zvláštní poděkování
Volný.cz

Štefan Margita: XMAS – album plné duchovní energie

Štefan Margita ve studiu a přebal alba XMAS

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S dostatečným předstihem se na pulty dostává vánoční album Štefana Margity X MAS. Producenti alba Štefan Margita, Jan Adam a Daniel Hádl připravili posluchačům skvostnou nabídku vánoční a duchovní hudby. Projekty, které se věnují nejkrásnějším svátkům v roce – Vánocům, mohou utrpět snahou zalíbit se, či dokonce podbízet se, zejména hitovou dramaturgií. To se ale v tomto případě nestalo, byť album X MAS ohraničují dvě skladby silného kalibru – Tichá noc Franze Xavera Grubera a Ave Maria Franze Schuberta. To ale velmi dobře zapadá do promyšlené koncepce. Album sice obsahuje skladby posluchačovu uchu lahodné, v prověřené kvalitě, ale dostatečný prostor je věnovaný i hudbě liturgické. Ta je vhodně doplněna písňovým vánočním i nevánočním repertoárem. Album charakterizuje kvalitní skladba hudebních kousků a také nápaditá a bezchybná interpretace.

Štefan Margita předkládá hlasovou magii i ve vysokých polohách. Jeho interpretační výklad se pohybuje na vlnách tu s lehkostí, jindy s rozpínavou tajemností. Vedle Štefana Margity zpívají Adam Plachetka, sólově ve skladbě O Holy Night (Adolphe Adam) a Kateřina Kněžíková, samostatně ve skladbě Laudate Dominum (Wolfgang Amadeus Mozart). Každý z nich také nazpíval duet se Štefanem Margitou. Adam Plachetka skladba El Nacimiento z vánoční kantáty Navidad nuestra (Ariel Ramirez, Felix Luna). Kateřina Kněžíková ve skladbě Jeden Bůh (One God) (Erwin Drake) v českém textu Martina Chodúra.

Úvodní Tichá noc je zarámovaná odbíjením kostelních hodin. Zaznívá úvodní skoro a capella, kdy se postupně připojuje orchestr. Skladba graduje spolu s Kühnovým smíšeným sborem. Navazující duet El Nacimiento (Vidala catamarquena) z vánoční kantáty Navidad nuestra argentinského skladatele Ariela Ramireze (1921-2010) je na výsost v jímavé interpretaci, nejznámější skladba o narození Ježíška z této vánoční kantáty. Laudate dominum – úvodní slova římskokatolického chvalozpěvu v podání Kateřiny Kněžíkové jsou v logickém sopránovém pokračování předchozích mužských hlasů. Wolfgang Amadeus Mozart vytvořil nejznámější verzi tohoto chvalozpěvu. Filmově silný nástup má ukolébavka Všechno spí (Wiegenlied) Guten Abend, gute Nach top. 49 Johannese Brahmse s českým textem Zdeňka Borovce. Stále se nacházíme ve svaté vánoční noci. Štefan Margita nabízí emocionálně silné brumendo, podtržení uklidňujícího zasnění. Adam Plachetka v plné síle rozbaluje skladbu O Holy Night (Cantique de Noël). Duet Štefana Margity a Kateřiny Kněžíkové Jeden Bůh (One God) s vynikajícím textem Martina Chodúra – Když modlí se svět, tisíce vět, slyší Pán Bůh… Je spousta cest, co určují směr, kde je Pán Bůh… Skladbu umocňuje interpretace orchestru i Kühnova smíšeného sboru. Akustická kytara Petra Bindera rozehrává úvodní tóny skladby španělského skladatele Joaquína Rodriga Vidreho En Aranjuez Noc Tu Amor. Štefan Margita opěvuje krásy královského paláce a zahrad. Tematicky se tato skladba může zdát osamocená v celkové koncepci, ale díky interpretační suverenitě zapadá logicky do celkového obrazu CD jako další kámen mozaiky. Vždyť nebeské království je také o krásách, a není divu, že interpret ho podává s velmi procítěnou tečkou. Následující hravá a vtipná Mary´s Boy Child Jestera Hairstona, autora textu i hudby, představuje další pěveckou polohu Adama Plachetky. Středověká koleda Adeste Fideles Pastores, nejkrásnější árie církevní hudby Panis Angelicus, liturgický text, intermezzo z opery Cavalleria rusticana / Sedlák kavalír Sancta Maria, připravují finále pro Schubertovu Ave Maria. Nádherně triumfální žestě se přetavují v navazující pěveckou interpretaci Štefana Margity – Adeste Fideles Pastores, která je natolik působivá, že vám bude znít v hlavě několik dní. Panis Angelicus, druhý duet s Kateřinou Kněžíkovou, znamená jasnou gradaci celého alba. Zklidňující Sancta Maria Pietra Mascagniho, procítěná modlitba k Panně Marii, připravuje posluchače na závěrečnou skladbu Zdrávas Maria. Právě Ave Maria Franze Schuberta si Štefan Margita nechal na konec. Oproti jiným jeho známým interpretacím této skladby připravil doslova lahůdku. Za zvuků úvodních smyčců a Kühnova smíšeného sboru přejde v niterní modlitbu Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum. Benedicta tu in mulieribus, et benedictus fructus ventris tui, Jesus. Amen.
Z ní pak zazní úvodní tóny klavíru a zpěv Štefana Margity. Modlitba tolik oblíbená u hudebních skladatelů je posluchači předkládaná v jedné z nejnáročnějších verzí. Vedle Bachovy a Gounodovy verze patří právě Schubertova mezi nejznámější. Je to citlivě niterný závěr celého projektu.

Christmas – X MAS – Požehnané Vánoce nejen se Štefanem Margitou, Adamem Plachetkou a Kateřinou Kněžíkovou.

28.11.2016 00:11:59 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Velmi křehké větve (Čk)

Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Všeuměl Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak

Osvětová přednáška v Suché Vrbici
Malá komedie o svérázném průběhu i výsledku jedné osvětové lékařské předn celý článek

další články...

HUDBA

Petr Bende - Je čas jít dál

Petr Bende (Zdroj: Supraphon)

Do pošmourné nálady v době pandemie přichází Petr Bende s pozitivně laděným singlem s trefným názvem Je čas jí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Jeremy Irons

Jeremy Irons (Francouzova milenka)

Den před krizí
Buď první. Buď chytřejší. Nebo podváděj. Americký film o tom, jak se dopracovat úspěchu (201 celý článek

další články...