zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i jazyka. Francouzský dokumentární cyklus. Starověký Egypt dal světu jedny z nejpozoruhodnějších památek celého lidstva. Jeho dlouhá historie fascinuje a stále přitahuje odborníky i laiky. Navíc když na počátku 19. století Jean-François Champollion rozluštil tajemství hieroglyfů, písma starých Egypťanů, svět díky novým informacím pochopil, za co vděčí starým Egypťanům. Architektura, nekropole, stavba lodí a koptský jazyk egyptských křesťanů mají své kořeny v tisícileté historii země. Současný Egypt je skutečným následníkem starověkého Egypta.
Vysílání: 07.5., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 11.5., ČT2., 13.5., ČT2

Planeta pokladů: Evropa
Vlivná města, která ovlivnila tok světových dějin, náboženské památky, převratné vynálezy i pozoruhodná krajina druhého nejmenšího světadílu světa. Německý dokumentární cyklus. Bohaté kulturní dědictví Evropy se rodilo během mnohdy bouřlivé historie. Poklady Evropy ale nespočívají jen v minulosti. Historické památky, tradice i zvyky stojí vedle projektu chránícího přírodní bohatství pro budoucnost. Historik Christopher Clark proto může odhalit taje Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela, krásy Paříže či Rýnské soutěsky. Svůj prostor dostanou i němečtí výrobci varhan nebo biologové z Kew Gardens, kteří spravují botanické sbírky zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Vysílání: 07.5., 18.10 hod., ČT2
Opakování: 09.5., ČT2., 13.5., ČT2

Emoce v umění: Stud (19/24)
Katalánský znalec umění, spisovatel a moderátor Ramón Gener vás blíže seznámí s obrazem Zrození Venuše Sandra Boticelliho, ostýchavostí Cyrana z Bergeracu a osudy půvabné Fornariny Raffaela Santiho. Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ V této části cyklu se bude Ramón Gener věnovat studu. Jedná se o citové vzepětí velmi osobité povahy. Stud nám znemožňuje vyjádřit všechny ostatní emoce. Když ho pociťujeme, zablokuje nás a paralyzuje. Je zvláštní, že neexistuje mnoho uměleckých děl pojednávajících výhradně o studu. Ale pochopitelně nějaká existují. Jako například „Zrození Venuše“ Sandra Botticelliho. Cudná bohyně zakrývá svou nahotu, než ji zahalí jaro. Na Murillově obraze si zas starší žena schovává ústa, jako když se stydí a baví zároveň tím, co se děje venku.
Vysílání: 06.5., 01.05 hod., ČT art
Opakování: 12.5., ČT art

Rivalové v umění: Michelangelo versus Leonardo (1/5)
Zakázka florentské radnice, která vyvolala přímý malířský souboj zkušeného Leonarda s ambiciózním Michelangelem, odkrývá rozdíly i společné rysy těchto výjimečných géniů renesance. Pětidílný cyklus věnovaný velikánům výtvarného umění. Michelangelo Buonarroti byl velký introvert, naopak Leonardo Da Vinci byl komunikativní. Mladší pracoval zásadně sám, starší byl neustále obklopen pomocníky. Oba pocházeli z venkova a toužili po uznání. Byli to nejspíš vůbec první skuteční umělci. Pomyslného výbušného materiálu pro pořádný duel bylo mezi nimi víc než dost.
Vysílání: 07.5., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 08.5., ČT art., 12.5., ČT art

Galerie... kde byste je nečekali (5/6) - Obchodní domy
Umění nejen v bývalé továrně, zrušeném hobby marketu, bazénu, ve mlýně nebo jatkách. Nový cyklus dokumentů o výjimečných galeriích v netradičních prostorech. Účinkují E. Geislerová a O. Horák. Kamera Š. Dvořáček. Režie A. Martinec. Ostravská městská galerie současného umění Plato v hobby marketu, kde si lidé kupovali obkládačky, Národní galerie v paláci obchodních veletrhů a zlínská Krajská galerie výtvarného umění ve věžáku, ve kterém kdysi Baťa prodával boty. Ester Geislerová a Ondřej Horák vás provedou bývalými obchodními domy, kde se kdysi místo umění vystavovaly barevné televize nebo sprchové kouty.
Vysílání: 08.5., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 12.5., ČT art., 14.5., ČT art

Aalto
Dokumentární ohlédnutí za nejznámějšími a nejuznávanějšími díly finské moderní architektury a designu signovanými příjmením Aalto. Režie Virpi Suutariová. Portrét jednoho z nejvýznamnějších architektů moderny. Film staví do popředí i dílo jeho ženy, architektky Ainy Aalto, která byla nepřehlédnutelnou součástí tvůrčího dua, jež své dílo podepisovalo jménem Aalto.
Vysílání: 08.5., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 13.5., ČT art

30.4.2024 08:04:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 01 (2001) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 01 - sekce

DIVADLO

Restrukturalizace brněnského divadelnictví I.

Reduta - nejstarší kamenné divadlo v ČR (Foto Scena.cz)

Divadelní síť Brna pokrývá několik divadel s různou dramaturgií, Městské divadlo Brno, Husa na provázku, 7 a p celý článek

další články...

HUDBA

Swingující Robbie Williams

Robbie Williams (Foto web)

Robbie Williams začínal v klukovské věhlasné skupině Take That, kde získal dobrý základ pro svou sólovou hudeb celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

České jesličky krokem vedle

České jesličky (Foto L. Svítil)

Program brněnské opery nehýřil před Vánocemi zrovna pestrostí. Kromě jediného představení Rusalky připravil op celý článek

další články...