zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pražský divadelní festival německého jazyka

Hamlet (Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Pražský divadelní festival německého jazyka (theater.cz) směřuje již do 21. ročníku. Ve dnech 19. listopadu - 5. prosince 2016 se představí deset inscenací, včetně nového nositele Ceny Josefa Balvína, souboru Lachende Bestien. Jak upozorňuje ředitelka festivalu Jitka Jílková, „Naprostá většina představení, která jsme vybrali pro 21. ročník festivalu, obsahuje ať už v prvním nebo aspoň ve druhém plánu silnou politickou výpověď.“

Festivalu zahájí v sobotu 19. listopadu 2016 v Divadle na Vinohradech inscenace Shakespearova Hamleta v překladu známého dramatika Mariuse von Mayenburga a v režii Thomase Ostermeiera z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz. „V Shakespearově roce, tedy 400 let po smrti velkého dramatika, samozřejmě chceme mít v programu jeho stopu a berlínský Hamlet je skvostnou, silnou, obrazivou inscenací, po níž jsme opravdu dlouho toužili, až konečně vyšla možnost jejího hostování v Praze,“ říká šéf dramaturg festivalu Petr Štědroň. V titulní roli se představí známý německý herec Lars Eidinger. Téměř dvacet figur Shakespearova dramatu je v Ostermeierově inscenaci ztvárněno pouhou šesticí herců, kteří neustále střídají své role.

V rámci festivalu se dále českým divákům představí tři inscenace, pozvané na berlínské Theatertreffen 2016. První dvě jsou dokumentární produkce Kameny zmizelých ze Staatstheater (v divadle Archa), připomínající osudy židovských divadelníků za 2. světové války, a work in progress izraelské režisérky Yael Ronen The Situation, (v divadle ABC) vyprávějící příběhy přistěhovalců z Palestiny, Izraele a Afganistánu v současném Německu.

Švýcarský příspěvek k letošnímu festivalu je inscenace s názvem Hans Schleif v režii Juliana Kleina. Hans Schleif je jméno dědečka esesmana, o němž vypráví jeho vnuk Matthias Neukirch, herec curyšské činohry. S pokusem propojit minulost s přítomností, díky níž můžeme vnímat dějiny přímo hmatatelně, vznikla velmi osobní práce, jež byla nominována na Cenu Friedricha Lufta. Hraje se na Malé scéně Divadla Na Vinohradech.
Drama Pověření z německého divadla Staatsschauspiel Hannover (hraje se v Divadle Na Vinohradech) se zamýšlí nad tím, kam vedou revoluce a představí se v ní známá německá divadelní a filmová herečka Corinna Harfouch.
Rakouská inscenace F. Zawrel – Geneticky a sociálně méněcenný je loutkovým představením o nacistických pokusech na dětech, které zpracovali loutkoherec Nikolaus Habjan a režisér Simon Meusberger. Inscenace získala Nestroyovu cenu v kategorii nejlepší off-produkce. Uvidíte je v divadle Rokoko.

Po inscenaci hry Sybille Berg Co je venku, do toho mi nic není, která byla k vidění v rámci minulého festivalu v Divadle v Dlouhé, přiváží berlínský Maxim Gorki pokračování pod názvem A pak přišla Mirna. Hra rozebírá generační konflikt mezi dnešními třicátnicemi a jejich dětmi. Inscenace získala Cenu Friedricha Lufta a Cenu publika festivalu Mülheimer Theatertage. Hraje se v Divadle Pod Palmovkou.
V rámci 21. ročníku bude uvedena nová divadelní hra české spisovatelky Petry Hůlové Buňka číslo, volně inspirovaná nejznámějším lucemburským spisovatelem Rogerem Manderscheidem. Projekt vznikl v koprodukci Lucemburského velvyslanectví v Praze, Studia Hrdinů a Pražského divadelního festivalu německého jazyka a bude uveden česky s německými titulky.
Cenu Josefa Balvína za nejlepší inscenaci německojazyčného textu byla udělena souboru Lachende Bestien za zpracování textu Wernera Schwaba Pornogeografie, bude se hrát v netradičním prostoru Venuše ve Švehlovce.

Letošní festival zakončí na Nové scéně dramatizace známého románu Theodora Fontana Effi Briest. „Inscenace v režii Clemense Sienknechta a Barbary Bürk z Deutsches Schauspielhaus Hamburg s názvem Effi Briest – ovšem s jiným textem a taky jinou melodií je velmi muzikální, s živými hudebníky na scéně, skvělými herci a slavnými hity, především je to však zcela nečekaně skutečná komedie, která si zahrává s více polohami a motivy světové literatury,“ láká na představení ředitelka festivalu Jitka Jílková.
Součástí festivalu bude i off-program, například scénické čtení divadla Letí - hry N.Obexera Ilegální pracovníci ve Vile Štvanice, promítání česko-rakouského filmu Manendros&Thais a tako diskuse se zahraničními hosty v Goethe Institutu 22. listopadu.
V rámci programu můžete zajít i na open-air výstavu na piazettě Nové scény pod názvem Světlo v akci, kde Viktor Kronbauer prezentuje velkoformátové fotografie z představení Festivalu německého divadla, které vytvořil v průběhu patnácti let.

14.11.2016 12:11:00 JaSop | rubrika - Festivaly

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Divadlo Continuo pozve diváky k návštěvě světa dopisů

Divadlo Continuo

Budova bývalé pošty v Českých Budějovicích se na deset srpnových dní promění na divadlo, do kterého tvůrci poz ...celý článek


Na LSS se vrací komedie Jak se vám líbí

Tomáš Jeřábek a Roman Zach (Jak se vám líbí)

„V tuhle chvíli mám pocit, že nevím vůbec nic, že jsem všechno zapomněl,“ říká s úsměvem Roman Zac ...celý článek


Zámeckou zahradu a poštu spojuje jedinečný festival

Sophie Debou, Sebastiano Mazzia (Egon Schiele / Autoportrét)

Divadelní site–specific festival Jižní Svéráz zve návštěvníky do zámecké zahrady i na bývalou poštu. Nov ...celý článekČasopis 30 - sekce

OPERA/ TANEC

Dětský balet Praha uctil památku Vlastimila Harapese

Popelka (Foto: Zuzana Severová)

Dětský balet Praha (DBP) uvedl v Divadle na Vinohradech premiéru baletu Popelka. Představení bylo věnováno pam celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 31. týden

Tajemství britských královských paláců

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem celý článek

další články...