zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné umění 1072

Impresionisté

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Design (5/17)
Kuličkové pero BIC Cristal, jednoduchost do každé ruky. Obyčejné pero odolávající času. Francouzský dokumentární cyklus. Na počátku padesátých let vypustil Marcel Bich do výroby své první kuličkové pero. Slavný Cristal, který se tvarem podobal obyčejné nabroušené tužce. Jeho jednoduché a přitom geniální řešení bylo předurčeno k úspěchu. Pero má tvar šestibokého hranolu a díky tomu se drží pohodlněji v ruce. Svírají jej tři prsty a mají tak větší oporu. Navíc bylo pero průhledné, takže jste kdykoliv mohli vidět, kolik inkoustu už jste použili. Speciální složení inkoustové náplně zajišťuje až tři kilometry textu. Pero Cristal je příkladem nadčasovosti designu průmyslového výrobku. I přes svou nízkou cenu má moderní vzhled v genech. A zřejmě tomu tak bude i v budoucnosti.
Vysílání: 01.4., 16.00 hod., ČT2
Opakování: 04.4., ČT2., 05.4., ČT2

Kus dřeva ze stromu (12/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Dřevo třešně pozná podle kůry každé malé dítě, které po třešni lezlo za jejími plody. A víte, že třešeň neroste jenom v sadech, ale i v lese? Jednu takovou lesní třešeň navštívíme. Mattioli nám pak poradí lektvary z třešně a Martin Patřičný vysoustruží s Jiříkem násadu z třešňového dřeva. Ukážeme si troubel fajky z višně a u krbu nám Martin Patřičný řekne báseň Jana Skácela. Sedmnáct dřevěných minut uplavalo jako voda. Příště nás čeká zatím poslední díl, ve kterém se seznámíme s několika exotickými dřevinami.
Vysílání: 02.4., 16.20 hod., ČT2
Opakování: 07.4., ČT2

Chrám z popela zdvižený
Pozoruhodná historie mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Připravil M. Studecký. Film vznikl na přelomu let 2017 a 2018, tedy 500 let od položení základního kamene a zahájení stavby nového chrámu v roce 1517. Obsahem je přiblížení okolností a mnoha pohnutých událostí spojených s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Mostě v dobách středověku i novověku, včetně unikátního přesunu kostela z královského města Mostu na nové místo. Zároveň představuje tuto památku jako součást bohaté historie i současnosti Mostecka a Ústeckého kraje, včetně základního zdokumentování vzniku a vývoje gotického sakrálního slohu, jeho významu a využití.
Vysílání: 02.4., 16.40 hod., ČT2

Náš venkov: Maléru, maléru
Portrét výtvarníka a grafika Františka Pavlici. Režie M. Rychlíková (Premiéra). Od roku 1986 je František Pavlica členem výtvarné skupiny klubu kultury v Uherském Hradišti, který v 80. letech vedl významný pedagog, teoretik a historik umění (v době normalizace „nepohodlný") prof. Igor Zhoř z Brna. Věnuje se malbě, kresbě, grafice a ilustraci. Přes malování klasické krajiny a expresivně pojednané obrazy s duchovními náměty se dostal k disciplíně nejtěžší – figurálním motivům a portrétům, ve kterých dodnes pokračuje. Inspirován poetikou insitních malířů a malováním bretaňského malíře Moarcha Evena vytvořil v roce 2002 plakát k Živému Betlému v Hroznové Lhotě. Tento obraz zkusil poprvé vytisknout jako barevnou litografii v dílně Františka Krňávka v Rovensku. Během dalších dvou let stejnou technikou vytvořil jedenáct barevných litografií, v nichž námětově zpracoval různé slavnosti a folklorní události na Slovácku (tři králové, fašank, vynášení Moreny, šlahačka, májová, žně, hody, vinobraní, dušičky, pouť na Antonínek). Jednotlivé grafiky také tvoří základ Pavlicových posledních výstav a také doprovodily jako ilustrace knihu Jiřího Jilíka „Jdu slováckem krásným II". V Římě vytvořil výzdobu vstupní haly poutního domu Velehrad, ve Strážnici mozaiku na živnostenském domě. Ve své výtvarné činnosti se kromě malby věnuje grafickým technikám a jejím možnostem. A to nejenom jako výtvarník, ale i jako tiskař ve své litografické dílně v Hroznové Lhotě, kterou otevřel v roce 2010.
Vysílání: 03.4., 09.10 hod., ČT2
Opakování: 04.4., ČT2., 07.4., ČT2., 08.4., ČT2

Tajemný Mont-Saint-Michel
Neuvěřitelných 1300 let úchvatné stavby na ostrově v normandském zálivu. Britský dokument. Klášter Mont-Saint-Michel je po staletí němým svědkem nejvyšších přílivů v západní Evropě. Stal se symbolem nedotknutelnosti času a dodnes patří mezi nejnavštěvovanější francouzské památky. Vyrostl ze žulové skály, kde byl postaven benediktinský klášter vybudovaný v románském stylu, prošel mnoha přestavbami a nyní je unikátním důkazem umu architektů a stavitelů napříč staletími. Seznámíme se s jeho historií i současnými problémy. Jak stavitelé překonali přírodní překážky a vybudovali úchvatnou stavbu na pahorku, zdánlivě nepřístupném? Stavba odolala povětrnostním podmínkám i střelám anglických dobyvatelů za Stoleté války, přečkala těžkou dobu, kdy sloužila jako vězení a nyní vítá stejně jako kdysi davy poutníků. Podívejte se na místo opředené legendami, kterému se odborníci pomocí moderních stavebních technologií pokoušejí vtisknout původní kouzlo místa přístupného jen za odlivu.
Vysílání: 04.4., 17.40 hod., ČT2
Opakování: 07.4., ČT2., 09.4., ČT2

Emoce v umění: Touha (12/24)
Katalánský znalec umění, spisovatel a moderátor Ramón Gener zaměří svůj zrak ke hvězdám a představí vám ženské tělo jako předmět umělcovy vášně (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Když zahlédneme padající hvězdu, všichni si něco přejeme. Někdy si to dokonce i napíšeme, v domnění, že to zvýší šanci na splnění našeho přání. Všichni po něčem toužíme, protože jak prohlásil holandský filozof Spinoza: „Touha je podstatou člověka, a proto jí nelze zabránit". Ramón Gener vám přiblíží obrazy, které namaloval Francisco de Goya, Leonardo da Vinci, Johannes Vermeer, Fragonard a Boucher, představující ženskou krásu a milostnou touhu.
Vysílání: 29.3., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 01.4., ČT art

Impresionisté (3/3)
Malovali vodu, světlo, barvy, viděli svět novýma očima. Svět je ale odmítal pochopit. Britská série (2006). Hrají: J. Glover, Ch. Condou, R. Armitage, A. Havill, A. Billet a další. Režie Tim Dunn. Skoro dvě desetiletí uplynula od okamžiku, kdy se skupina mladých nadšenců veřejně postavila oficiálnímu vkusu, rozhodla se malovat tak, jak vidí a cítí. Dvě desetiletí hledání té pravé cesty, svébytného uměleckého výrazu, ale i léta bídy, strádání a neustálého boje se zkostnatělými autoritami, které viděly ve všem novém ohrožení stávajícího řádu a pořádku. Konečně se ale zdá, že to vše nebylo marné. Pomalu, pozvolna se začíná dostavovat zájem veřejnosti i odborných kruhů i první ocenění. Pro mnohé z nich je už ovšem téměř pozdě. Edouard Manet si svého rytířského Řádu Čestné legie, kterým byl vyznamenán v roce 1881, užil jen dva roky. Ale důležité bylo, že něco se změnilo. Svět se postupně začal dívat jejich očima.
Vysílání: 30.3., 22.10 hod., ČT art

22.3.2021 15:03:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...