zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy ČT na 8. týden

Z tvorby Antonina Kratochvila

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání/ Malíři z Provence (1/3) (Vysílání: 17.02., 16.10 hod., ČT2)
Provence, jedna z neodolatelných oblastí Francie, se rozkládá na jihovýchodě země galského kohouta. Tato barevná země, převážně ozářená sluncem, odjakživa přitahovala malíře. Z geografického hlediska se Provence táhne od sněhem pokrytých vrcholků jižních Alp až k rovinám Camargue a pobřeží Středozemního moře. Tyto přírodní hranice obepínají krajinu roklí a kaňonů, levandulových polí a sluncem zalitých pláží. Provence je krajem, který svou barevností již dávno okouzlil řadu malířů. Modré nebe, fialové lány levandule, žluté, modré a oranžové fasády domů prozářené sluncem, které zde svítí v průměru tři sta dnů v roce, si vás podmaní i dnes.

Brána poznání/ Deset století architektury - Zámek Náchod (Vysílání: 18.02., 16.05 hod., ČT2)
Údolí Metuje, které odděluje masívy Krkonoš a Orlických hor, tvořilo ve středověku přirozenou cestu, které se využívalo pro spojení země se severní Evropou. To sice poskytovalo kraji znamenité výhody, blízkost hranic jej však vystavovalo stálému nebezpečí nepřátelských vpádů. Už před pol. 13.stol si proto bezpečnost cesty vyžádala založení hradu, který dostal jméno podle nedaleké vsi Náchoda. Kromě zbytků fortifikačního systému se z původního hradu, zachovala pouze část sklepení. Největší kulturní rozmach je však patrný až od pol. 16. stol, kdy byl hrad vlastnictvím Smiřických ze Smiřic. Kolem nejvýše položeného bodu - kruhového bergfritu - začali Smiřičtí na svazích k městu s výstavbou nových paláců. Díky výškovému převýšení museli rozdělit vzniklé nádvoří na horní a dolní dvůr. Celý objekt vyzdobili stavebníci v Čechách tehdy velice populárními sgraffity, přenesenými sem italskými umělci. Pod italským vlivem vznikly také arkádové ochozy horního dvora, které byly později nahrazeny okny. Na rozdíl od středověku běžných 5-6 interiérových prostor zde bylo na poč. 17.stol. napočítáno 25 světnic, 19 komor, 12 klenutých síní, dále pekárna, vodárna, lázeň a kovárna. A to vše v sídle, které bylo stále vedeno jako sídlo obranné. Na počátku 30leté války došlo k přestavbě okrouhlého bergfitu - byl nahrazen dvojitou bání s ochozen. V tomto stavu získal zámek Octavio Piccolomini, který začal s přestavbou původního Smiřického paláce, na jehož křídlo obrácené k městu postavil další patro. Severně nechal postavit dvě nová křídla. Jeho syn později z hradu vybudoval dvorské oddechové sídlo, které si však do dnešních dob dochovalo i po všech stavebních zásazích původní pevnostní ráz v neporušené jednotě s výtvarnou podobou.

Narodil jsem se fotografem (Vysílání: 18.02., 20.00 hod., ČT2)
Antonin Kratochvil je jedním z nejvýznamnějších fotoreportérů naší doby. Je to Čech, žijící v New Yorku, který získal největší světová ocenění v oboru fotožurnalismu. Fotografuje neobvyklým způsobem slavné hollywoodské hvězdy, ale především je to dokonalý žurnalista, který pracoval ve Rwandě, Zaire, Afghanistánu i Rusku. Je autorem fotografické knihy Rozbitý sen.

Vítejte v Tate Modern galerii (1/15) (Vysílání: 20.02., 16.40 hod., ČT2)
Tate je název mezinárodně známé skupiny čtyř britských galerií: dvě z nich jsou v Londýně (Tate Modern a Tate Britain). Galerie Tate Modern byla otevřena v roce 2000 a společně s Muzeem moderního umění v New Yorku (USA) a Centre Pompidou v Paříži (Francie) vlastní jednu z největších světových sbírek moderního umění. A my vás zveme k patnácti jejím návštěvám... Tak pojďte dál. Návštěva první - Deformace.

Kosmopolis (Vysílání: 20.02., 18.25 hod., ČT2)
Na základě devíti novinářských reportáží vytvořili přední i začínající komiksoví kreslíři komiksy, které reflektují reálné životní osudy lidí, kteří do České republiky přijíždějí za prací. Reportáže vznikaly na základě dlouhodobého výzkumu a osobních setkání novinářů se zahraničními pracovníky. Výstava vznikla v rámci projektu CZECH MADE? Proti dvojím standardům a vykořisťování na českém pracovním trhu, který je realizován za podpory Evropské komise.
Projekt má za cíl zvýšit povědomí o nedostatečném právním zabezpečení, které umožňuje nejrůznějším zprostředkovatelům práce, aby vykořisťovali zahraniční pracovníky, a zároveň usiluje o prosazení změn v legislativě a praktikách institucí, které by vedly k zlepšení postavení pracovních migrantů v České republice.
Výstava bude putovní, v Praze se bude konat na nám. Republiky ve dnech 3. 2. - 27. 2. 2009, v Brně v Domě pánů z Lipé 3. 3. - 20. 3. 2009 a v Ostravě na vlakovém nádraží Svinov 24. 3. - 17. 4.
Kosmopolis se bude postupně zabývat a představovat zkušenosti lidí, kteří k nám přišli z Mongolska, Ruska, Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska a dalších zemí.

Artmix (Vysílání: 21.02., 22.40 hod., ČT2)
Uprostřed Prahy se objevily světelné a prostorové instalace, které opravdu nelze přehlédnout. Umělci z několika evropských zemí je připravili u příležitosti předsednictví Česka v Evropské unii. Projekt Transparency 2009 potrvá právě po dobu, kdy budeme stát v čele unie. My se navíc v Artmixu podíváme, kdo z našich umělců se věnuje podobným neonovým sochám a instalacím a proč podlehli tomuto současnému fenoménu?
Jako Výstavu měsíce jsme zvolili expozici v Galerii Rudolfinum - Andy Warhol Motion Pictures. Poprvé v České republice se představí ranné Warholovy filmy, ve kterých hraje hlavní roli fascinace záznamem času. Výstava je uskutečnitelná díky převodu filmového materiálu do DVD formátu. Tato technologie umožňuje Warholovy filmy vnímat jako skutečné „oživlé obrazy“ v galerii.
V Artfóru navštívíme malíře Ivana Komárka, který se mimo jiné věnuje vyřezávání drobných objektů z polystyrénu. V hravé tvorbě, pro niž objekty vymalovává, dotváří lepením a nasvěcováním, dociluje humorné nadsázky.
Talent měsíce je nahlédnutím do současné tvorby Jana Turnera, absolventa AVU, který se věnuje především kresbě a konceptuálnímu sochařství. Na společnou nekomiksovou výstavu v prostorech NoD v Praze, chystá umělecké ztvárnění rozhovoru dvou děr ve zdi, případně klíšťat o porodech do moře za asistence delfínů.
V Portrétu uvidíte Krištofa Kinteru, který patří na současné české scéně mezi nejznámější výtvarníky mladé generace. Možná mu ještě ke zvýraznění v poslední době přispělo spoluautorství na projektu Entropa. A my se ho budeme také ptát, jak by měli lidé k současnému umění přistupovat?

16.2.2009 23:02:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 22. týden

Nikdy na kolenou

Náš venkov: Jak se křísí slezské Versailles
Po dlouhé době úpadku se staly Slezské Rudoltice opět kulturním ...celý článek


Životy slavných - Ludvík Bavorský

Helmut Berger (Ludvík Bavorský)

Ludvík Bavorský (1/2)
Miloval krásu, moc ho nezajímala. Portrét duševně chátrajícího bavorského krále je vr ...celý článek


Austrálie – Terra Australis

Austrálie – Terra Australis
V premiérové řadě cyklu nás provede žasnoucí architekt David Vávra podivu ...celý článek


Francouzské umění

Francouzské umění

Francouzské umění (1/3)
Gotická bazilika Saint Denis, malíři Chardin, Poussin, Watteau, myslitelé Montaigne ...celý článek


Pavučina dramatický příběh dívky

Pavučina

Pavučina
Dramatický příběh dívky, která se snaží vymanit z drogové závislosti (1986). Hrají: E. Kulichová, ...celý článek


České filmy 22. týden

Pavel Liška (Venkovský učitel)

Venkovský učitel
Pavel Liška a Zuzana Bydžovská v hlavních rolích filmu o touze po lásce a lidské blízkosti ...celý článek


Kino art: Osamělost přespolního běžce a Pravdivý příběh

Osamělost přespolního běžce

Osamělost přespolního běžce
Nenech se zlomit a v pravou chvíli udeř. Klasický britský film s Tomem Courtena ...celý článek


Velikáni filmu... Julianne Mooreová

Julianne Mooreová (Potomci lidí)

Mapy ke hvězdám
Co skrývají mohutné zdi paláců hollywoodských hvězd? Hvězdně obsazené koprodukční drama pro ...celý článek


Design: Leica

Design: Leica

Design: Leica, aparát, který změnil fotku
Příběh revolučního přístroje na zachycení reálného světa. Francou ...celý článek


Literární tipy 22. týden

Dick Whittington

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobot ...celý článek


Galavečer Zlín Film Festivalu 2019

Galavečer Zlín Film Festivalu 2019
Přímý přenos z předávání cen 59. ročníku mezinárodního festivalu filmů p ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

WikiLeaks

WikiLeaks
Jak daleko lze zajít v odhalování pravdy? Americko-belgický film o muži, který umožnil největší ú ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Festival Hrady CZ slaví 15 let

Richard Krajčo a Kryštof

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celý článek

další články...