zvláštní poděkování
Volný.cz

Ceny Alfréda Radoka za rok 2012

Divadlo Reduta Brno

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dramatická soutěž Cen Alfréda Radoka je vyhlašována každoročně od roku 1992 Nadačním fondem Cen Alfréda Radoka a agenturou Aura-Pont. V letech 1992-1999 byla udělována jako Cena Nadace Alfréda Radoka. Jedná se o anonymní soutěž, do které mohou přihlásit své divadelní hry všichni autoři píšící česky nebo slovensky. Podmínkou je, aby hra nebyla zveřejněna ani uvedena do vyhlášení výsledků probíhajícího ročníku soutěže. Hry posuzuje šestičlenná porota jmenovaná Nadačním fondem Cen Alfréda Radoka. Do 21. ročníku soutěže o Cenu Alfréda Radoka (2012) přihlásilo 53 autorů a autorek celkem 59 textů. Sedm textů do soutěže přišlo ze Slovenska, 18 pochází od žen – autorek, 2 texty jsou z dílny autorských dvojic a 1 text je dílem čtyřčlenného autorského kolektivu. Čtyři členové poroty v prvním kole vybrali z 59 textů 9 finalistů, mezi nimiž spolu se zbytkem poroty rozhodnou o nositelích 1.- 3.ceny. Již posedmé je partnerem soutěže Český rozhlas 3 –Vltava, jež si z účastnických textů vybírá zajímavé tituly k inscenování a vysílání. Cena Českého rozhlasu je spojena s finanční prémií (20.000,- Kč), navíc garantuje realizaci hry a její vysílání na vlnách Českého rozhlasu. Časopis Svět a divadlo publikuje obvykle některou či některé ze soutěžních her. Výběr i počet zvolených textů si redakce časopisu ponechává ve své kompetenci. Finanční cenu pro vítěze dramatické soutěže věnuje Kolowrátek Nadační fond Maximiliana, Francescy a Dominiky Kolowrat-Krakovských a Nadace Český literární fond.

Ceny Alfréda Radoka se v inscenačních kategoriích udělují od roku 1992 ( inscenace roku), a od roku 1995 i v dalších kategoriích). Zahrnují celkem 8 kategorií - ocenění za nejlepší inscenaci roku, nejlepší mužský a ženský herecký výkon, divadlo roku, původní českou hru (která se v tom roce poprvé objevila na scéně), scénografii, hudbu a talent roku. Současně je vyhlašována i nejlepší zahraniční inscenace.

V letošním ročníku se ankety zúčastnilo celkem 78 kritiků. Ve finále hlasování se ocitla divadla i umělci z nejrůznějších českých a moravských divadel. Málokdy se stává, že překvapí v jednom roce určité divadlo, které vzápětí ze zájmu diváků a kritiky zmizí. Je spíše pravidlem, že v určitém víceletém období se pravidelně objevuje konkrétní divadlo a v dalších kategoriích umělci, kteří v něm pracují. Obvykle tak některé z divadel boduje ve více kategoriích. Těmto kritériím nejvíce v současné době odpovídá pražské Dejvické divadlo, které je nominováno nejen v kategorii „divadlo roku“, ale také za inscenaci a za nejlepší herecký výkon v mužské kategorii. A podobné je to i u nominací dalších.

V kategorii „nejlepší inscenace roku“ se ocitla hvězdná trojka – UCPANEJ SYSTÉM z Dejvického divadla, a dvě inscenace z Ostravy - NA VĚTRNÉ HŮRCE z Divadla Petra Bezruče a S NADĚJÍ, I BEZ NÍ Komorní scény Aréna.

Na tyto tipy logicky navazují i nominace herecké - Ivan Trojan jako Bůh v Ucpaném systému (také nominace na Thalii), Tomáš Dastlík a Sylvie Krupanská z inscenace Na Větrné hůrce, Alena Sasínová Polarczyk za hlavní roli ve hře S nadějí i bez ní. Další nominace získal Karel Dobrý (zazářil v inscenaci nového divadelního spolku Studio hrdinů Církev) a Ivana Hloužková zaujala v mužské roli svérázného fotografa Tichého v brněnské inscenaci Tichý Tarzan (má též nominaci na Thalii).

V kategorii „divadla roku“ figuruje spolu s Dejvickým divadlem, Divadlo Reduta Brno (Malá scéna brněnského ND fake Hublot big bang) a již zaniklé Pražské komorní divadlo, které do konce minulé sezóny působilo v divadle Komedie a získalo tento titul už třikrát.

V kategorii Česká hra aspirují na cenu BRIAN Miroslava Krobota a DABING STREET Petra Zelenky (obě v Dejvicích) a text Egona Tobiáše s názvem DENNĚ (PONÍCI SLABOSTI) inscenovaný pražským Divadlem Na zábradlí.

Mezi scénografy se do hledáčku kritiky dostali Matěj Forman a Andrea Sodomková za scénu k opeře Čarokraj v ND Praha, Lucie Labajová za scénu a kostýmy k inscenaci Tichý Tarzan v Divadle Husa na provázku v Brně a David Radok za scénu k inscenaci Troilus a Kressida v ND. Ze skladatelů byli nejčastěji nominováni Vojtěch Dlask (Dziady, Buranteatr Brno), Petr Hromádka (Doktor Faustus, Divadlo Husa na provázku) a Miloš Orson Štědroň (Divadlo Gočár, Omnimusa o.s. v Divadle Komedie). Talentem roku se mohou stát režisér a herec Braňo Holiček, herečka Veronika Lazorčáková či režisérka Anna Petrželková.

11.2.2013 22:02:52 JaSop | rubrika - Zprávy

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Sezóna 2021/22 v divadle DISK zahájena

Hrdina západu

Divadlo DISK, divadelní scéna DAMU, kde se představují mladí herci a tvůrci z řad absolvujících studentů DAMU, ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Festival 4+4 dny v pohybu nabízí koncerty i DJ

Neurobeat

Až do 26. září probíhá v dlouho opuštěné budově Nové strašnické školy v Praze festival současného umění 4 + 4 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zrození legendy a To je opera

Tři tenoři – zrození legendy

Tři tenoři – zrození legendy
Unikátní koncert, na němž poprvé společně vystoupily tři světové hvězdy: celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Gentleman s pistolí)

Gentleman s pistolí
Pro někoho je loupež způsob výdělku. Pro něj způsob života. Robert Redford ve své posle celý článek

další články...