zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Universum Brdečka

Jiří Brdečka (Universum Brdečka)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Universum Brdečka
Dokumentární portrét natočený ke stoletému výročí narození Jiřího Brdečky – filmaře, který žije v povědomí jako autor nezapomenutelných filmových skvostů. Patří mezi ně komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera, Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemný hrad v Karpatech. Režie M. Janek (Premiéra). Universum Brdečka odkrývá profesionální příběh i osobní motivace významné postavy české kinematografie, na jejíž jméno se už pomalu zapomíná. Nepůsobí však jako nezáživný exkurz do filmového archivu, ale spíše jako neformální dekonstrukce barvité a komplikované osobnosti Jiřího Brdečky.

Dokument o životě bohéma, intelektuála, dandyho a člověka s mimořádným výtvarným cítěním a literárním talentem realizoval režisér Miroslav Janek v úzké spolupráci s Brdečkovou dcerou Terezou. Tomu odpovídá i výrazně osobní ladění celého filmu. Snímek zachycuje různé postavy, které Jiří Brdečka v průběhu svého života ztvárnil. Někdy dostane prostor Brdečka-otec, který osmileté Tereze předčítá Kafku. Jindy zase promlouvá Brdečka-karbaník, jehož fascinují kníratí hazardní hráči, nebo Brdečka-novinář, který si na protest proti komunistickému režimu jednoho dne vzal klobouk a celých sedmnáct let nic o filmu nenapsal. Před zraky diváků se míhají fotografie a Tereza Brdečková mezitím vypráví, předčítá, glosuje a pátrá ve svých osobních věcech. Způsob, jakým režisér Janek snímá Brdečkovu dceru, ještě umocňuje pocit, že mezi diváky a protagonistou zemřelým v roce 1982 dochází ke zvláštnímu, osobnímu setkání. Scenárista, spisovatel a kreslíř Jiří Brdečka je v Čechách známý díky spolupráci s Jiřím Trnkou, Janem Werichem nebo Oldřichem Lipským. Komedie Císařův pekař a Pekařův císař, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Tajemství hradu v Karpatech nebo Adéla ještě nevečeřela spojuje jeho výjimečný scenáristický talent. Ve světě se Brdečka proslavil především jako režisér animovaných filmů a – podobně jako Karel Zeman nebo Jiří Trnka – se stal mezinárodně respektovanou osobností. Byl jeden z prvních autorů, kteří po druhé světové válce oponovali konvencím kreslených disneyovek.
Narodil se v roce 1917 v Rakousko-Uhersku a zemřel v normalizačním Československu. V dospělém věku zažil svobodnou společnost snad jen dva roky po válce. Nejspíš proto si pěstoval svět, ve kterém se dalo žít: svět složený z legrace, fantazie, přátel, filmů, snů a záhad. Byl to svět mimo politiku, ale také ji nutně trochu odrážel. Kým však Jiří Brdečka ve skutečnosti byl? Kde hledal inspiraci a jaký byl jeho bohatý vnitřní svět? Kam se ukrýval před totalitním politickým režimem, aby mohl nakonec světu ukázat svou svobodnou a nadčasovou tvorbu?
Vysílání: 17.6., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 21.6., ČT art

11.6.2020 11:06:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...