zvláštní poděkování
Volný.cz

Otáčivé hlediště letos slaví šedesátiny

Petr Halíček a Kamila Janovičová (Dracula)

autor: Petr Neubert  

zvětšit obrázek

Českokrumlovské Otáčivé hlediště čekají v letošním roce nejen oslavy 60. výročí jeho vzniku, ale také dvě zbrusu nové premiéry. Na programu je 92 představení, ve kterých bude uvedeno celkem osm titulů. Letní divadelní sezóna zde bude zahájena ve středu 6. června a potrvá až do 10. září 2018.
Stejně jako v loňském roce se prodej vstupenek vyvíjel již od samotného zahájení prodeje (v září 2017) velmi příznivě. Aktuálně jsou všechny tři činoherní tituly téměř vyprodány, diváci si však stále mohou zakoupit vstupenky na některý z hudebních titulů nebo na rodinné představení Ztracený svět.

Z celkového počtu 58.957 zbývá k prodeji 7.698 vstupenek. I toto léto se před hledištěm v zahradě českokrumlovského zámku vystřídají všechny čtyři soubory Jihočeského divadla. A na co se diváci mohou těšit?
Sezónu odstartuje soubor činohry JD s naprostou novinkou v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, jehož inscenace nastudované pro plenérovou scénu v českokrumlovské zámecké zahradě sklízí u diváků dlouholetý úspěch. Martin Glaser spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou jsou opět také autory scénáře k této nové inscenaci - tentokrát se zhlédli v hororovém žánru a my se můžeme těšit na zbrusu novou adaptaci románu Brama Stokera Dracula, která bude letos před točnou uvedena šestnáctkrát.
Premiérový titul vystřídá komedie Dekameron, která je na programu od 27. června do 7. července. I pod tímto titulem je podepsán tandem Glaser - Šubrtová.

Hudebním inscenacím na Otáčivém hledišti Český Krumlov přichází na chuť stále více diváků. V letošním hudebním bloku uvedeme Dvořákovu divácky oblíbenou Rusalku v režii a scénografii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Maria de Rose. Vystřídá ji Verdiho operní drama Trubadúr, které mělo premiéru v roce 2017 a v jehož hlavních rolích uvidí diváci řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. V hudebním nastudování Maria de Rose je pod režií této inscenace podepsán šéf opery JD Tomáš Studený. Následuje taneční divadlo Valmont v choreografii a režii Libora Vaculíka, ve kterém budou mít diváci možnost nově vidět světově proslulého tanečníka a prvního sólistu ND Praha Alexandra Katsapova, jenž přijal titulní roli Valmonta. Hudebními perlami nabitý blok zakončí opět soubor opery Jihočeského divadla znovuuvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režírované duem SKUTR. Všechny hudební tituly budou uvedeny v období 10. 7. – 11. 8. 2018.

14. srpna se před točnu opět vrátí soubor činohry JD s detektivní komedií Pes baskervillský. V hlavní roli Sherlocka Holmese se skvěle alternují dlouholetý člen souboru Pavel Oubram spolu s Karlem Rodenem, hostem Jihočeského divadla. Inscenaci zde režíroval Petr Zelenka, filmový režisér a scénárista, který je nejúspěšnějším současným českým dramatikem doma i v zahraničí. O pořízení jejího záznamu projevila zájem Česká televize, která bude po tři dny natáčet představení, aby jej následně zpracovala pro televizní vysílání.
V repertoáru sezóny 2018 na Otáčivém hledišti nebude ani letos chybět rodinné představení. Šéf Malého divadla Petr Hašek připravuje se svým hereckým týmem atraktivní novinku s názvem Ztracený svět. Podle knižní předlohy A. C. Doyla ji pro plenérovou scénu Otáčivého hlediště zpracoval Zdeněk Jecelín. Velikým lákadlem pro malé i velké diváky bude přibližně 15 pravěkých ještěrů, z nichž největší bude mít kolem devíti metrů. Ti se budou spolu s ostatními pravěkými tvory prohánět kolem točny po zámeckém parku v inscenaci, která je kombinací činohry, zpěvné hudby a tance. Dobrodružnou podívanou, která pobaví malé i velké diváky, uvedeme v průběhu léta ve čtyřech školních, šestnácti odpoledních a čtyřech večerních představeních.

Také v letošní sezóně bude zvyšovat komfort diváků na točně titulkovací mobilní aplikace OVERTEKST, díky které je možné sledovat texty inscenací a operní libreta na displejích chytrých telefonů a tabletů ve zvoleném jazyce. Titulky v českém, anglickém a německém jazyce budou od letošního léta opatřena všechna představení. Díky tomu můžeme na Otáčivé hlediště Český Krumlov pozvat nejen diváky ze zahraničí, ale například také ty se sluchovým postižením.
V roce 1958 se před krumlovským otáčivým hledištěm odehrálo první představení, a tak si letos připomínáme kulaté 60. výročí tohoto našeho jedinečného divadelního fenoménu. V rámci něj budou mít zájemci možnost navštívit výstavu Joan Brehms (1907 – 1995): scénograf, architekt, malíř, kterou připravilo Národní muzeum spolu s Archivem Joana Brehmse. Po jejím úspěšném uvedení v lotyšské Libavě (Brehmsově rodném městě) a Rize přichází nyní její rozšířená verze do seminárních místností českokrumlovských klášterů, kde bude umístěna od 6. 6. do 30. 9. 2018. Následně bude přemístěna do prostor Jihočeského divadla, kde od 10. října až do konce roku 2018 představí veřejnosti osobnost všestranného umělce J. Brehmse, otce principu otáčivého hlediště, autora původní koncepce točny a dlouholetého scénografa Jihočeského divadla. Výstava je pořádána ve spolupráci Národního muzea, Jihočeského divadla a Klášterů Český Krumlov.

www.otacivehlediste.cz

4.6.2018 00:06:19 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Zveme ...

MdB uvede pohádku O statečném kováři

Aleš Slanina (O statečném kováři)

Mikeš byl syn kovářův. Když mu bylo osmnáct let, teprve ho matka odstavila a otec ho začal učit řemeslo. Jak d ...celý článek


Přehlídka Činoherního klubu v kině NFA Ponrepo

Pavel Landovský a Milan Sandhaus - Piknik (Foto: Z. Dukát)

Činoherní klub oslavil 55. narozeniny 27. února otevřením výstavy v Činoherní kavárně. Výstava je nyní prodlou ...celý článek


Nová autorská inscenace Davida Drábka v D21

 Rain Woman (Foto: David Stella)

I přes nejistotu posledních měsíců se vinohradské Divadlo D21 rozhodlo uskutečnit premiéru nové autorské insce ...celý článek


Jatka78 obnoví sezónu kabaretem Pot a lesk

Letní scéna

Po zákazu pořádání kulturních akcí vlivem koronaviru obnovuje svoji činnost i nezávislá divadelní scéna v praž ...celý článek


NT Live v Česku znovu ožívá

James McAvoy (Cyrana z Bergeracu)

Přenosy britského divadla se vrací na plátna kin. Fanoušci v České republice se mohou znovu těšit na moderní v ...celý článekČasopis 23 - sekce

HUDBA

Hudební klub JJ Cale

JJ Cale

JJ Cale
Road movie s americkým písničkářem, který kombinuje country s blues a obdivuje ho Eric Clapton. Ame celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady... Bohéma

Bohéma

G. Puccini: Bohéma
Luciano Pavarotti v roli básníka Rudolfa v čtyřaktové opeře na libreto L. Illiky a G. Gi celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Robin Hood – první celebrita mimo zákon

Robin Hood – první celebrita mimo zákon

Robin Hood – první celebrita mimo zákon
Hrdina, který nikdy nevyšel z módy aneb Robinova cesta od lit celý článek

další články...