zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 36. týden

Tomáš Klus (Písně českých básníků)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dorian Gray, portrét Oskara Wildea
Ve své době pobuřující i obdivovaný Oskar Wilde a jeho ikonický literární hrdina, Dorian Gray – zhýralý mladík, toužící po věčném mládí. Dokument ARTE (Premiéra). Wildeův Obraz Doriana Graye v sobě má život. Je to dynamický román, napsaný s lehkostí, který i mnoho let po svém prvním vydání dokáže stále zaujmout čtenáře a svým námětem inspirovat další tvůrce. Dodnes neztratil na významu, naopak může se zdát, jakoby předvídal narcismus dnešní doby selfie portrétů a posedlosti pomíjivou slávou. Wilde v podstatě vymyslel to, čemu dnes říkáme celebrita – „famous for being famous“ (slavný tím, že je slavný). Sám také nesporně celebritou byl, pobuřující a fascinující zároveň.
Vysílání: 06.9., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 08.9., ČT art., 11.9., ČT art

Písně českých básníků (1/10)
Život a dílo Jaroslava Seiferta a druhý život jeho veršů ve zhudebněné podobě. Nový cyklus České televize, jehož průvodcem je písničkář Tomáš Klus. Účinkují: H. Hegerová, J. Pavlica, J. Hilčer a další. Režie A. Sirotková (Premiéra). Hudba a poezie jsou si od dávných dob velmi blízké. Důkazy pro to najdeme už v nejstarších literárně hudebních památkách. V dobách romantismu bývala poezie důležitým podnětem ke vzniku hudebních skladeb, především písní. A od 20. let minulého století poezie inspiruje i skladatele nevážné hudby. Předmětem nového cyklu ČT, kterým provází Tomáš Klus, jsou písničky, které vznikly na texty klasiků české literatury. Mnohé z nich se staly hity, jako třeba Svatební píseň Hany Hegerové, Černá kára Evy Olmerové, Mišíkovy Variace na renesanční téma atd. Cyklus zahajuje Jaroslav Seifert, náš jediný nositel Nobelovy ceny za literaturu. V dalších monotematických dílech se představí devět nejčastěji zhudebňovaných českých básníků, mezi které patří například František Gellner, Vítězslav Nezval, František Halas, Jan Skácel či Václav Hrabě.
Vysílání: 08.9., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 11.9., ČT art

Lady Macbeth
Nikdo nesmí stát v cestě její vášni. Volná adaptace světoznámé novely Nikolaje Leskova s Florence Pughovou v hlavní roli. Britský film, vyznamenaný řadou cen (2016). Dále hrají: C. Jarvis, P. Hilton, Ch. Fairbank, N. Ackieová a další. Režie William Oldroyd (V anglickém znění s titulky). Anglický venkov druhé poloviny 19. století. Kateřina je provdána za mnohem staršího syna velkostatkáře. Mladá dívka v manželství bez lásky citově strádá, v době manželovy nepřítomnosti v ní však probudí nečekanou vášeň mladý čeledín, který na statku pracuje. Jejich vztah nezůstane okolí dlouho utajen, Kateřina je ale pevně rozhodnuta nenechat si své štěstí vzít. Lady Macbeth je prvním celovečerním filmem anglického režiséra Williama Oldroyda. Jako předloha ke snímku posloužila novela Lady Macbeth Mcenského újezdu ruského autora Nikolaje Leskova, jejíž děj scenáristka Alice Birchová společně s režisérem přesunula z Ruska na anglický sever. Minimalistické, morálně nejednoznačné drama vypráví o proměně dívky v ženu, jež ochutná sílu moci a zmítaná spalující vášní se stane někým, kým pravděpodobně nikdy být nechtěla. V titulní roli podává vynikající výkon vycházející hvězda nejen britského filmu Florence Pughová. Snímek, který byl premiérově uveden na prestižním filmovém festivalu v Torontu, vzbudil zaslouženou pozornost a získal řadu festivalových a filmových cen.
Vysílání: 10.9., 23.30 hod., ČT art

Geniální přítelkyně (1/8) - Panenky
50. léta na neapolském předměstí: dvě dívky stojí na začátku svého života i vzájemného (ne)přátelství, které se táhne napříč dekádami. Italský seriál podle oceňované knižní předlohy (2018). Hrají: E. del Geniová, L. Nastiová, D. Romanová, A. Vitolová, V. Accaová, P. Di Gennaroová, A. Rohrwacherová a další. Scénář a režie Saverio Costanzo (V původním znění s titulky) (Premiéra). Uprostřed noci probudí Elenu rozrušený telefonát, že jedna z jejích nejstarších přítelkyň beze stopy zmizela. Nečekaná zpráva přivede postarší spisovatelku zpět k dávným a téměř ztraceným vzpomínkám. Ještě téže noci usedá Elena ve své ztichlé vile k počítači a rozhodne se k činu, který jí Lila – její geniální přítelkyně, blízká kamarádka i nevyzpytatelná sokyně – možná nikdy neodpustí. Sepíše celý jejich příběh, rozprostírající se přes několik bouřlivých dekád italské historie, a udělá to beze studu, bez hořkosti a především bez dalších tajemství. Děj italského seriálu vychází ze stejnojmenného bestselleru neapolské spisovatelky Eleny Ferranteové a snaží se zachovat autenticitu předlohy. Adaptace se natáčela v blízkosti kampánské metropole a seriálové postavy také mluví specifickým neapolským přízvukem. Po úspěchu první série mají tvůrci v plánu zfilmovat všechny čtyři romány Neapolské ságy: druhá série s názvem Příběh nového jména je už dokončená a třetí se zatím natáčí. V prvním díle se s Raffaellou, které v sousedství neřekli jinak než Lila, seznamujeme podobně jako kdysi Elena. Stejně staré dívky spolu od mala vyrůstaly v nuzné dělnické čtvrti poblíž Neapole a počátkem padesátých let nastoupily i do téže třídy obecné školy. Zatímco Elena byla vzornou a svědomitou žačkou, Lila věčně zlobila – obě však své spolužačky převyšovaly inteligencí i nadáním. Už jako prvňačky mezi sebou soutěžily, zároveň však jedna druhou chápala lépe než kdokoli jiný. Společně sledují, jak se život v jejich čtvrti stává stále tvrdším a nebezpečnějším. Postupně se učí zdejší nepsané zákony, ale přitom se jim odmítají zcela podřídit. Okolí v nich tak v lepším případě vidí jen neškodné žáby a v tom horším pěkné zmije.
Vysílání: 12.9., 21.55 hod., ČT art

30.8.2021 09:08:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Maso Krůtí chystá inscenaci Recyclus Coitus

Členové souboru Maso Krůtí

Soubor Maso Krůtí, královny něžného punku, chystá na květen v Divadle NoD premiéru svého doposud největšího di celý článek

další články...

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...