zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární adaptace na obrazovce 47. týden

Příliš hlučná samota

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Báječná léta pod psa
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Dále hrají: J. Wehrenberg, J. Ježková, V. Javorský, V. Cibulková, V. Dlouhý, V. Preiss, A. Veselá, K. Fialová, M. Kantorková, J. Zahálka, O. Brousek st., S. Zindulka a další. Scénář J. Novák. Kamera M. Duba. Režie P. Nikolaev.
Filmové zpracování populárního románu Michala Viewegha vypráví o době, kdy nádech ke svobodě v československé realitě zbortily sovětské tanky a nastalo období společenského útlumu a letargie. Tehdejší život zobrazují autor M. Viewegh a režisér P. Nikolaev spolu s herci O. Vetchým a L. Šafránkovou v rolích rodičů a J. Wehrenbergerem v roli jejich syna na malém vzorku rodinné buňky a z pohledu dospívajícího chlapce. I soukromý život je zasažen společenskými událostmi, neboť otec po sovětské invazi ztrácí své postavení a rodina se stěhuje do malé obce, aby tam, jak se domnívá, spokojeně žila. Jenže všude žijí lidé a ti se s daným stavem buď spokojují, profitují na něm nebo jsou jím postiženi. Různé příhody, životní zvraty a situace, nahlíženy prizmatem ironickým i nadlehčeně humorným, se podařilo tvůrcům zobrazit divácky vděčnou formou a film se stal populární stálicí naší obrazovky.
Vysílání: 17.11., 22.25 hod., ČT1.

Bylo nás pět (3/6) / Vypouštění draka
Péťa prožívá první milostná vzplanutí. Český seriál podle humoristického románu Karla Poláčka (1994). Hrají: A. Novák, J. Pauer, Š. Benyovszký, J. Brynych, J. Müller, D. Veškrnová, O. Navrátil, B. Srncová, J. Hladík, S. Nováková, S. Zindulka, J. Langmajer, P. Brukner, L. Kostelka, J. Pecha a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera M. Šec. Režie K. Smyczek.
V třetím dílu rodinného seriálu podle humoristického románu Karla Poláčka, odehrávajícího se na malém městě ve třicátých letech minulého století, nastal podzim. A to je čas papírových draků. Nejzlověstnějším drakem je ovšem Péťova (A. Novák) ne zcela uvědomělá, ale nepochybná žárlivost na Kristýnu (B. Srncová). Ale na Péťu doléhají i starosti rodičů: zhoršující se finanční situace rodiny i to, že tatínek (O. Navrátil) marně shání půjčku od banky. Podle scénáře Ondřeje Vogeltanze seriál v roce 1994 natočil režisér Karel Smyczek.
Vysílání: 23.11., 10.55 hod., ČT1

Skřivánci na niti
Smutná komedie Jiřího Menzela na motivy knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (1969). Hrají: R. Hrušínský, V. Neckář, J. Zelenohorská, V. Ptáček, N. Urbánková, V. Brodský, F. Krůta, F. Řehák, L. Suchařípa, J. Satoranský a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Šofr.
Film Skřivánci na niti natočil v roce 1969 Jiří Menzel na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Dlouhých dvacet let zůstal film uzavřen v trezoru, protože vypovídal o absurdní realitě české společnosti padesátých let, která měla zůstat navždy skryta. Děj satirického filmu se odehrává na šrotišti kladenských oceláren, jež se stalo pracovním táborem pro ty, které komunistická společnost vyvrhla až na samý svůj okraj a zde je hodlala převychovat k obrazu svému. Vedle sebe se tak sešli prokurátor, který nechtěl pochopit, že právo by se mělo podřídit politickým cílům totalitní moci, adventista, odmítající chodit v sobotu do práce, filozof, nehodlající své myšlení vtěsnat do nových pouček, saxofonista, jehož nástroj byl odsouzen coby buržoazní přežitek, živnostník a řada dalších. O kus dál pracují "kopečkářky", dívky a ženy, jež jediné východisko viděly v útěku za hranice, který se však nepodařil. Každá postava je poznamenaná tragickým lidským osudem, ale pohled Bohumila Hrabala je hřejivě lidský, plný porozumění a hledající v každé beznadějné situaci jiskřičku naděje. Jeho hrdinové, oblečeni do starých hadrů, se sice hrabou ve starém železe, ale zdají se šťastnější než ti, kteří je sem poslali. Do kin se tvrdě zakázaný film dostal až po jednadvaceti letech, premiéru měl v lednu 1990. Diváci jej až zpětně mohli zařadit do sledu zdařilých adaptací hrabalovských předloh, jejichž tvůrcem byl Jiří Menzel. Na Berlinale 1990 získal hlavní cenu Zlatého medvěda.
Vysílání: 17.11., 21.35 hod., ČT2

Májové hvězdy
Po lidských pěšinách se dnes valí historie. Československo-sovětský film z posledních dnů války, natočený podle povídkové knihy a scénáře Ludvíka Aškenazyho (1959). Hrají: A. Chanov, M. Staninec, J. Brejchová, V. Tichonov, M. Nedbal, L. Bykov, N. Krjučkov, F. Kreuzman a další. Kamera V. Šumskij a V. Huňka. Režie S. Rostockij.
Československo-sovětský povídkový film se odehrává v posledních dnech druhé světové války, kdy obyvatelé vítají osvoboditelskou armádu a prožívají své drobné příběhy: unavený ruský generál si odpočine v domku venkovských rodičů a konfrontuje své válečné zážitky s naivním, a přesto "pravdivým" chápáním čtyřletého chlapce Dušana. Česká učitelka Jana se sblíží s přitažlivým velitelem ženijní jednotky Rukavičkinem, ale nadějný milostný vztah hned v jeho zárodku zmaří tak banální okolnost, jakou je setřená školní tabule. Pan Novák se vrátí z koncentračního tábora, ale zjistí, že jeho byt na Malé Straně obsadil fanatický německý ostřelovač. V Praze vyjede první poválečná tramvaj. Mezi pasažéry je i ruský seržant, který v civilu tramvaje řídí... Snímek režiséra Stanislava Rostockého vznikl v roce 1959. Těžištěm vyprávění jsou nadčasové, jemně lyrické příběhy několika obyčejných lidí, mistrovsky zachycené s použitím zcela všedních detailů (jako klíčová rekvizita se objevuje např. vojenská čepice, školní křída apod.). Autor povídkové knihy Květnové hvězdy a scenárista filmu Ludvík Aškenazy zde dokonale zúročil svůj smysl pro ztvárnění silných emotivních prožitků prostřednictvím zdánlivě bezvýznamných drobností.
Vysílání: 18.11., 12.55 hod., ČT2

Příliš hlučná samota
Starý papír, starý lis a Philippe Noiret v tragikomedii, natočené na motivy románu Bohumila Hrabala. Česko-francouzsko-německý film (1995). Dále hrají: J. C. Dreyfus, V. Brodský, J. Menzel, K. Fialová, D. Morávková, M. Dejdar, M. Kuklová, Y. Blanarovičová a další. Kamera G. La Rosa. Scénář a režie V. Caisová.
Stárnoucí samotář a podivín Hanťa pracuje ve sběrně jako balič starého papíru. Chystá se už do důchodu a lis, u něhož léta pracuje, si chce vzít s sebou. Žije si své poklidné dny plné obyčejných i neobyčejných setkání s lidmi, kteří přivážejí papír do sběru, i s imaginárními hosty, ať už to jsou svatí, literární postavy nebo autoři knih, jež lisuje. Čte si, sní o krásné cikánce Ilonce a popíjí s přáteli, mezi nimiž jsou profesor, cikáni i kostelník. Poklidný život se mu však nečekaně začne hroutit a zklamaný muž, jenž náhle ztrácí smysl života, vidí jediné řešení, jak završit své celoživotní dílo...
Vysílání: 20.11., 09.00 hod., ČT2.

Hořká komedie o nevydařeném žertu. Podle povídky z knihy Milana Kundery Směšné lásky (1969). Hrají: P. Landovský, M. Kopecký, H. Lelitová, J. Jirásková, I. Mixová, K. Houdlová a další. Scénář M. Kundera a A. Kachlík. Režie A. Kachlík.
Hlavním hrdinou ironického, komorně laděného příběhu neopětované a beznadějné lásky je muž středních let Adolf, vyprávějící o největším neúspěchu svého života. Zamiloval se do devatenáctileté studentky operního zpěvu, avšak ta má oči jen pro takové muže, kteří mají svá pevná místa v uměleckých kruzích. Zhrzený milovník vymyslí neblahý žert: vnutí ji do postele svého řeckého kamaráda, dělníka Apostolka, kterého vydává za dirigenta aténské opery. Dívka se do této iluze opravdu zamiluje... Předlohou hořké komedie režiséra Antonína Kachlíka byla jedna z povídek ze sbírky Směšné lásky Milana Kundery. Vedle představitelů hlavních mužských rolí Miloše Kopeckého a Pavla Landovského ve filmu zazářila i představitelka paní Štenclové Jiřina Jirásková.
Vysílání: 21.11., 09.00 hod., ČT2

16.11.2014 15:11:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna 2024 od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém celý článek

další články...