zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy ČT na 8. týden

Z tvorby Antonina Kratochvila

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání/ Malíři z Provence (1/3) (Vysílání: 17.02., 16.10 hod., ČT2)
Provence, jedna z neodolatelných oblastí Francie, se rozkládá na jihovýchodě země galského kohouta. Tato barevná země, převážně ozářená sluncem, odjakživa přitahovala malíře. Z geografického hlediska se Provence táhne od sněhem pokrytých vrcholků jižních Alp až k rovinám Camargue a pobřeží Středozemního moře. Tyto přírodní hranice obepínají krajinu roklí a kaňonů, levandulových polí a sluncem zalitých pláží. Provence je krajem, který svou barevností již dávno okouzlil řadu malířů. Modré nebe, fialové lány levandule, žluté, modré a oranžové fasády domů prozářené sluncem, které zde svítí v průměru tři sta dnů v roce, si vás podmaní i dnes.

Brána poznání/ Deset století architektury - Zámek Náchod (Vysílání: 18.02., 16.05 hod., ČT2)
Údolí Metuje, které odděluje masívy Krkonoš a Orlických hor, tvořilo ve středověku přirozenou cestu, které se využívalo pro spojení země se severní Evropou. To sice poskytovalo kraji znamenité výhody, blízkost hranic jej však vystavovalo stálému nebezpečí nepřátelských vpádů. Už před pol. 13.stol si proto bezpečnost cesty vyžádala založení hradu, který dostal jméno podle nedaleké vsi Náchoda. Kromě zbytků fortifikačního systému se z původního hradu, zachovala pouze část sklepení. Největší kulturní rozmach je však patrný až od pol. 16. stol, kdy byl hrad vlastnictvím Smiřických ze Smiřic. Kolem nejvýše položeného bodu - kruhového bergfritu - začali Smiřičtí na svazích k městu s výstavbou nových paláců. Díky výškovému převýšení museli rozdělit vzniklé nádvoří na horní a dolní dvůr. Celý objekt vyzdobili stavebníci v Čechách tehdy velice populárními sgraffity, přenesenými sem italskými umělci. Pod italským vlivem vznikly také arkádové ochozy horního dvora, které byly později nahrazeny okny. Na rozdíl od středověku běžných 5-6 interiérových prostor zde bylo na poč. 17.stol. napočítáno 25 světnic, 19 komor, 12 klenutých síní, dále pekárna, vodárna, lázeň a kovárna. A to vše v sídle, které bylo stále vedeno jako sídlo obranné. Na počátku 30leté války došlo k přestavbě okrouhlého bergfitu - byl nahrazen dvojitou bání s ochozen. V tomto stavu získal zámek Octavio Piccolomini, který začal s přestavbou původního Smiřického paláce, na jehož křídlo obrácené k městu postavil další patro. Severně nechal postavit dvě nová křídla. Jeho syn později z hradu vybudoval dvorské oddechové sídlo, které si však do dnešních dob dochovalo i po všech stavebních zásazích původní pevnostní ráz v neporušené jednotě s výtvarnou podobou.

Narodil jsem se fotografem (Vysílání: 18.02., 20.00 hod., ČT2)
Antonin Kratochvil je jedním z nejvýznamnějších fotoreportérů naší doby. Je to Čech, žijící v New Yorku, který získal největší světová ocenění v oboru fotožurnalismu. Fotografuje neobvyklým způsobem slavné hollywoodské hvězdy, ale především je to dokonalý žurnalista, který pracoval ve Rwandě, Zaire, Afghanistánu i Rusku. Je autorem fotografické knihy Rozbitý sen.

Vítejte v Tate Modern galerii (1/15) (Vysílání: 20.02., 16.40 hod., ČT2)
Tate je název mezinárodně známé skupiny čtyř britských galerií: dvě z nich jsou v Londýně (Tate Modern a Tate Britain). Galerie Tate Modern byla otevřena v roce 2000 a společně s Muzeem moderního umění v New Yorku (USA) a Centre Pompidou v Paříži (Francie) vlastní jednu z největších světových sbírek moderního umění. A my vás zveme k patnácti jejím návštěvám... Tak pojďte dál. Návštěva první - Deformace.

Kosmopolis (Vysílání: 20.02., 18.25 hod., ČT2)
Na základě devíti novinářských reportáží vytvořili přední i začínající komiksoví kreslíři komiksy, které reflektují reálné životní osudy lidí, kteří do České republiky přijíždějí za prací. Reportáže vznikaly na základě dlouhodobého výzkumu a osobních setkání novinářů se zahraničními pracovníky. Výstava vznikla v rámci projektu CZECH MADE? Proti dvojím standardům a vykořisťování na českém pracovním trhu, který je realizován za podpory Evropské komise.
Projekt má za cíl zvýšit povědomí o nedostatečném právním zabezpečení, které umožňuje nejrůznějším zprostředkovatelům práce, aby vykořisťovali zahraniční pracovníky, a zároveň usiluje o prosazení změn v legislativě a praktikách institucí, které by vedly k zlepšení postavení pracovních migrantů v České republice.
Výstava bude putovní, v Praze se bude konat na nám. Republiky ve dnech 3. 2. - 27. 2. 2009, v Brně v Domě pánů z Lipé 3. 3. - 20. 3. 2009 a v Ostravě na vlakovém nádraží Svinov 24. 3. - 17. 4.
Kosmopolis se bude postupně zabývat a představovat zkušenosti lidí, kteří k nám přišli z Mongolska, Ruska, Ukrajiny, Vietnamu, Slovenska a dalších zemí.

Artmix (Vysílání: 21.02., 22.40 hod., ČT2)
Uprostřed Prahy se objevily světelné a prostorové instalace, které opravdu nelze přehlédnout. Umělci z několika evropských zemí je připravili u příležitosti předsednictví Česka v Evropské unii. Projekt Transparency 2009 potrvá právě po dobu, kdy budeme stát v čele unie. My se navíc v Artmixu podíváme, kdo z našich umělců se věnuje podobným neonovým sochám a instalacím a proč podlehli tomuto současnému fenoménu?
Jako Výstavu měsíce jsme zvolili expozici v Galerii Rudolfinum - Andy Warhol Motion Pictures. Poprvé v České republice se představí ranné Warholovy filmy, ve kterých hraje hlavní roli fascinace záznamem času. Výstava je uskutečnitelná díky převodu filmového materiálu do DVD formátu. Tato technologie umožňuje Warholovy filmy vnímat jako skutečné „oživlé obrazy“ v galerii.
V Artfóru navštívíme malíře Ivana Komárka, který se mimo jiné věnuje vyřezávání drobných objektů z polystyrénu. V hravé tvorbě, pro niž objekty vymalovává, dotváří lepením a nasvěcováním, dociluje humorné nadsázky.
Talent měsíce je nahlédnutím do současné tvorby Jana Turnera, absolventa AVU, který se věnuje především kresbě a konceptuálnímu sochařství. Na společnou nekomiksovou výstavu v prostorech NoD v Praze, chystá umělecké ztvárnění rozhovoru dvou děr ve zdi, případně klíšťat o porodech do moře za asistence delfínů.
V Portrétu uvidíte Krištofa Kinteru, který patří na současné české scéně mezi nejznámější výtvarníky mladé generace. Možná mu ještě ke zvýraznění v poslední době přispělo spoluautorství na projektu Entropa. A my se ho budeme také ptát, jak by měli lidé k současnému umění přistupovat?

16.2.2009 23:02:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Dobrovolný dárce hlasu

M. Moravec a J. Vinklář

Dobrovolný dárce hlasu
Fantomas i Moulin, herec s nezaměnitelným hlasem i zajímavý člověk Miroslav Moravec, ...celý článek


Marlene a Greta – anděl a bohyně

Marlen Dietrichová

Marlene a Greta – anděl a bohyně
Celý svět jim ležel u nohou. Měly mnoho společného: krásu, smyslnost ...celý článek


Literární tipy 30. týden

Rychlé šípy

Rychlé šípy (4/9)
Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech. Legendární seriál na motivy románů pr ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Dave

Dave
Zkuste prožít pár hodin v prezidentově křesle jako jeho dvojník a přitom neztratit rozvahu! Americká k ...celý článek


Kino art letní tipy

Withnail a já

Šepoty a výkřiky
Meditativní obraz lidské samoty tváří v tvář smrti. Legendární švédské drama, oceněné Osca ...celý článek


Dějiny Hollywoodu 3

Dějiny Hollywoodu

Dějiny Hollywoodu (3/7)
Obchodníci se sny, 1920–1928. Americký dokumentární cyklus. Dvacátá léta byla ...celý článek


Turecká čítanka

Turecká čítanka

Turecká čítanka: Mezi řádky půlměsíc
Oya Baydar – portrét současné turecké prozaičky, esejistky a žij ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Život Leonarda da Vinci

Potrava duše & těla II (4/11)
Veronese: Svatba v Káně a jídlo jako divadelní představení. Pařížský mistr cu ...celý článek


Velikáni filmu... Kevin Spacey

Kevin Spacey (Den před krizí)

Americká krása
Prohlédněte si ji zblízka. Kevin Spacey a Annette Beningová v hlavních rolích amerického fil ...celý článek


České filmy 30. týden

M. Myšička (Ztraceni v Mnichově)

Hodina klavíru
Letošní jubilant Bolek Polívka a Pavel Liška v hlavních rolích televizního filmu o velké lid ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Bruce Springsteen - Western Stars

Bruce Springsteen (Foto: Danny Clinch)

Po pěti letech vydává americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen nové studiové album, jehož hudba nás zaved celý článek

další články...