zvláštní poděkování
Volný.cz

Antonín Procházka – český kubista

Z výstavy A. Procházky (Repro z webu)

  

Ve výstavních sálech Obecního domu vznikla díky Muzeu města Brna a Moravské galerie největší souborná přehlídka významného malíře první poloviny 20. století Antonína Procházky, která je současně připomenutím jeho 120. výročí narození. Výstava potrvá až do 2. března 2003. Ve dvou výstavních sálech najdeme díla malířská, sochařská, kresbu, grafiku, ilustrace, ale i návrhy a realizace osobitého kubistického nábytku.
Procházkovo ranné období – s ostatními malíři Osmy – je ovlivněno expresionismem, fauvismem a dílem Edvarda Mucha. Po roce 1910, kdy odchází z existenčních důvodů do Ostravy, se obrací ke kubismu. V dalších letech v Novém Městě na Moravě stupňuje dojem malby používáním nových technologií: pískové pasty, aplikace jiných materiálů, malba voskem. Tím vytváří zcela ojedinělý „český“ kubismus, který svou plasticitou nabývá nádherných prostorových proporcí.

Jako jeden z našich prvních moderních malířů oživuje starou techniku – enkaustiku – malbu studeným voskem a dosahuje tím neobvyklých vizuálních účinků. Později pro zvýšení plastického účinku přidává na obrazy i drobné předměty jako např.písek, listy, tkaniny.
Se svou ženou , malířkou Linkou Procházkovou, se v roce 1924 přestěhoval do Brna a jeho tvorba se nechává ovlivnit neoklasicismem. Vznikají obrazy jak s civilními náměty, tak díla inspirována starověkými východními kulturami a mytologií. Jeho vrcholným dílem je monumentální plátno Prométheus přinášející lidstvu oheň z roku 1938.

9.1.2003 Eva Kulhánková | rubrika - Zprávy

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Časopis 47 - sekce

HUDBA

Adventní koncerty České televize

J. Potměšil a E. Janečková

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Břevnovského kláštera je věnován organizaci Portus Praha. Ú celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Velikáni filmu... Brad Pitt

Brad Pitt  (Kalifornie)

Kalifornie
Výlet napříč Amerikou v doprovodu sériového vraha. Hvězdně obsazený ponurý americký thriller (19 celý článek

další články...