklady se přitahují. Claudia, lékařka, se smyslem pro exaktní medicínu a vědu, proti ní Silvio, kunsthistorik, éterický, umělecky založení, který řeší peníze jen z hlediska umění, ale ne životního zabezpečení, s patřičným nadšením pro svou práci.

Režisér Petr Zelenka obsadil všechny postavy velmi cíleně a s dobrým odhadem pro charaktery jednotlivých postav. Většina z nich se řadí k hvězdám činoherního souboru.
Leonardo Da Vinci (Pavel Oubram) patřičně roztržitý, ale navýsost inteligentní, až se musíme divit, jak dokázal skloubit umělecký pathos s vědeckou přesností, a hlavně výdrží pro naplnění cíle. Co vlastně bylo motorem jeho konání?
V jeho blízkosti se pohybují postavy Zoroastro (Tomáš Kobr) a Salai (Pepa Honzík). Opět dva výrazné protiklady - Salai coby šibal a nezbeda, a Zoroastro v příběhu rozvážný alchymista, a také důležitý hybatel děje, protože díky jeho nezdařenému pokusu se zlatem dojde k vytvoření časového tunelu.
Vévoda Sforza (Ondřej Veselý), bonviván s patřičným apetitem vůči ženám, který se dokáže radovat, ale hlavně žije tady a teď.
Martin Pechlát nabízí Silvia v dostatečné otevřenosti, coby fanatik do kumštu vlastně neřeší obyčejné životní záležitosti. Dostatečně pestré a otevřené jsou jeho emoce z osobního setkání s Leonardem da Vinci. Dana Verzichová coby Claudie nabízí dostatečné protipóly Silviovi. Dokáže řešit zejména finanční zabezpečení, dobře si poradí s medicínou v době 15. století. Jasně dává najevo svou převahu nejen v inteligenci (viz lékařské citace), ale bourá bariéry mužského výsadního postavení v lékařství té doby.

Inscenace ve výpravě Michaely Hořejší využívá široké plenérové možnosti otáčivého hlediště - oranžérii, jízdu na koni, ale nemůže chybět ani videomapping. Kostýmy odpovídají dobovému zařazení. V inscenaci jsou bohatě využití artisté, lid a šlechta, opravdu skvělé výkony práce s ohněm, výškové akrobacie, souboje ad. Pro diváka ve spojení s pohybem hlediště dostatečný rej a pastva pro oči.
Režisér Petr Zelenka dostatečně skloubil tajemno, zábavu a historický exkurz. Velmi dobrý vtip je rozuzlení obrazu Dáma s hranostajem, ale to ať si každý zjistí sám… V každém případě Da Vinci má v prostorách zámecké zahrady své místo.

www.otacivehlediste.cz

16.8.2021 09:08:02 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Recenze

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...