zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 18. týden

Příběhy domů: Hospodáři ze Širokého Dolu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Design (9/17)
Lampa Arco, stylové osvětlení. Dílo bratrů Castiglioniových, které nezestárlo. Francouzský dokumentární cyklus. Stojací lampu Arco navrhli bratři Castiglioniové už v roce 1962. Přečkala desítky let, aniž by se stala staromódní. Její typický oblouk, bílá mramorová základna a hliníkové stínidlo ve tvaru koule z ní udělaly právoplatný objekt moderního designu. Inspiraci při tvorbě lampy bratři čerpali z konstrukcí pouličních lamp s vysokým sloupem a obloukovým ramenem. Lampa tak díky své konstrukci osvítí relativně velký prostor. Z důvodu zachování elegantního designu schovali Castiglioniové kabel do ocelového oblouku. Základna, i přes svou váhu, je díky důmyslným doplňkům dobře ovladatelná. Díky promyšlenému a krásnému designu lampa Arco oslovila už mnoho lidí a je zřejmé, že tomu tak bude i nadále.
Vysílání: 03.5., 18.55 hod., ČT2

Příběhy domů: Hospodáři ze Širokého Dolu
Dlouhá rodinná historie se zapsala do stěn velkolepého gruntu a unikátní stodoly (2008). Režie V. Fanta. V hlubokém údolí nedaleko Poličky leží vesnice Široký Důl. Kromě krásného gotického kostela zde nalezneme zachovalý soubor velkých zděných statků čtvercového typu z konce 19. století. V jednom z nich již sto třicet let hospodaří rodina Střítežských. Za první republiky o dům kvůli finančním těžkostem málem přišli, po válce pak statek uhájili před nastupující komunistickou mocí. Přišli však o pole a mohli jen přihlížet, jak vedle domu chátrá památkově chráněná stodola. Po revoluci se proto s vervou pustili do nesnadné opravy, během níž se museli naučit starým řemeslným dovednostem. Dokument Vladimíra Fanty přibližuje nejen historii a současnost života na vzorovém širokodolském statku, ale přináší také zamyšlení nad naším vztahem k odkazu předků a nad osudem vesnického hospodaření na prahu jedenadvacátého století.
Vysílání: 03.5., 19.25 hod., ČT2

Design (10/17)
Lego, kostky jsou vrženy. Cesta dětské stavebnice do celého světa. Francouzský dokumentární cyklus. Název stavebnice Lego pochází z dánských slov „Leg Godt“, což česky znamená „hraj si dobře“. A díky své jednoduchosti se stala synonymem úspěšného designu, představivosti i neomezené kreativity. A také dlouhověkosti. Vždyť už od roku 1949 se prodalo přes tři sta miliard kostek. Tvůrce stavebnice, Dán Ole Kirk, dokázal vytvořit revoluční koncepci nadčasové hračky. Modulární plastové kostky, které lze pospojovat díky jednoduchému systému výstupků a válcovitých trubiček. Se dvěma kostkami o osmi výstupcích můžeme uskutečnit čtyřicet šest různých kombinací, se šesti kostkami se už dostáváme k číslu většímu než devět set milionů variant. Ať už bude kostek a variant spojení jakýkoliv počet, radost ze hry bude vždy nezměrná.
Vysílání: 06.5., 15.50 hod., ČT2
Opakování: 09.5., ČT2., 10.5., ČT2

Kus dřeva ze stromu (17/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Strom s bílou kůrou, posel jara. Děda a vnuk kácejí uschlou břízu. Soustružení misky z březové kulatiny. Ozdoba pálením. Prostřený stůl s řezy a odbočením větve. Řez boulí na bříze. Jak bříza podléhá zkáze. Březová spárovka. Březový korbel a březová miska. Vernisáž výstavy v Národním muzeu a Jaroslav Hutka hrající píseň Stůj, břízo zelená. Mattioli, březové větve na trestání provinilců, březová voda na čištění ran. Neznámé verše o bříze. Březové dřevo do krbu a úvaha o ženách, kterým žádný kluk nenapsal báseň na březovou kůru.
Vysílání: 07.5., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 12.5., ČT2

Štíty království českého (1/10) - Jak rostly hrady
Středověké hrady sloužily zejména k obraně našeho území. Jaký byl však život našich předků sevřený v jejich opevnění? (2008). Režie R. Sedláček. Předchůdcem hradů byla hradiště, většinou dřevěná opevnění obehnaná palisádami nebo valy. Některá z nich byla postupem vývoje přebudována na hrady. Později, na počátku 12. století, se hrady začaly prosazovat jako samostatný architektonický sídelní fenomén. Byly stavěny z hlediska obrany na strategicky výhodných, těžko dostupných místech, na kopcích nebo ostrozích řek i potoků. V dnešním úvodním dílu nového cyklu jich několik navštívíme (Přimda, Dívčí kámen, Lipnice, Vízmburk, Jenčov). Našimi průvodci budou historik prof. Tomáš Durdík jako archeolog a herec Jaroslav Plesl jako moderátor a zvídavý laik. Budeme se s nimi pravidelně setkávat i ve všech dalších dílech.
Vysílání: 07.5., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 08.5., ČT2

Příběhy domů: Moldavské nádraží
Byla to kdysi nejdůležitější krušnohorská železniční stanice, která se ocitla na pokraji zániku, ale díky mnoha nadšencům potěší i současníky (2008). Režie K. Žalud. Vysoko v Krušných horách na hranicích s Německem leží víska Moldava, kousek od ní pak rozlehlé nádraží s velkou staniční budovou, za něž by se nemuseli stydět v leckterých okresních městech. Jenže tady uprostřed horské samoty působí jaksi nepatřičně. Do Moldavy dnes zajíždí jen dvakrát denně motorový vláček, který po chvilce oddychu po náročném stoupání sjíždí zpátky do Mostu. Koleje vedoucí dále na německou stranu Rusové po válce vytrhali a velkolepé nádraží postupně ztratilo smysl své existence. Zažilo přitom mnohé: zlaté průmyslové časy Krušnohoří přelomu 19. a 20. století, nástup místních henleinovců a poválečné vysídlení německého obyvatelstva, budování komunismu s ostnatými dráty i porevoluční kapitalismus. Každá doba zde zanechala svůj nesmazatelný otisk, a z příběhu jedné nádražní budovy se tak stává osobitá výpověď o českých dějinách posledního půldruhého století.
Vysílání: 07.5., 19.20 hod., ČT2

Vynálezy Leonarda da Vinciho (2/2)
Po stopách vynálezů, které mají prapůvod v geniálních návrzích Leonarda da Vinciho. Dokumentární mini cyklus (Premiéra).
Vysílání: 09.5., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 12.5., ČT2., 13.5., ČT2

Velikáni umění: Johannnes Vermeer
Holandský velmistr žánrové malby. Britský cyklus dokumentů. V roce 2014 se po několikaleté rekonstrukci znovu otevřela jedna z nejkrásnějších galerií v Evropě – Mauritshuis v Haagu. Vlastní ohromující sbírku holandského umění. A především díla nizozemského malíře 17. století Johannese Vermeera. Zachovalo se od něj ani ne čtyřicet pláten, a jsou to opravdu mistrovská díla. Ve Spojených státech v Národní galerii ve Washingtonu a v Metropolitním muzeu umění v New Yorku jich také pár mají. Ale ta nejslavnější a nejtajemnější díla najdete právě v galerii Mauritshuis. Dívka s perlou je nepochybně jedním z nejznámějších obrazů vůbec.
Vysílání: 05.5., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 09.5., ČT art

Carlos Saura: Fotograf
Inspirace velmistra psychologického filmu. Německý dokument. Carlos Saura: "Fotografie je přítomná v každém okamžiku našeho života a je to princip našich vzpomínek. Dnes už nejsme zvyklí vzpomínat jinak než prostřednictvím fotografií. Při natáčení se více zaměřuji na práci s herci. Samozřejmě tvář má pro mne prvořadý význam v případě fotografie i záběru. A k tomu se řadí i moje chuť improvizovat v obou případech. Po hercích navíc chci, aby neodříkávali svůj text, i když to dělají profesionálně, ale aby vnesli do role něco svého, aby šli dál, než by obvykle chtěli. Občas se to povede a někdy samozřejmě ne. Proto mi tolik záleží na koncích mých příběhů, protože mé postavy se vyvíjejí a konečné rozuzlení je rozhodující pro vyznění postavy. Často si na konci uvědomím, že postava se vyvinula jinam, než bych si byl ochoten připustit při psaní scénáře".
Vysílání: 09.5., 00.35 hod., ČT art

26.4.2021 09:04:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Na jevišti se objeví Věštkyně

Věštkyně

Na jeviště Divadla Na Fidlovačce přichází hostující inscenace Věštkyně. V hlavních rolích bláznivé komedie div celý článek

další články...