zvláštní poděkování
Volný.cz

Tanec na plátně – Cinedance

Cinedance

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V polovině března - od 11. do 15. 3. - proběhl v nizozemském Amsterodamu dvanáctý ročník festivalu tanečních filmů Cinedance, jeden z největších festivalů v této oblasti na světě, jehož se tentokrát zúčastnila také české reprezentace. Filozofie festivalu vychází ze snahy tvůrců nacházet ve stále se měnícím mediálním prostoru nové způsoby, jak vyprávět své příběhy. Na scénu vstupují nová média a moderní technologie a přinášejí nové možnosti a pohledy. Taneční film už není dávno jen pohybem na černém plátně ale zahrnuje nové formy - instalace, videa, klipy, interaktivní a crossover projekty. Současné taneční filmy jsou často autonomní umělecká díla s vlastním jazykem a expresivitou.

Festivalová přehlídka v Amsterodamu se soustřeďuje jak na choreografie vytvořené přímo pro kameru nebo filmové úpravy již existujících představení tak na filmové dokumenty, retrospektivy a pestrý doprovodný program s přednáškami, diskuzemi a workshopy. Do soutěže se přihlásilo na šedesát snímků rozřazených do několika kategorií – byly to například velmi krátké filmy – shorts s několika tématickými sekcemi - „Taneční manifesty“ - snímky apelující na politiku a společnost. V sekci „Já a svět“, kde je námětem vztah individua a společnosti a reakce na rychle se měnící svět, se objevily dvě holandské premiéry – „Like 4 Real“ v choreografii Marco Gerrise a dílo choreografa Gianni Grota „Farm of Memories.“ Své místo tu mají filmy odehrávající se v neobvyklých lokalitách – „v kruhu“ - jako „Circulus“ souboru Cirkulus z Velké Británie v choreografii Remy Archera nebo „V transitu“ (In Transit – amerických tvůrců Christophera Vitiella a Hollye Bynum).

Někteří tvůrci zkoumají v sekvencích inspirovaných pohádkami a romány historii „bláznovství“ v tanci, další stírání hranice mezi performancí, divadlem, filmem a tancem a jiní vztah vědy a umění. V premiéře byl uveden film „Symmetry“ Rubena van Leera natáčený ve švýcarském výzkumném centru CERN a poté dokument o tom, jak byl uvedený film natáčen („A Symmetry Unravelled“ v režii Juliette Stevens), kde vedle fyzika Robberta Dijkgraafa vystupují i operní zpěvačka Claron Mcfaden a tanečníci Lukáš Timulák, Celia Amade a Joeri Dubba.

Na festivalu měl premiéru také třetí díl filmového experimentu „Looking forward Trilogy“, který se zabývá vnímáním času, dílo režiséra Roberta Marguese a tanečníka a choreografa Michaela Schumachera pod titulem „Looking forward Manhattan“. Mezi dokumenty se objevil nový „Jiří Kylián“ z české produkce, „Portrét Sashi Walz“ režisérky Brigitte Kramer, který sleduje uměleckou kariéru Waltz od roku 2005 do současnosti nebo film o choreografii Any Rity Baraty „2 and 2 are 4“, kterou vytvořila pro dva vidoucí a dva slepé tanečníky. Jeden z dokumentů se ohlíží za 25 léty působení Sol León a Paula Lightfoota v NDT a jako připomínka jubilea byl promítnut i jejich balet z roku 2010 „Swan Song“, k němuž zkomponoval originální hudbu Phil Glas.

Letos poprvé mohli přihlásit do soutěže svá díla rovněž studenti souvisejících oborů. První studentskou cenu - Student Award - obdržel Švéd John Wannehag za snímek „Young Angry Men“.
Celkovým vítězem letošní soutěže se stal film režiséra Devina Jamiesona a choreografky Jillian Meyers „Snap in to it“, Cenu diváků získalo dílo „Low me Down“v režii Marlene Millar a choreografii Sandy Silva a Cenu za nejlepší dokument si odnesl „Tanec v odpadcích“ - „Trash Dance“ v choreografii Alison Orr.

Festival má svou dohru a po jeho ukončení v Amsterodamu se některé vybrané filmy vydávají na cesty, aby je mohly shlédnout – společně s dalšími akcemi – diváci v jiných lokalitách v Holandsku i v dalších zemích.

30.3.2015 10:03:50 Helena Kozlová | rubrika - Festivaly

Časopis 14 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Časopis 14 - sekce

HUDBA

Šakalí léta

Šakalí léta

S novým kamarádem vtrhne do života dejvické party rokenrol. Muzikálová komedie režiséra Jana Hřebejka, která z celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Underground

Zóna dotyku v zemi Kvílení
Český underground zanechal řadu hlubokých stop i ve Spojených státech amerických celý článek

další články...