zvláštní poděkování
Volný.cz

VČD bude hostit GRAND Festival smíchu

Jistě, pane ministře (Východočeské divadlo Pardubice)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Rok se s rokem sešel a Pardubice se znovu na jeden týden stanou centrem nejlepších divadelních komedií a hlavním městem smíchu České republiky! Východočeské divadlo bude totiž od
23. do 30. ledna 2017 hostit již XVII. ročník GRAND Festivalu smíchu , který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech neprávem opomíjen. Diváky v hlavním programu čeká sedm nejlepších komedií, které v minulém roce vznikly na jevištích českých a moravskoslezských divadel a které se v soutěžním klání utkají o titul Komedie roku 2016. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace roku 2016 byly vybrány gangsterka se zpěvy Frank V. Městského divadla Brno, bláznivá krimi S nebožtíkem v patách Městského divadla Mladá Boleslav, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách českobudějovického Jihočeského divadla, Saturnin v podobě swingové grotesky pro celou rodinu v podání Národního divadla Brno, temperamentní komedie ze slunné Itálie Poprask na laguně libereckého Divadla F. X. Šaldy, hudební komedie Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách pražského Divadla ABC a divadelní verze kultovního britského televizního sitcomu Jistě, pane ministře pořádajícího souboru Východočeského divadla.

Soutěžní komedie tradičně ohodnotí odborná porota, která bude zasedat ve složení: divadelní recenzenti Jana Paterová, Jan Kolář a Petr Klár, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty bude stejně jako v minulých ročnících studentská porota, kterou budou tvořit Kristýna Plešková (Slezská univerzita Opava), Martina Žáčková (Karlova univerzita Praha) a Tereza Blažková (Masarykova univerzita Brno). Své hlasy samozřejmě odevzdají i sami diváci. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku 2016, dále budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Pošesté bude udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. Předchozími držiteli ceny jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek a Jan Vodňanský.

Výsledky festivalu budou vyhlášeny v rámci závěrečného Galavečera smíchu, který 30. ledna 2017 už potřinácté natočí Česká televize, hlavní mediální partner přehlídky, a odvysílá ho v posunutém přímém přenosu na programu ČT art. Večerem diváky provede herečka Lucie Zedníčková a člen domácího hereckého souboru Milan Němec.

Nad XVII. ročníkem GRAND Festivalu smíchu převzali záštitu ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Martin Charvát a prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Kompletní program festivalu je uveřejněn na webu www.festivalsmichu.cz nebo na domovských stránkách Východočeského divadla www.vcd.cz. K přehlídce se připojila také Východočeská galerie Pardubice, která uspořádala výstavu Martina Velíška s názvem Ránoc

16.1.2017 14:01:08 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Don Juan  (PP)

Časopis 03 - sekce

HUDBA

Brodinski vystoupí v české premiéře

Plakát akce

Hybatel současné elektronické hudby Brodinski představí 3. února od 20:00 hod na Flédě novou vlnou francouzské celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Balet Achilles

Achilles

Achilles
Televizní inscenace výpravného baletu Ch. W. Glucka (1984). Účinkují: P. Bortoluzzi, L. Kafka, G. celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Radosti a strasti života víry. Magazín nejen pro věřící. Uvádí P. Oppeltová (Premiéra). celý článek

další články...