zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alois Vojtěch Šembera

Alois Vojtěch Šembera

autor: Z webu   

Nová výstava v muzeu je věnována Vojtěchu Šemberovi Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě včera odpoledne otevřelo novou výstavu. Ta je věnována jednomu z nejvýznamnějších vysokomýtských rodáků, Aloisi Vojtěchu Šemberovi, který se v mnoha oblastech zasloužil o rozvoj českého národa a nesmazatelným způsobem se vepsal do dějin města.
„Kromě fotografií a osobních Šemberových předmětů diváci uvidí i korespondenci s mnoha význačnými osobnostmi českého národního obrození, jakými byli na příklad Božena Němcová, František Palacký nebo Karel Jaromír Erben,“ uvedla Barka Horáková z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Další část výstavy je věnována také legendárnímu sporu o Rukopisy, ve kterém se Šembera velmi angažoval. „K této výstavě nabízíme doprovodný zážitkový program pro žáky 2. stupně základních škol zaměřený na atmosféru doby 19. století a Šemberův život,“ dodává Horáková. Výstava bude otevřena do 8. dubna.

Alois Vojtěch Šembera, český historik a filolog, se narodil 21. 3. 1807. Upozornil na sebe již za svých studií na litomyšlském gymnáziu vtipnými epigramy a překlady z Vergilia. Studoval filozofii a posléze práva v Praze na Universitě. Přátelil se s českými buditeli V. Hankou, F. Palackým a J. Jungmannem, příspíval do českých novin a časopisů, často i pod pseudonymem Mudromil Mýtský. Po studiích nastoupil do státní služby v Brně, odkud přešel na stavovskou akademii do Olomouce. Mnoho cestoval po archivech Čech, Moravy, Slezska a Rakouska. Sbíral prameny k českým dějinám i k dějinám významných českých rodů.
Šemberův záběr byl obrovský. Nejenže neustále publikoval z oboru historie, literární historie, práva, demografie, lingvistiky a řady dalších, ale byl neustále činný i veřejně. Byl také po Dobrovském druhým Čechem, který vystoupil zcela kriticky a nekompromisně proti pravosti Rukopisů. Přinesl nejkritičtější rozbor, za což byl obhájci Rukopisů napadán, vláčen tiskem a byly vzneseny i mnohé pochybnosti o jeho češství. Teprve roku 1886 mu nová rozhodčí komise vedená profesorem J. Gebauerem dala za pravdu, a tím i jistou morální satisfakci, byť to bylo již čtyři roky po jeho smrti.

14.3.2007 23:03:34 Jaroslav Pokorný | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...