zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Noc literatury 2022 v Mladé Boleslavi

Plakát akce

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ve středu 21. září se v Mladé Boleslavi uskuteční pátý ročník literárního happeningu Noc literatury. Do Boleslavi se akce, probíhající po celé republice, vrací po dvouleté „covidové“ pauze a opět divákům nabídne během jednoho večera úryvky z děl současné literatury v podání známých herců. Na šesti různých stanovištích tak mohou diváci vyslechnout to nejzajímavější ze současné literatury.

Noc literatury se v České republice koná již po patnácté. Jejím cílem je veřejnosti netradičním způsobem představit současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Tak jak byli diváci zvyklí z předchozích ročníků, i letos je Noc literatury koncipovaná tak, aby si návštěvníci mohli sami rozhodnout, jaká stanoviště navštíví a v jakém pořadí. Čtení budou probíhat souběžně, v pravidelných čtyřicetiminutových intervalech od 17:00 do 21:00 hodin. Dva členy mladoboleslavského souboru, Romana Teprta a Magdalenu Jirounkovou, doplní letos herečky a dabérky Stanislava Jachnická, Miriam Chytilová, herec a dabér herec Daniel Rous a moderátor, dabér a herec Luboš Dvořák.

V Mladé Boleslavi je hlavním organizátorem Noci literatury Městské divadlo Mladá Boleslav. Zde bude číst na malé scéně ukázku z díla maďarského spisovatele Gyorgy Spiró s názvem Diavolina herec Roman Teprt. V knihovně, kde bude možné, stejně jako v minulých letech vybrané tituly z Noci literatury zakoupit, čte herec Daniel Rous ukázku z díla rakouské spisovatelky Moniky Helferové s názvem Pakáž.

Ukázku švédské autorky Ellin Cullhedové s názvem Euforie, přečte v Un caffé bistru herečka Miriam Chytilová. Další literární zastávku nabídne kavárna V břiše velryby, ve které bude číst nejnovější posila mladoboleslavského souboru, herečka Magdalena Jirounková ukázku španělské autorky Rosy Ribas s názvem Neviditelná superhrdinka.

V kavárně …škoda nezajít bude číst herečka Stanislava Jachnická. Její ukázkou bude dílo dánské autorky Annette Bjergfeldtové s názvem Kodaňská píseň písní. Posledním stanoviště na trase pak patřilo moderátoru a herci Luboši Dvořákovi, který v muzeu Mladoboleslavska bude číst ukázku z pera irského autora Martina Ó Caidhana s názvem Klíč.

I v letošním roce budou s koordinací akce pomáhat dobrovolníci z řad studentů Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, kterým opět náleží velké poděkování. Mladoboleslavská Noc literatury se koná pod záštitou náměstka primátora statutárního města Mladá Boleslav, Mgr. Daniela Marka.

www.mdmb.cz

15.9.2022 16:09:06 Redakce | rubrika - Zveme ...