zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Carmina Burana ze Zakázaného města
Proslulou kantátu Carla Orffa, od jejíž světové premiéry uplynulo letos 85 let, zpívají A. Garifullinová, L. Tézier a T. Spence. Dále zazní skladby S. Rachmaninova, L. Tchien-Chua, M. Richtera v podání D. Trifonova, M. Samuelsenové, Vídeňské pěvecké akademie, Šanghajského Jarního dětského sboru, Šanghajského symfonického orchestru pod taktovkou Longa Jüa. Ze Zakázaného města v Pekingu budete sledovat večerní koncert, na kterém v podání Šanghajského symfonického orchestru zazní skladby Liou Tchien-Chua Jarní noc, Maxe Richtera Listopad s houslovým sólem (Mari Samuelsen), Rachmaninovův druhý klavírní koncert (ruský pianista Daniil Trifonov) a kantáta Carla Orffa Carmina Burana, jejíž české přebásnění vytvořila Anna Kareninová.

Carmina Burana byla složená na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých básní a písní, které byly sepsány kolem roku 1230 v bavorském klášteře Benediktbeuern, latinsky Buranum. Z více než 200 původních textů, které byly psány v různých jazycích (staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky), vybral německý skladatel Carl Orff (1895–1982) pouze některé a vkomponoval je do scénické kantáty, která byla součástí trilogie zvané Trionfi, jejíž další díly měly názvy Catulli Carmina a Trionfo di Afrodite.
Cyklická skladba o 24 částech Carmina Burana, která byla poprvé uvedena 8. června 1937 ve Frankfurtské opeře v režii Oskara Wälterlina, vyžaduje rozsáhlý vokální a orchestrální aparát. Jsou tam sólové hlasy – soprán (Aida Garufullinová), tenor (Toby Spence) a baryton (Ludovic Tézier), smíšený i dětský sbor a symfonické těleso s rozšířenou sekcí bicích. Pojednává o stále se otáčejícím kole vrtkavé Štěstěny, jarní obnově přírody, obsahuje písně milostné i pijácké, neopomine poživačné obžerství. Jednotlivé části mají názvy: Štěstěna, vládkyně světa, Přišlo jaro, Na palouku, V hospodě, Království lásky, Blazinflor a Helena. V závěru večerního koncertu uslyšíte čínskou lidovou Píseň o květu jasmínu v podání Šanghajského Jarního dětského sboru a dalších účinkujících.
Vysílání: 27.8., 20.15 hod., ČT art

15.8.2022 12:08:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Časopis 28 - sekce

DIVADLO

Letní program Studia Hrdinů

Měsíční kámen (Studio Hrdinů)

Dvanáctá sezóna pražského Studia Hrdinů oficiálně skončila, přesto se divadlo během letních prázdnin se svými celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 28. týden

Gloria Estefan: The Standards

Vejvodovi
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádíme jako připomínku nadcházejícíh celý článek

další články...