zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Evropské operní dny v České republice

Opera Star

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Už šestým rokem se více než 80 operních domů v Evropě spojí při akci nazvané Evropské operní dny a pozvou občany svých měst a regionů objevovat umění opery ve všech jejích aspektech. Odhalí jim, co se děje „v zákulisí" a umožní jim pohlédnout na operu i z jiné strany než bývá běžné.

Do velkého projektu oslavujícího krásu hudby na jevišti se letos ve dnech 12. a 13. května společnými silami pustí i Národní divadla v Praze, Brně a Ostravě. S ostatními milovníky opery od Lisabonu až po Moskvu, od Bělehradu až do Göteborgu se pokusí touto slavnostní událostí otevřít vstupní bránu do světa opery všem.
„Evropské operní dny jsou pro nás příležitostí představit všechny kontexty operního světa a zároveň nechat divákům nahlédnout do zákulisí našich tří skvostných divadelních budov“, říká Ondřej Černý, ředitel pražského Národního divadla.
Hlavním impulsem, který svedl všechna tři Národní divadla nad společný projekt, byla nejen touha smysluplně podpořit velkou mezinárodní akci, ale především mít možnost kreativním způsobem ukázat mladším generacím, které v současné době v hledištích českých operních domů chybějí, že divadlo není mrtvým uměním, ale má svoji sdělovací hodnotu. S touto myšlenkou koresponduje také letošní téma Evropských operních dnů, kterým je „Vášeň“. Především společná vášeň k opeře je totiž hnacím motorem celého rozsáhlého projektu.
„Pro letošní ročník Evropských operních dnů se poprvé operní soubory všech národních divadel ČR propojují, aby zdůraznili, že jsou, a to nejen pro tyto dny, tvořivou součástí evropské operní rodiny. V našem divadle můžeme několik hodin před představením ARMIDY poznat jindy nepřístupnou přípravu operního večera a po tajnostech operního zákulisí zasvěceně diváky provedou rytíři křižácké výpravy z Armidy. A při módní přehlídce v provedení Ňů fešn šopy se budeme dobře bavit nad operními předsudky a klišé“, zve diváky na program Národního divadla moravskoslezského jeho ředitel Jiří Nekvasil.
„Vítáme s nadšením společné zapojení tří českých divadel do projektu Evropských operních dní. Konečně nastává okamžik, kdy opera bere útokem nejmocnější médium jeho nejvlastnějšími prostředky soutěžní show. Náš projekt OPERA STAR, který hledá operní talenty v řadách veřejnosti, vyvrcholí 12. května 2012 velkou finálovou show! Přijďte se přesvědčit, že operní zpěv povznáší lidstvo do nadoblačných výšin“, vítá spolupráci v podobném duchu i ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák.

7.5.2012 18:05:29 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Zprávy

PKB míří poprvé ve své historii do Japonska

Listy důvěrné

Pražský komorní balet (PKB) odjíždí na historicky první zájezd do Japonska. V neděli 3. prosince 2023 soubor v ...celý článek


Prosincové novinky v Jihočeském divadle

Tristan a Isolda (Jížní spojka 2024 - Stavovské divadlo )

Prosinec zahájí 6. prosince operní soubor Jihočeského divadla výjimečnou událostí. Ve světové premiéře opery K ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Thelma a Louise oceněná Oscarem

Thelma a Louise

Thelma a Louise
Nezapomenutelná dvojice kamarádek bere život do vlastních rukou. Americký film oceněný Osca celý článek

další články...