zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražský divadelní festival německého jazyka

Hamlet (Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Pražský divadelní festival německého jazyka (theater.cz) směřuje již do 21. ročníku. Ve dnech 19. listopadu - 5. prosince 2016 se představí deset inscenací, včetně nového nositele Ceny Josefa Balvína, souboru Lachende Bestien. Jak upozorňuje ředitelka festivalu Jitka Jílková, „Naprostá většina představení, která jsme vybrali pro 21. ročník festivalu, obsahuje ať už v prvním nebo aspoň ve druhém plánu silnou politickou výpověď.“

Festivalu zahájí v sobotu 19. listopadu 2016 v Divadle na Vinohradech inscenace Shakespearova Hamleta v překladu známého dramatika Mariuse von Mayenburga a v režii Thomase Ostermeiera z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz. „V Shakespearově roce, tedy 400 let po smrti velkého dramatika, samozřejmě chceme mít v programu jeho stopu a berlínský Hamlet je skvostnou, silnou, obrazivou inscenací, po níž jsme opravdu dlouho toužili, až konečně vyšla možnost jejího hostování v Praze,“ říká šéf dramaturg festivalu Petr Štědroň. V titulní roli se představí známý německý herec Lars Eidinger. Téměř dvacet figur Shakespearova dramatu je v Ostermeierově inscenaci ztvárněno pouhou šesticí herců, kteří neustále střídají své role.

V rámci festivalu se dále českým divákům představí tři inscenace, pozvané na berlínské Theatertreffen 2016. První dvě jsou dokumentární produkce Kameny zmizelých ze Staatstheater (v divadle Archa), připomínající osudy židovských divadelníků za 2. světové války, a work in progress izraelské režisérky Yael Ronen The Situation, (v divadle ABC) vyprávějící příběhy přistěhovalců z Palestiny, Izraele a Afganistánu v současném Německu.

Švýcarský příspěvek k letošnímu festivalu je inscenace s názvem Hans Schleif v režii Juliana Kleina. Hans Schleif je jméno dědečka esesmana, o němž vypráví jeho vnuk Matthias Neukirch, herec curyšské činohry. S pokusem propojit minulost s přítomností, díky níž můžeme vnímat dějiny přímo hmatatelně, vznikla velmi osobní práce, jež byla nominována na Cenu Friedricha Lufta. Hraje se na Malé scéně Divadla Na Vinohradech.
Drama Pověření z německého divadla Staatsschauspiel Hannover (hraje se v Divadle Na Vinohradech) se zamýšlí nad tím, kam vedou revoluce a představí se v ní známá německá divadelní a filmová herečka Corinna Harfouch.
Rakouská inscenace F. Zawrel – Geneticky a sociálně méněcenný je loutkovým představením o nacistických pokusech na dětech, které zpracovali loutkoherec Nikolaus Habjan a režisér Simon Meusberger. Inscenace získala Nestroyovu cenu v kategorii nejlepší off-produkce. Uvidíte je v divadle Rokoko.

Po inscenaci hry Sybille Berg Co je venku, do toho mi nic není, která byla k vidění v rámci minulého festivalu v Divadle v Dlouhé, přiváží berlínský Maxim Gorki pokračování pod názvem A pak přišla Mirna. Hra rozebírá generační konflikt mezi dnešními třicátnicemi a jejich dětmi. Inscenace získala Cenu Friedricha Lufta a Cenu publika festivalu Mülheimer Theatertage. Hraje se v Divadle Pod Palmovkou.
V rámci 21. ročníku bude uvedena nová divadelní hra české spisovatelky Petry Hůlové Buňka číslo, volně inspirovaná nejznámějším lucemburským spisovatelem Rogerem Manderscheidem. Projekt vznikl v koprodukci Lucemburského velvyslanectví v Praze, Studia Hrdinů a Pražského divadelního festivalu německého jazyka a bude uveden česky s německými titulky.
Cenu Josefa Balvína za nejlepší inscenaci německojazyčného textu byla udělena souboru Lachende Bestien za zpracování textu Wernera Schwaba Pornogeografie, bude se hrát v netradičním prostoru Venuše ve Švehlovce.

Letošní festival zakončí na Nové scéně dramatizace známého románu Theodora Fontana Effi Briest. „Inscenace v režii Clemense Sienknechta a Barbary Bürk z Deutsches Schauspielhaus Hamburg s názvem Effi Briest – ovšem s jiným textem a taky jinou melodií je velmi muzikální, s živými hudebníky na scéně, skvělými herci a slavnými hity, především je to však zcela nečekaně skutečná komedie, která si zahrává s více polohami a motivy světové literatury,“ láká na představení ředitelka festivalu Jitka Jílková.
Součástí festivalu bude i off-program, například scénické čtení divadla Letí - hry N.Obexera Ilegální pracovníci ve Vile Štvanice, promítání česko-rakouského filmu Manendros&Thais a tako diskuse se zahraničními hosty v Goethe Institutu 22. listopadu.
V rámci programu můžete zajít i na open-air výstavu na piazettě Nové scény pod názvem Světlo v akci, kde Viktor Kronbauer prezentuje velkoformátové fotografie z představení Festivalu německého divadla, které vytvořil v průběhu patnácti let.

14.11.2016 12:11:00 JaSop | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...