zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Každy synek z Brenpartije - nic nierobi, enem pije

Z inscenace Brenpartija - Komorní scéna Aréna

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Inscenace Komorní scény Aréna v Ostravě Brenpartija rozvíjí příběhy několika vandráků, kteří si uvědoměle založí vlastní obec na haldách odpadu ostravského průmyslu. Ve 20. letech minulého století ještě hornická metropole hovořila několika dialekty, které tvoří z inscenace pravou lahůdku. Známého blázna Švendu, jenž chodí do Haldy informovat chachary o dění na druhém břehu Ostravice, skvěle uchopil režisér inscenace Janusz Klimsza.

Soubor Arény si barvité postavičky z okraje společnosti náležitě užívá, takže divák sympatizuje s jejich jednáním, které se točí kolem snahy o zajištění základních životních potřeb. Starostlivý starosta Ferda Prokop (Josef Kaluža) autoritativně organizuje skupinu notoriků a zkrachovalých existencí, kterou zdobí „nejstarší kurva Ostravy“ Majdalena (Dana Fialková). Za scénou (spolu s kostýmy vytvořila Marta Roszkopfová) trůní pletivem oddělena rudá a krutá sexy smrtka Barbora (Tereza Cisovská).

Všudypřítomnost smrti vyvolává úzkost v Brenpartiji (krom výše jmenovaných ji tvoří Vladislav Georgiev, Albert Čuba, Pavel a Marek Cisovští), kterou chachaři zahání ještě divočejším pitím všeho co teče, včetně denaturovaného lihu nebo snahou o intimní sblížení s Majdalenou. Cikána Vencu (Michal Čapka) strach zažene do pohodlí rodinného života s proradnou a vypočítavou panskou služkou Vefou (Alena Sasínová-Polarczyk). Kajícně se vrátí do lůna brenpartije, která si s ničím hlavu neláme a dokáže se navzdory bídě královsky bavit. Tančit, zpívat a muzicírovat (hudba Vladislav Georgiev) a dokonce hrát velmi kontaktní divadlo.

Autor dramatizace románu Věnceslava Juřiny SPRÁVA O STÁTĚ HALDA, dramaturg Tomáš Vůjtek vystihl nosná témata předlohy. Aktuálnost inscenace dokazuje mimořádný zájem ostravských diváků. Tvůrčí tým se výběrem a zpracováním tohoto titulu trefil do černého. Inscenace nabízí mnoho povedených hereckých kreací, které přiblíží barvitost Ostravy i publiku hovořícímu obecnou češtinou.

15.3.2010 23:03:43 Doubravka Krautschneiderová | rubrika - Recenze

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ti druzí (MdB)

Články v rubrice - Recenze

Mnoho povyku pro nic - oslava singl pro všechny

S. Rašilov, M. Řezníček, R. Mácha, F. Rajmont

Poslední režii v čele souboru Činohry Národního divadla v Praze nastudovala režisérka Daniela Špinar na scéně ...celý článekČasopis 33 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 33. týden

ABBA Dabba Doo

Já budu chodit po špičkách
O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu Petra Nováka, od jehož úmrtí p celý článek

další články...