zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Muž dvojhvězdy - svobodné dronové létání

Marek Pospíchal a Eliška Boušková (Muž Dvojhvězdy)

autor: Irena Vodáková  

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo České Budějovice uvádí jako první premiéru na Otáčivém hledišti Český Krumlov inscenaci Muž dvojhězdy. Text vznikl podle románu Alexandra Grina Zářivý svět.
Režisér Petr Forman představuje záruku inscenační kvality, k tomu jsou nutné přičíst možnosti otáčivého hlediště. Divák se měl na co těšit. Inscenace Muž dvojhvězdy (hraje Marek Pospíchal) nabízí jednoduchý lineární příběh muže, který byl svobodný díky své schopnosti létat. Jeho život protnou dvě ženy: Tavi (Eliška Boušková) a Runa (Kamila Janovičová). Každá symbolicky zastupuje dobro a zlo, jin a jang, jak už to v životě bývá.

Samotná cesta parkem k hledišti je zpestřená průchodem přes ležení komediantů ze souboru Agassitz Panoptikum. Míjíte maringotku, kde chrastí řetězy, z dalšího prostoru se ozývají divné zvuky. Do toho slavnostní osvětlení cirkusového prostředí, vyvolávač, který láká diváky a nabízí nevšední zážitek.
Toto panoptikum a hlavně neustále kolotující rej zvuků a obrazů se přetaví mezi sedící diváky. V čestné lóži se objevuje místní honorace, a následuje představení různých bytostí: divý muž, vousatá žena, opičí žena, sloní žena…
Kdo zažil otáčivé hlediště, ví, že nabízí nevšední proměny scény, možnost zapojení např. koní, kočáru, atd. Petr Forman se svým týmem povýšil inscenační a scénografické možnosti pomocí laserů a videomappingu. Nebudu daleko od pravdy, že mnohý z diváků určitě zažil pocit závratě. Video efekty znásobené pohybem kamery spolu s pohybem hlediště jsou skutečně úchvatné. K tomu monumentální hudba. Iluze letu a volnosti je skutečně dokonalá.
Herecké výkony jsou plně podrobené technice a přehlušené ozvučením. Kostýmy plně korespondují s celým výtvarným řešením. Efektní je přeměna graficky ztvárněného zámečku na plátně ve fyzicky konkrétní budovu v parku. Rovněž video proměna stěn je fascinující. Nebojím se říct, že jsme zažili divadelní Hollywood, trojrozměrné představení. Proto je lineární příběh na místě, složité vztahy a zápletky se do tohoto komplikovaného vizuálního řešení prostě nevejdou.
Tvůrci namíchali příjemný koktejl reality ve fantaskním světě. Zejména, když např. Muž dvojhězdy opouští vězení, míjí maják, město, moře… Divák je ochromený vizuální čistotou.
Závěr inscenace končí překvapivě špatně, smrtí hlavního protagonisty. Inscenace nabízí panoptikální zážitky. Divák neví, zda ho zasáhla vizuální stránka inscenace. Jednotliví protagonisté, nebo jednoduchá dějová zápletka s náznakem zhrzené a hluboké lásky, arogance moci. Případně sociální aspekt strachu absolutistického úředníka z rostoucí síly davu? Nebo konflikt dvou silných jedinců? Kdo ví.

Představení zaručuje kvalitu. Petr Forman obstál v umění neotřelého mixu. Ve srovnání s jedním z jeho projektů Nachové plachty představuje Muž dvojhvězdy obrovský posun. Divák ocení inscenační odvahu použití důmyslných technologií ve spojení s hereckým výkonem. Přijďte si užít dronové létání člověka.

Režie Petr Forman; scénář Petr Forman a Ivan Arsenjev; scénografie a animace Josef Lepša; hudba Simon Thierrée; choreografie Veronika Švábová; dramaturgie Ivan Arsenjev; překlad původní předlohy Zdeňka Psůtková; kostýmy Josef Lepša a Lenka Polášková a zvuková spolupráce Michal Holubec.

Hrají: Marek Pospíchal, Eliška Boušková, Kamila Janovičová, Vjačeslav Zubkov, Jan Kaštovský, Dana Ibragimová, Vít Piskala, Petr Hubík, Martin Holzknecht, Terezie Jelínková, Denisa Posekaná, Karin Vápeníčková-Bílíková, Veronika Švábová / Kamila Mottlová, František Hnilička, Luděk Šindelář, Martin Dobíšek, Jiří Brnula, Lukáš Slepička / Gregory Gudgeon, Martin Doucha, David Krampota, Jan Klindera, Šárka Sedláková, Lucie Výborná / Michael Vodenka / Petr Horký / Ivan Pelikán.
Premiéra 11. června 2021 (Otáčivé hlediště Český Krumlov).

www.otacivehlediste.cz

28.6.2021 09:06:23 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Recenze

Proč bychom se netěšili na Smetanu s nadsázkou?

Andrea Zelová a Libor Matouš (Proč bychom se netěšili...)

Roku 1824 se narodil český významný hudební skladatel Bedřich Smetana. Rok 2024 - Rok české hudby se věnuje pr ...celý článek


Judy - jiskřící duše, která se vydává všanc divákům

Monika Absolovoná a Jan Nedbal (Judy)

Inscenace JUDY není pro Divadlo Studia Dva novinkou. V české premiéře uvedlo text Petera Quiltera NA KONCI DUH ...celý článek



Časopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam celý článek

další články...