zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné a literární tipy České televize - 48. týden

Vladimír Komárek

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Příběhy slavných - Vladimír Komárek / Oltáře útěchy (Vysílání: 26.11., 20.55 hod., ČT1)
Malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek. Podle Jana Schmida se pro Vladimíra snad nejlépe hodí označení kumpán. Kumpán neboli veselý společník, se kterým byla vždy legrace. Studoval ve sklářském ateliéru profesora Karla Štipla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Dělal promítače, šoféra, učil na semilském gymnáziu a na LŠU. Výtvarné tvorbě se věnoval pouze ve volném čase. Až na prahu důchodu se stal malířem na plný úvazek. Mezi Komárkova vrcholná díla patří Křížová cesta pro kostel sv. Petra a Pavla v Konecchlumí. Čtenářsky oblíbené jsou knihy Pojednání o mé radostné cestě od kolébky ke krematoriu, Srdce ve skříni a Vladimír Komárek - řeči s Pavlínou. Svou výtvarnou tvorbou Komárek navázal na tradici imaginativního malířství, především J. Zrzavého. Od expresivity přešel k výraznému lyrismu a omezené realitě. Jemná barevnost bez ostrých přechodů a pouze náznak tvaru dávají jeho obrazům neskutečnou atmosféru. V dokumentu z cyklu Příběhů slavných o něm hovoří Jan Schmid, Michail Ščigol, Lucie Bílá, Karel Žižkovský, Jan Horák, Eva Hudečková a další.

Kultura.cz (Vysílání: 29.11., 18.30 hod., ČT2)
V našem portrétu představíme dvojici autorů japonské keramiky Daniela a Nikolu Seko, kteří se neváhali inspirovat staletími prověřenou kulturou a své zkušenosti zdokonalovali přímo v Zemi vycházejícího slunce. Reportáž bude patřit Sletu bubeníků, jenž je tentokrát zaměřen na setkání hráčů klasických bicích nástrojů a rodilých japonských hudebníků, znalých hry na tradiční japonské bubny a perkuse. Ústředním motivem Sletu bubeníků 2008 bude japonský buben taiko. Výstava Třetí strana zdi - Fotografie v Československu 1969? 1988 ze sbírky Moravské galerie v Brně osvětlí široké spektrum volné fotografické tvorby z inkriminovaných let. Překvapivě pravdivá a vlivná je dokumentární tvorba autorů Jindřicha Štreita, Dagmary Hochové, Markéty Piskačové, zatímco evropskou úroveň nabízí inscenovaná fotografie Jana Saudka, Tona Stana nebo Mira Švolíka. Sociolog médií Jaromír Volek usedne do kritické židle k reflexi mediální kauzy stran údajného udavačství Milana Kundery.

Artmix (Vysílání: 29.11., 22.30 hod., ČT2)
Nově otevřené Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích je symbolem revitalizace této čtvrti. Komplex industriálních budov z konce devatenáctého století, jež původně sloužily ke kovovýrobě, propojil architekt Ivan Kroupa novými stavbami, a tak vytvořil komplex umožňující velkou míru variability prostorů, jež je nezbytná pro prezentaci současného umění. V reportáži z otevření DOXu uvidíte i monumentální instalaci Sediment Mateje Kréna, kterou tvoří obrovská zakřivená zeď postavená z knih. S Matejem Krénem jsme natočili také Portrét, v němž se se podíváme, jak výtvarník naplňuje své vlastní krédo: "Umelec by mal byť schopný prekvapovať nie len druhých, ale i sám seba." Talent měsíce jsme rezervovali Janě Kasalové, absolventce malířského ateliéru Jiřího Načeradského. Po studiích žila ve Velké Británii a Francii, ale především ve Španělsku, kde pokračovala v postgraduálním studiu na universitě v Madridu. Zaujal nás její projekt s názvem ?Jako ty?, který se zabývá pojmem zvířete a proměny v něj a je složen z fotografií, videoinstalace a oboustranných kreseb velkých formátů na transparentním papíře. Pozvánka na unikátní výstavu je do vídeňské Albertiny. 150 děl Vincenta van Gogha ze všech jeho tvůrčích období pochází ze sbírek více než padesáti světových galerií a muzeí. Kurátoři vídeňské výstavy pojali umělcovu retrospektivu netradičně. Rozhodli se spojit umělcovu malířskou a kreslířskou tvorbu. Vedle dobře známých olejů na plátně představují také ty nejkvalitnější umělcovy kresby uhlem, perokresby a barevné kvaše, na nichž vynikají expresivní lineární tahy, tolik typické pro van Goghovu tvorbu. Pokud už se do Vídně v příštím týdnu nedostanete, potěšte se obrazy alespoň prostřednictvím naší kamery. Artmix ještě doplní pravidelné rubriky - Artfór, Sběratel či Artipy.

Čtenářský deník... Madla Vaculíková: Drahý pane Kolář (Vysílání: 30.11., 09.20 hod., ČT2) Jméno Madly Vaculíkové není veřejnosti zcela neznámé. Naopak - ctitelé Ludvíka Vaculíka mají možná dojem, že ji už dávno důvěrně znají z jeho knih; pro mnohé je tak dodnes "literární postavou". Sama vstoupila do literatury jako autorka dvou knih dopisů Jiřímu Kolářovi a zaujala čtenáře hned napoprvé svými názory a svým moudrým pohledem na současné společenské a kulturní dění. Jiří Kolář na dopisy odpovídal zasíláním koláží. V Čtenářském deníku bude jejím čtenářem, průvodcem po knize dopisů Jiřímu Kolářovi, její syn Ondřej.

24.11.2008 11:11:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...