zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární podvečer v Krakově a Varšavě

Tobiáš Jirous

autor: Z webu   

Literární setkání připravuje České centrum ve Varšavě ve spolupráci s Institutem Slavistiky Jagellonské univerzity v Krakově. Setkání s českými autory se koná v úterý 22. února 2005 v 18:00 h v klubu Łubu-Dubu v Krakově a o den později, ve středu 23. února 2005 v 18:00 h se stejné setkání bude konat v Bibliotece Narodowej ve Varšavě. Literární podvečer v Krakově se uskuteční v rámci tzv. „Českého stolu“, který se v Krakově koná každé úterý a u něhož se schází zájemci o českou kulturu.
Setkání ve Varšavě se bude konat v prostorách Biblioteki Narodowej v rámci výstavy Čechy - daleko nebo blízko?. Výstava představuje Českou republiku prostřednictvím vybraných kulturních a historických témat.

Básník, hudebník, herec Tobiáš Jirous (1972) je mnohostranně nadaný umělec a je znám i díky své spolupráci se skupinou DG 307 Pavla Zajíčka či jako herec. Vydal také dvě knihy veršů a je zastoupen i ve skupinových sbornících. Jako prozaik debutoval povídkovou knihou Počkej na mě, Valentýne (2003), které předcházela účast ve sbornících a almanaších a básnické sbírky Slova pro bílý papír (1992) a Zakončený deník (1997). Hrál ve filmech Cabriolet (2001), Der Wannseemorder (Německo, 2001), Das Foto (Německo, 2002) a Tichá pošta (2003).

Petr Pazdera Payne (1960) - spisovatel, dramatik, nakladatel. Před listopadem 1989 nastoupil na místo evangelického vikáře v Kadani. Zde působil tři roky. Vrátil se do Prahy a vystřídal několik zaměstnání. V současné době vede nakladatelství Medard. Je autorem více než desítky krátkých divadelních her, tzv. dramoletů. Publikoval ve sbornících Almanach Pant, Pětlet, Kroky ze tmy, Šlépěje po krabatině II., Žleby 97 a v časopisech Iniciály, Modrý květ, Okruh, Weles, Proudy, Velehrad, Protestant, Souvislosti. Knižně vydal Nečekaný čekaný a jiné variace na staré biblické příběhy (1999) a Kol dějů (2001).

Bogdan Trojak (1975) - básník, překladatel, amatérský kreslíř. K poezii se Trojak dostává již v období svého dětství, a to především prostřednictvím rozsáhlé domácí knihovny, která obsahovala hlavně sbírky polských a českých autorů. Byli to především Tuwim, Mickiewicz, z českých pak Holan, Orten, Mikulášek, kteří měli vliv i na jeho pozdější vlastní tvorbu, stejně jako Morgenstern a Rimbaud. První Trojakovy básnické pokusy spadají už do doby jeho raného dětství. Za svůj básnický debut Kuním štětcem (1996) obdržel Ortenovu cenu. Vyšly mu následující sbírky: Pan Twardowski (1998) a Jezernice (2001). Je zastoupen v antologiích Ryby katedrál, či Co si myslí andělíček. Překládá současnou polskou poezii. Jeho posledním dílem je bibliografie Strýc Kaich se žení (2004).

22.2.2005 17:02:40 JoMe | rubrika - Z Českých center