zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 53. týden

Gérard Depardieu (Rasputin)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Milenec
Není nic bolestnějšího než láska... Slavný příběh milostného vzplanutí francouzské dívky a bohatého Číňana, natočený podle románu Marguerite Durasové. Francouzské koprodukční drama (1992). Hrají: J. Marchová, T. Leung, F. Meiningerová, A. Giovaninetti a další. Režie Jean-Jacques Annaud. Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah - spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny.
Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román Milenec známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století.
Film režíroval Jean-Jacques Annaud (Jméno růže, Medvědi a Nepřítel před branami).
Vysílání: 02.1., 23.20 hod., ČT1

Čas smyslnosti
Osudy lékaře, jenž prošel světlem i tmou. Americký historický film vyznamenaný dvěma Oscary (1995). Hrají: R. Downey Jr., S. Neill, D. Thewlis, P. Walkerová, M. Ryanová, I. McKellen, H. Grant, I. McDiarmid a další. Režie: Michael Hoffman. Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové Restoration (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem Navrácená minulost, a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci - Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci po právu Oscary.
Vysílání: 03.1., 23.15 hod., ČT1

Tenkrát na Západě
Drama pomsty, lásky a nenávisti. Slavný italsko-americký western Sergia Leoneho (1968). Hrají: Ch. Bronson, H. Fonda, C. Cardinaleová, J. Robards, G. Ferzetti, P. Stoppa, W. Strode, J. Elam a další. Bytostně americký žánr westernu se zdál být na začátku 60. let vyčerpaným artiklem, když dostal nečekanou injekci od evropských tvůrců. Zrodil se nový podžánr, trochu pejorativně nazývaný spaghetti-western, podle země, kde se zrodil. Italští tvůrci okořenili skomírající western většími dávkami sexu a násilí, vzdálené americké lokace vyměnili za mnohem bližší španělskou Almerii, jejíž ráz dost přesně odpovídal americko-mexickému pomezí, domácí herce vybavili anglicky znějícími pseudonymy a sem tam dovezli i béčkové americké představitele, kteří za oceánem filmovými nabídkami právě neoplývali (Clint Eastwood, Lee Van Cleef apod.). Evropské westerny rychle zaplnily mezeru vzniklou krizí žánru ve Spojených státech a staly se solidně vydělávajícími projekty. A zcela zákonitě se objevili tvůrci, kteří se nespokojili s pouhou výrobou replik a nebáli se experimentovat. Jeden z nich Sergio Leone (1929–1989) se dokonce stal mistrem svého oboru, který zpětně ovlivnil americké westerny. Jeho první tři westerny (Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý) se staly mezinárodními diváckými hity a udělaly hvězdu z do té doby neznámého Clinta Eastwooda. Pro svůj čtvrtý snímek dostal Leone finanční nabídku přímo z Ameriky. Navýšil se rozpočet, začali se nabízet američtí herci a samozřejmě i fotogenické americké exteriéry.
Leone vyšel z námětu, který napsal s dalšími kolegy režiséry (Bertolucci, Argento), a stvořil skutečně epický příběh, v jehož centru stojí tajemný cizinec bez jména (Charles Bronson), odhodlaný pomstít dávný zločin, nelítostný zlosyn (skvěle proti typu obsazený Henry Fonda), tělesně postižený železniční magnát (Gabriele Ferzetti), krásná ovdovělá farmářka (Claudia Cardinaleová), drsný desperát s dobrým srdcem (Jason Robards) – ti všichni na pozadí rychle se rozvíjejícího městečka v pustině. Dnes už klasický snímek s typickou hudbou Ennia Morriconeho (a nezapomenutelným harmonikovým motivem) sice využil známých exteriérů v Údolí monumentů, ale jinak převážně vznikal ve Španělsku a v římských ateliérech Cinecitta. Už od mistrovské úvodní scény, v níž tři zabijáci čekají v poledním vedru na vlak, je divák vtažen do příběhu a přes řadu dějových smyček a zákrut v něm zůstane téměř celé tři hodiny.
Vysílání: 28.12., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 30.12., ČT2

Kašpárek
Víte, jaký je rozdíl mezi pitomcem a zlodějem? Zloděj si čas od času dokáže dát pokoj. Jean-Paul Belmondo uniká tajným službám, okrádá klenotníky, prodává falešné obrazy a ještě stíhá svádět jednu ženu za druhou! Francouzsko-italská komedie (1980). Dále hrají: M. Galabru, G. Géret, M. Beaune a další. Režie Georges Lautner. Alexandre Boroni má na víc, než být obyčejným zlodějíčkem ve své čtvrti. Vyjde z vězení a okamžitě začne okouzlovat ženy, aby je mohl nejdříve dobýt, a pak okrást. Náhoda tomu chce, že se při své cestě do Benátek zaplete do hry tajných služeb. A je to znovu on, kdo vítězí nad agenty, mafiány a teroristy z třetího světa. Štěstí že Benátky zůstanou celé! Ještě přitom stačí podfouknout japonské obchodníky s uměním, klenotníka a svést několik žen, takový je okouzlující Jean-Paul Belmondo ve filmu Georgese Lautnera (Policajt nebo rošták, Veselé velikonoce) Kašpárek.
Vysílání: 28.12., 22.50 hod., ČT2

Leon
Chce pomstít svou rodinu, ale je příliš mladá a nezkušená. Natalie Portmanová, Jean Reno a Gary Oldman v hlavních rolích francouzsko-amerického thrilleru (1994). Dále hrají: D. Aiello, M. Badalucco, E. Greeneová, E. Regenová, J.-H. Anglade, S. Naceri a další. Scénář a režie Luc Besson. Podivínský Leon žije v New Yorku velmi osamělým životem a je plně oddán své profesi nájemného zabijáka. Vše se mění ve chvíli, kdy u jeho dveří zazvoní s prosbou o pomoc dvanáctiletá Mathilda. Ona jediná unikla vyvraždění své rodiny, jež bylo odplatou za to, že její otec ukradl psychopatickému policistovi Stanfieldovi část zásilky drog. Mathilda chce potrestat vraha svého malého bratříčka...
Leon je šestým celovečerním filmem francouzského režiséra Luca Bessona. Své akční melodrama vystavěl na modelu hollywoodského filmu, do kterého obsadil své oblíbené evropské herce i americké hvězdy. Pro mnohé diváky se Leon stal kultovním filmem zejména pro Bessonův vytříbený a promyšlený styl filmového vyprávění a bravurní vedení herců.
Vysílání: 30.12., 22.15 hod., ČT2

Byt
O platnosti pikantního rčení „co je v domě, není pro mě“ se na vlastní kůži přesvědčí Jack Lemmon. Americká komedie Billyho Wildera oceněná 5 Oscary (1960). Dále hrají: S. MacLaineová, F. MacMurray, R. Walston, J. Kruschen, D. Lewis, H. Holidayová, J. Shawleeová a další. Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše!
Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář).
Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti.
Vysílání: 31.12., 08.50 hod., ČT2

Bimboland
Muže nezajímá tvé IQ, ale zcela jiné hodnoty! Gérard Depardieu ve francouzské komedii plné mužské přirozenosti a ženské krásy (1998). Dále hrají: J. Godrecheová, A. Atikaová, S. Forteová, Armelle, M. Modo a další. Režie Ariel Zeitoun. Byla jednou jedna mladá žena, která své krásné oči skrývala pod vědeckými brýlemi, své plavé vlasy vázala do nevzhledných uzlů a jejím snem nebylo zářivé slunce francouzské Riviéry, ale divoké pralesy, ve kterých by objevovala nové kmeny, jejímž výzkumům by věnovala celé své mládí. A po osudném malém nezdaru se nechtěně ocitla zpátky na univerzitě v Nice, kde potkala jinou mladou ženu, před níž muži nejen otvírali dveře, své peněženky, ale i svá srdce. Ale to nebylo nic pro Cécile. Když se zamilovala do věhlasného profesora, u něhož s hrůzou zjistila, že ho, tak jako 99,9 procent mužů, zajímá ani ne tak vědecky jako fyzicky, rozhodla se prozkoumat kmen zvaný Bimbo, aneb dívky, které nemají problémy, ale o to větší sebevědomí. A malá zakřiknutá Cécile se s tím vyrovnala po svém. Francouzské komedii Bimboland vévodí Gérard Depardieu a Judith Godrecheová.
Vysílání: 31.12., 10.50 hod., ČT2

Manželská rána
Na dobrodružství není nikdy pozdě. Britsko-francouzská romantická komedie s Emmou Thompsonovou a Piercem Brosnanem v hlavních rolích (2013). Dále hrají: C. Imrieová, T. Spall, L. Bourgoinová, L. Afitte, J. Wilkinson a další. Režie Joel Hopkins (Premiéra). Manželství Richarda a Kate už je sice minulostí, když ale zjistí, že jejich penzijní fond se stal obětí bezohledného a ještě navíc francouzské tuneláře Krugera, rozhodnou se, že to tak rozhodně nenechají. Nejprve to na kluzkého zazobance zkusí po dobrém, se zlou se ale potáží. Potom ale Kate zjistí, že Kruger koupil své snoubence šperk za deset milionů dolarů a zrodí se plán na řádnou pomstu. Drahokam uloupí a nejen, že se tak finančně zahojí, ale ještě zpupnému Francouzi uštědří pořádnou lekci. Rodinní přátelé Jerry a Penelope si vždycky přáli, aby se Kate a Richard dali znovu dohromady, proto souhlasí, že jim pomohou spiklenecký plán na francouzské riviéře zrealizovat. Hvězdně obsazenou romantickou komedii natočil podle vlastního scénáře anglický režisér Joel Hopkins a kromě Emmy Thompsonové a Pierce Brosnana se ve filmu objevují také oblíbení britští herci Timothy Spall a Celia Imrieová.
Vysílání: 31.12., 13.15 hod., ČT2

Madame Sans-Gene
Sophia Lorenová jako krásná pradlena s pusou prořízlou tak, že na ni byl krátký i Napoleon. Koprodukční historická komedie od Christian-Jaquea (1961). Dále hrají: R. Hossein, E. Ávila, J. Bertheau, R. Mary, M. Bertiová, C. Giuffré a další. Příběh Madame Sans-Gene je založen na skutečné historické postavě, jadrné pradleně jménem Catherine Hubscherová, kterou francouzská revoluce a následné bouřlivé roky vynesly až k titulu vévodkyně z Gdaňsku. Častěji však byla titulovaná jako madam „bez ostychu“ a to díky své vyřídilce u dvora.
V Paříži se v létě 1972 schyluje k povstání. Řada šlechticů už město raději opustila a ve spěchu zanechali Catherine (Sophia Lorenová) své špinavé prádlo bez placení. A aby toho nebylo málo, najde nebohá žena na svém dvorku vzbouřenecký kanón i s několika vojáky! Podle seržanta Lefebvra (Robert Hossein) totiž budou mít z její prádelny skvělou mušku na Tuilerijský palác, sídlo krále. Catherine si ale něco takového líbit nenechá a hodlá vlastence i s dělem vypakovat s pomocí svého stálého zákazníka, poručíka Buonaparteho (Julien Bertheau). Jenže nic nejde podle plánu a osudy ústřední trojice se ještě pěkně zašmodrchají. Rozdělí je válka a ohrožují je politické pletichy, dokonce změní svá jména i hodnosti. Nakonec se ale všichni tři sejdou na tom nejméně očekávaném místě, v honosných síních Tuilerijského paláce. A madam Sans-Gene bude mít poslední slovo!
Vysílání: 02.1., 13.10 hod., ČT2

Rasputin
Gérard Depardieu jako osudový muž carské rodiny Mikuláše II. Francouzsko-ruské historické drama (2011). Dále hrají: F. Ardantová, V. Maškov, F. Jankovskij, A. Michalkova, I. Alfjorovová, D. Kozlovskij, K. Rappoportová a další. Režie Josée Dayanová (Premiéra). Mezi nejoblíbenější herce francouzské režisérky Josée Dayanové bezesporu patří Gérard Depardieu, připomeňme čtyřdílného Hraběte Monte-Christa, Balzaca, Bídníky či Napoleona. V roce 2011 k těmto velkým literárním či historických postavám přibyla i kontroverzní postava ruských dějin Rasputin.
Muž opředený mnoha mýty, pro některé guru a prorok, zachránce ruského impéria a jako léčitel a mystik i zdraví mnoha lidí, pro jiné nepřítel Ruska číslo jedna. Na dvoře poslední ruského cara Mikuláše II měl Rasputin silný vliv, který se opíral především o důvěru pověrčivé Alexandry Fjodorovny, manželky imperátora. Původem ze sibiřské vesnice se tento mystik dostal až na carský dvůr, když zachránil carského syna, v roce 1905. Legendou je i Rasputinova smrt 30. prosince 1916. Atentátníci ho pod vedením knížete Jusupova otrávili cyankáli, které však na něj nepůsobilo, po té několikrát střelili a nakonec hodily do Něvy, kde se, podle pitvy, utopil. Ztvárnění Rasputina hvězdným Depardieuem se setkalo se značnou kritikou. Údajně bylo natáčení řízeno Depardieuem, kterého pověřil samotný Putin. Postava Rasputina vždycky přitahovala nejen historiky, ale i literáty a byla vděčnou látku i pro filmaře. Každopádně Rasputin Josée Dayanové je zajímavým příspěvkem do této řady. Ve Francii byl film vysílán pouze na televizní stanici France 3 v roce 2011 a prezentován jako televizní historický film. Posléze vyšel na DVD. Naopak v Rusku byl film uveden téměř dva roky po té, v roce 2013, v nové střihové verzi v kinech jako historický velkofilm.
Film se natáčel ve městě Puškino nedaleko Petrohradu v Kateřinském a Jusupovském paláci, kde byl Rasputin zavražděn.
Vysílání: 02.1., 20.00 hod., ČT2

Skandální odhalení
Sex znamená moc. Michael Douglas a Demi Mooreová v hlavních rolích proslulého příběhu sexuálního harašení. Americký film (1994). Dále hrají: D. Sutherland, C. Goodallová, D. Baker, R. Maffiaová, D. Miller, A. Rich, N. Sadler, R. Forsythová a další. Režie Barry Levinson. Psychologické drama Skandální odhalení bylo natočeno podle stejnojmenného bestselleru Michaela Crichtona (pouhých jedenáct měsíců mezi prvním vydáním knihy a premiérou filmu v prosinci 1994 svědčí o tom, že ji autor psal se zřetelem k "nevyhnutelné" filmové adaptaci). Snímek se dočkal značného diváckého ohlasu nejen díky prestižnímu hereckému obsazení obou hlavních úloh (Michael Douglas a Demi Mooreová), ale zejména kvůli své velmi žhavé tematice – sexuálnímu obtěžování na pracovišti – respektive jejímu obrácení. Agresorem tu není muž, jako ve většině případů, ale přitažlivá žena, jíž pozice nadřízené dává moc uplatnit svou převahu i v soukromém životě. Téma sexuálního harašení ovšem ve filmu není řešeno osamoceně, ale jako součást zákulisního politikaření ve velké společnosti (ohrožení lukrativní fúze) a lidské chamtivosti (ztělesněné postavou šéfa společnosti v podání Donalda Sutherlanda). Režisér Barry Levinson (držitel Oscara za režii Rain Mana) bezezbytku využil nabízené příležitosti a vytvořil rafinovaně vystavěný thriller v atraktivním vizuálním balení (zapojení počítačového systému na základě virtuální reality do příběhu). Velkou oporu nalezl v anglickém kameramanovi Tonym Pierce-Robertsovi (častý spolupracovník Jamese Ivoryho) a v proslulém italském hudebním skladateli Enniu Morriconem. Náležitě přesvědčivé výkony podávají obě herecké hvězdy, Michael Douglas, který tu v malé obměně opakuje svou roli ohroženého otce rodiny z Osudové přitažlivosti, i Demi Mooreová, jejíž postava ďábelsky prohnané svůdkyně je katalyzátorem filmového děje.
Vysílání: 02.1., 21.50 hod., ČT2

Volný pád
Všichni ve městě mu vyhlásili válku. A tak začal bojovat. Michael Douglas v hlavní roli amerického filmu (1992). Dále hrají: R. Duvall, B. Hersheyová, R. Ticotinová, T. Weldová a další. Režie Joel Schumacher. Navenek obyčejný muž jménem William Foster jednoho dne uvízne v dopravní zácpě. To postihuje čas od času každého průměrného člověka. Avšak pro Fostera je to poslední kapka. Muž vezme kufřík, vystoupí z auta a pěšky se vydá na cestu "domů". Od té chvíle odstraňuje z cesty všechno, co mu brání v dosažení cíle. Rozzuří se na korejského prodavače kvůli předražené kokakole, baseballovou pálkou zmlátí dva chuligány, kteří ho chtěli okrást. A shodou okolností se dostane ke sportovní tašce, plné střelných zbraní. Pořád chce jen jediné, dostat se ke své bývalé manželce a k dcerce, která ten den slaví narozeniny. Jenže je tu problém: je to opravdu jen obyčejný úředník, nebo spíš nebezpečný psychopat? Jeho bývalá žena ví své... Vynikající kriminální drama natočil režisér Joel Schumacher v roce 1992. Příběh jeho filmu je fiktivní, avšak nepochybně inspirovaný mnoha skutečnými případy. V nezvyklém dramatu s prvky černého humoru vzbudil pozornost představitel hlavní role Michael Douglas, který se představil ve zcela nezvyklé poloze.
Vysílání: 03.1., 22.00 hod., ČT2

Seber prachy a zmiz
Zločin žije, ale právo má stále v patách. Americká filmová parodie na hrdiny gangsterských příběhů (1969). Hrají: W. Allen, J. Margolinová, M. Hillaire, J. Hydeová, L. Lasserová a další. Režie Woody Allen (V anglickém znění s titulky). Hlavním hrdinou reportážně laděné parodie je na první pohled spíše nenápadný, bezvýrazný Virgil Starkwell. V "slupce" neviňátka je ale ukryt gangster. V jedné linii příběhu sledujeme jeho život od neutěšeného mládí, přes postavení utiskovaného, nešikovného a trochu zakomplexovaného židovského mladíka, až k prvním pokusům o loupežná přepadení. Další zachycuje rozhovory s jeho rodiči, spolužáky či známými, kteří svými postřehy a vzpomínkami spoluvytvářejí mozaiku obrazu tohoto zločince. Film natočil v roce 1969 tehdy ještě nepříliš známý tvůrce Woody Allen. Ve svém prvním čistě autorském snímku, kde se vedle režie podílel na námětu a scénáři, si vzal na mušku gangsterky a kriminální filmy. Už zde prozrazuje postupy autora, který s úspěchem propojí metodu paradokumentu, komiku a nadsázku s citacemi i odkazy na své oblíbené filmové či literární autory. Woody Allen také ztělesnil hlavní postavu gangstera Virgila Starkwella.
Vysílání: 29.12., 21.35 hod., ČT art

Kid
Tulák Charlie Chaplin našel recept, jak vyzrát na život v nejdojemnějším příběhu všech dob. Slavná americká groteska (1921). Dále hrají: J. Coogan, E. Purvianceová, C. Miller, T. Wilson a další. Scénář a režie Charlie Chaplin. Příběh začíná ve chvíli, kdy se mladá a chudá žena rozhodne vzdát svého narozeného syna a vloží jej na sedadlo cizího auta, aby mu zajistila lepší život. Zhroucená z místa odchází, a když přemýšlí nad svým činem, až příliš pozdě si uvědomí, jakou udělala chybu. Mezitím je auto ukradeno dvojicí zlodějů, kteří si po chvíli neví rady se svým nechtěným pasažérem, a tak jej nechají u popelnic v chudinské čtvrti. Zde jej nachází tulák (Charlie Chaplin), co se ho snaží někomu dát, ale brzy k němu přilne a ujímá se ho. Pět let poté je z tuláka a malého Johna (Jackie Coogan) vykutálená dvojice, co si vydělává tím, že jeden rozbíjí okna, aby se za rohem objevil druhý, který je může ihned spravit. Po uplynulých pěti letech se z matky malého Johna stane úspěšná zpěvačka, ale také aktivní podporovatelka charity, co se neustále snaží odčinit svou vinu. Jednoho dne se nevědomky se synem i jeho „otcem“ setkává, když nemocného Johna přináší do domu tuláka. Přivolaný lékař ale zjistí, že tulák není jeho otcem, a tak je nucen mu dítě odebrat. Tulák se však nehodlá chlapce vzdát jen tak snadno...
Druhý celovečerní snímek Charlieho Chaplina z roku 1921 (první byl Chaplin honí dolary z roku 1914) zaznamenal ve své době obrovský úspěch. Chaplin do něj vložil vzpomínky na své vlastní dětství a byl zde již patrný Chaplinův záměr rozvíjet vedle groteskních scének také melodramatické a melancholické příběhy, točící se kolem jeho postavy tuláka. Tím se znatelně lišil od svých konkurentů a dalších hvězd grotesek jako Harolda Lloyda či Bustera Keatona.
Vysílání: 02.1., 22.55 hod., ČT art

21.12.2020 20:12:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...