zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dvojčíslo Hudebních rozhledů

Obálka Hudebních rozhledů č. 11/ 12

autor: archiv   

Měsíčník pro hudební kulturu Hudební rozhledy vyšel ke konci roku jako dvojčíslo. Nejvýznamnější událostí babího léta v metropoli nad Vltavou byl i v tomto roce festival Pražský podzim, v rámci kterého opakovaně ve Dvořákově síni defilovalo pět zahraničních orchestrů. Podstatou dramaturgie programu každého z nich byl vždy jeden večer sestavený výhradně z děl českých autorů, čímž se posluchačům dostalo jedinečné možnosti srovnání. Jedním z nejlepších ohodnocení byl poctěn především závěrečný koncert, na němž se publiku s díly Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka představila Moskevská filharmonie s Jurijem Simonovem a Davidem Geringasem.

V září u nás poprvé uvedená opera Adriana Lecouvreur Franceska Ciley se na repertoáru světových scén dodnes drží především díky své efektní titulní roli. Během posledních desetiletí si ji v nejvýznamnějších operních domech zazpívaly např. i Renata Tebaldiová, Montserrat Caballéová či Mirella Freniová. V inscenaci Jiřího Nekvasila a Daniela Dvořáka, díky které si Národní divadlo na své konto připisuje další českou premiéru a další dramaturgické prvenství, se naší první Adrianou stala Eva Urbanová, vedle níž se tu představili např. i Roman Janál (Michonnet), Jaroslav Březina (Abbé) či Alina Gurina (Kněžna).
Na jaře příštího roku čeká v Praze milovníky opery bezpochyby jedinečná kulturní událost: historicky první uvedení kompletní Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův na prknech Národního divadla a zároveň první uvedení na našem území od druhé světové války. Seriál, který jsme při této příležitosti pro vás připravili, otevírá kapitola, v níž se s Richardem Wagnerem, vedle vynikajících schopností hudebních nadaného i prvotřídním talentem literárním, seznámíme jako s libretistou.
Ensemble Martinů, klavírní kvarteto, v němž je viola nahrazena flétnou, vzniklo v roce 1978 z podnětu bratrů Jana a Josefa Riedlbauchových. Jeho současným uměleckým vedoucím je již jedenáctý rok flétnista a hudební manažer Miroslav Matějka, který dramaturgii souboru nezaměřuje pouze na klasický hudební repertoár, ale rovněž na programy hudebně-literární. V tomto duchu se nese i letos již šestý ročník festivalu, který Ensemble Martinů pořádá v Lichtenštejnském paláci, a jejž příhodně nazval Doteky hudby a poezie.

12.12.2004 23:12:03 Redakce | rubrika - Z médií