zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Sympozium o fenoménu města Zlín

Sympozium o fenoménu města Zlín

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mezinárodní sympozium Utopie moderny: Zlín, proběhlo od 19. května v Praze a od 20. do 23. května 2009 ve Zlíně, nabídlo kromě přednášek a diskusí řadu zajímavých doprovodných programů. Především šlo o tematické procházky po městě v doprovodu odborníků. „Tzv. Walks & Talks byly vyvinuty specielně pro toto sympozium, těsně navazují na program přednášek a umožní účastníkům prožít Zlín prostorově, na vlastní kůži. Účastníci sympozia si prohlédnou vybrané architektonické památky a historické budovy baťovské epochy,“ říká Katrin Klingan, vedoucí Zipp – česko-německých kulturních projektů, které sympozium spolu s Domem umění města Brna pořádají jako hlavní organizátoři. Rostislav Koryčánek, ředitel Domu umění, ji doplňuje: „Provázet je budou znalci zlínské architektury a kultury. Hlavním záměrem je zprostředkovat současný obraz města i seznámit se s všednodenním životem v tomto impozantním dokumentu moderny.“

Komentované procházky vedli v Praze k Obchodnímu domu Baťa na Václavském náměstí, ve Zlíně pak například na všechna architektonicky důležitá místa, do budovy bývalé obuvnické továrny, budovy č. 21 (bývalého vedení sídla firmy Baťa), do Obuvnického muzea, do stálé expozice v původním baťovském domku, do zlínských filmových ateliérů a dále i do Otrokovic – Baťova.

Jedna z exkurzí zavedla účastníky do vily Tomáše Bati, kde sídlí Nadace Tomáše Bati a „Klub absolventů Baťovy školy práce“. Klub dodnes pečuje o památku firmy a organizuje kulturní a společenské aktivity absolventů. Pro mnoho bývalých zaměstnanců, kteří dnes žijí po celém světě, představuje doba v Baťově škole a v podniku jednu z nejvýraznějších zkušeností jejich života. V rozhovoru s „absolventy", jejich vnuky, kteří pečují o zachování tohoto dědictví, a bývalými zaměstnanci ze satelitních měst ožijí vzpomínky na okamžiky ze života a práce v tehdejším Zlíně.

Sympozium „neusnulo“ ani večer – dvě noci ve Velkém kině byly věnovány filmům - výběru historických dokumentárních, reklamních a trikových filmů, doplněném aktuálními pracemi mladých absolventů zlínských filmových škol. Pestrý kaleidoskop filmových momentek ukazuje moderní Zlín a aktuální pohled na město v mnohovrstevné a zábavné konfrontaci. Spolek Hucot, který se věnuje podpoře současné audiovizuální kultury, připravuje spolu se zlínskými studenty noc koncertů a VJingu v 6. patře bývalého obilného sila.

Britské umělkyně Karen Guthrie a Nina Pope představily v průběhu sympozia projekt „Bata-ville: We are not afraid of the future" („Bata-ville: budoucnosti se nebojíme") z roku 2005, kdy filmově zdokumentovaly autobusovou cestu bývalých zaměstnanců baťovských satelitů z East Tilbury a Maryportu do Zlína. Součástí jejich prezentace budou ukázky archivního materiálu z baťovských spolků ve Velké Británii a promítání pasáží z filmu. Přítomni budou i někteří z aktérů filmu.

Výstava Fenomén Baťa – zlínská architektura 1910 – 1960, kterou připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, přitahuje pozornost odborné veřejnosti. V 1. patře Veletržního paláce ji návštěvníci mohou zhlédnout do 31. 5. 2009 Kurátorky výstavy: Radomíra Sedláková, Ladislava Horňáková.

26.5.2009 02:05:29 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...