zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Móda z rukopisů 11. - 16. století v Klementinu

Čas odložil svůj šat

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Málokdo ví, že se k nám kapesník dostal v 15. stol. z Itálie, co jsou poctivice, pachy nebo henin – toto i spoustu dalších zajímavostí o tom, jak se oblékali naši předkové, se lze dozvědět na výstavě v Galerii Klementinum o módě z rukopisů 11. – 16. století s názvem Čas odložil svůj (starý) šat (část básně Charlese d´Orléans z 15. stol.).

Proměny v odívání nejvyšších vrstev – panovníků, šlechty, bohatých měšťanů i poměrně stabilní formy oděvů dalších společenských vrstev, kde hledisko účelnosti převládá nad reprezentací – např. řemeslníků, vesnického obyvatelstva ale také duchovních, chudáků a dětí se předvádějí na modelech vytvořených podle dobových vyobrazení – je možné srovnávat s některými iluminacemi ve vystavených maketách rukopisů.

Hned v úvodu uvítají návštěvníky honosné elegantní kostýmy královských veličenstev - španělské královny Isabely Portugalské (1503 – 1539) a francouzského krále Františka I. (1494 – 1547). A mimochodem – i když od křižáckých výprav a pásů cudnosti již uplynula značná doba, pod širokou svrchní sukní královny se skrývá vyztužená sukně spodní zvaná vertugadin neboli „strážce cnosti“.

Některé modely jsou přímo kopiemi archeologických nálezů dobře zachovaných oděvů ze švédských bažin (oděv verbíře) nebo z Grónska, část modelů pak představují kostýmy zapůjčené Studiem Barrandov.

Jako další kulturní vymoženosti i módní novinky přicházely do Čech s určitým zpožděním. O skutečném rozmachu módy se dá mluvit až ve 14. století, kdy k nám s první manželkou Karla IV. Blankou z Valois proniká pravá středověká francouzská „haute couture“ . Objevuje se cotte – spodní mírně vypasované šaty s rukávy, přes ně surcot - volné šaty bez rukávů, volné rukávy pachy, jejichž název se prý odvozuje od toho, že se táhnou za člověkem podobně jako pach, ženy i muži nosí jakési spodky, muži si na spodky natahují nohavice a přivazují je na opasek.

V 15. století se objevuje u žen např. vysoký špičatý klobouk henin a z Itálie k nám přichází kapesník. V 16. století se všeobecně napodobuje španělská móda. Převládá černá, bílá a žlutá, ženy nosí upjaté šaty vyztužené kosticemi s vosím pasem a okružím, muži kalhoty balónového stylu - poctivice a svoji vážnost zdůrazňují brýlemi a holemi.

Módě se nevyhnula ani vojenská branže, přestože zde převažují potřeby ochrany - jak ukazují různé „střihy“ rytířských brnění. Ve 2. polovině 14. století se např. používala přilba přiléhavě nazvaná „psí čenich“.

Jednu zbroj si mohou návštěvníci dokonce i před zrcadlem vyzkoušet. Je pořádně těžká a je sotva představitelné, že v kompletním vybavení se rytíři vůbec mohli pohnout. Pro doplnění poukazují předměty ve vitrínách na to, jak se látky na šaty vyráběly, barvily a praly.

Výstava, která potrvá do 1. 3. 2009, podává dobrý přehled dobového odívání, je ovšem škoda, že jsou zde pouze dva originální oděvy – řeholní roucha- zapůjčená z kláštera v Břevnově a že nebyly využity další fondy.

14.12.2008 18:12:39 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...