zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 13. týden

Společnice

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Chyťte doktora
Tatiana Vilhelmová a Michal Malátný v komedii o doktorovi, kterému ženy prostě přerostly přes hlavu. Koprodukční snímek ČT (2007). Dále hrají: I. Janžurová, V. Javorský, Z. Stivínová, N. Drabiščáková, L. Sobota, K. Hádek, K. Janák, K. Nováková, P. Weiss, P. Landovský a další. Kamera A. Chundela. Scénář a režie M. Dolenský, od jehož narození nedávno uplynulo 50 let. Gynekologa Michala dostihne nevěra. Musí se tedy vyrovnat se zapeklitou, téměř klasickou situací manželského trojúhelníku. Diváci se s hlavním hrdinou vrátí na stejné místo třikrát a nebudou se stačit divit, co všechno se může stát. Humor této filmové komedie, která nechce moralizovat ani nabízet řešení, je založen na lidských stereotypech v chování. Tomu odpovídá i obsazení milenky a manželky jednou herečkou – Tatianou Vilhelmovou. V hlavní roli doktora se představí Michal Malátný, zpěvák skupiny Chinaski, jejíž písně film doprovázejí. Sám sebe si ve filmu zahrál přední český sexuolog profesor Petr Weiss. Film je autorským dílem scenáristy a režiséra Martina Dolenského, od jehož narození uplynulo 50 let.
Vysílání: 25.3., 21.10 hod., ČT1

Společnice
Jaroslava Adamová, od jejíhož narození nedávno uplynulo 95 let, a Tatiana Vilhelmová v televizním filmu o jednom šťastném setkání (2000). Dále hrají: M. Donutil, J. Šulcová a další. Scénář A. Vovsová. Kamera J. Krejčík. Režie Z. Zemanová. Hana (J. Adamová, od jejíhož narození nedávno uplynulo 95 let) se celý život věnovala zahradám. Projektovala je, osazovala, žila jimi. Nyní je už stará, nemocná, špatně se pohybuje a má pocit, že její život se uzavírá. Hana ale není ukňouraná chudinka, je to realistická žena se smyslem pro humor, která ještě dokáže prohnat i svého dospělého syna (M. Donutil). Vidí však celkem jasně, že už ji v životě nic zajímavého nečeká. Ale opak je pravdou. Do Hanina života vstoupí mladá dívka (T. Vilhelmová) v sešmajdaných teniskách a její život se změní.
Vysílání: 25.3., 22.40 hod., ČT1

Přepadení
Rudolf Hrušínský v roli komisaře řeší náročný případ (1986). Dále hrají: V. Dlouhý, D. Prachař, O. Vetchý, letošní jubilantka M. Steinmasslová a další. Scénář D. Smoljak a L. Rychman. Kamera P. Čepický. Režie L. Rychman. Kriminální komedie začíná během poklidného odpoledne v jedné americké bance. Objeví se tři mladíci (V. Dlouhý, D. Prachař a O. Vetchý). Oznámí svá jména a prohlásí, že se jedná o přepadení. Přijíždí komisař (R. Hrušínský) a začíná jednání. Mladíci požadují vrtulník a rukojmí (letošní jubilantka M. Steinmasslová). Vše mají naplánováno a vše se odehraje jako před časem v Chicagu. Komisař ale podmínky nepřijímá a začíná licitace.
Vysílání: 26.3., 14.00 hod., ČT1

Eva tropí hlouposti
Nataša Gollová navždy mladá, rozpustilá a zábavná v bláznivé komedii podle románu Fan Vavřincové (1939). Dále hrají: O. Nový, Z. Baldová, G. Hilmar, M. Májová, J. Sedláčková, R. Schránil, od jehož narození uplynulo 110 let, E. Nollová a další. Scénář V. Peroutka. Kamera V. Hanuš. Režie M. Frič. Teta Pa má narozeniny, na které přijedou její synovec Michal a neteř Eva. Chtějí pro ni sehnat návod na pěstování slavné růže pana Záhorského, jejího souseda, který tajemství svého úspěchu nechce prozradit. Eva se proto k Záhorským vetře jako sekretářka. Mnoho humorných situací a zápletek nakonec končí několikanásobnými zásnubami. Po úspěchu brilantní společenské komedie Kristian, v níž se zaskvěl komediální talent ústřední dvojice – Nataši Gollové a Oldřicha Nového – hledal režisér Martin Frič nový námět, v němž by tato dvojice našla uplatnění a prostor pro svou svébytnou inteligentní komiku. Inspirován žánrem amerických crazy-komedií natočil v roce 1939 první českou komedii tohoto typu, v níž se seriózně vyhlížející mladý muž dostával do kolotoče prekérních situací. Ty s notnou dávkou roztomilosti roztáčela jeho temperamentní sestřička, jíž žádný nápad nebyl dost ztřeštěný. Scénář Vladimíra Peroutky podle humoristického románku začínající Fan Vavřincové byl psán oběma protagonistům na tělo. Kromě Oldřicha Nového a Nataši Gollové se ve filmu setkáte s neodolatelnou tetičkou Zdenky Baldové, v dalších rolích s Ellou Nollovou, Gustavem Hilmarem a dalšími oblíbenými herci. O hudbu ve stylu tehdy nastupujícího swingu se postarali Jiří Traxler a Kamil Běhounek, za kamerou stál zkušený Václav Hanuš. Roli doktora Novotného si zahrál Raoul Schránil, od jehož narození uplynulo 110 let.
Vysílání: 28.3., 16.30 hod., ČT1
Opakování: 29.3., ČT1

Nebe počká
Warren Beatty v oscarové duchařské komedii o nebožtíkovi, který se nechtěl vzdát účasti ve fotbalovém týmu. Americký film (1978). Dále hrají: J. Christieová, J. Mason, J. Warden, Ch. Grodin, D. Cannonová, B. Henry a další. Režie Buck Henry a Warren Beatty. Joe Pendleton (Warren Beatty) se na vlastní kůži přesvědčí, že smrtí vše jen začíná. Jako záložní obránce fotbalového týmu Los Angeles Rams měl autonehodu, následkem čehož byla jeho duše andělem předčasně nachystána k odbavení na věčnost. Joeova houževnatost se „odletu“ směr destinace Nebe brání, seč může, a fotbalistovi je nakonec dána druhá šance. Má to ale háček. Joe se musí převtělit do role zámožného průmyslníka Lea Farnswortha, který se netěší přízni široké společnosti a ještě více leží v žaludku své manželce s tajemníkem, jež jdou společně Leovi po krku. Olej do ohně přileje Betty Loganová (Julie Christieová), půvabná ekologická aktivistka, která chce stůj co stůj zamezit ničivým praktikám Leova obchodního impéria. A Super Bowl je na spadnutí.
Vysílání: 23.3., 23.35 hod., ČT2

Osudové lásky (1/12) Anny a Max
Vztah dvou meziválečných hvězd – slavné české herečky a německého šampiona v boxu zažil vrcholnou slávu i hluboký pád. První díl dokumentárního cyklu České televize, v němž spisovatel Stanislav Motl pátrá po tajemstvích výjimečných mileneckých párů. Režie M. Kaboš (Premiéra). Od chvíle, kdy se česká herečka Andula Ondráková a německý boxer Max Schmeling prvně potkali, je už nikdo nedokázal rozdělit. Byli nepřehlédnutelní. Vysoký snědý obr s tvrdými pěstmi a drobná světlovláska, jejíž štíhlé nohy přiváděly do varu významné muže své doby – režiséry Karlem Lamačem a Alfredem Hitchcockem počínaje a třeba Adolfem Hitlerem konče, byli ukázkový pár. Anny a Max však žili v chmurné době, která lásce příliš nepřála.
Vysílání: 26.3., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 29.3., ČT2., 30.3., ČT2

Díky za každé nové ráno
Ironická komedie o životě, lásce, odvaze i smrti v době normalizace. Úspěšný koprodukční snímek ČT, který získal významná česká i mezinárodní ocenění (1994). Hrají: I. Chýlková, F. Pieczka, A. Vránová, K. Heřmánek, P. Schwarz, M. Kantorková, T. Hanák, M. Etzler, B. Hrzánová, T. Brodská a další. Scénář letošní jubilantka H. Pawlowská. Kamera J. Krejčík. Režie M. Šteindler. Úspěšná a divácky oblíbená hořkosladká komedie o životě, v níž hlavní roli hraje láska, odvaha, smích i smrt. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která tu čerpala inspiraci ze svého vlastního rodinného zázemí. Autorka v něm s humorem a ironií sobě vlastní, ale i s pochopením a soucitem vzpomíná na svého otce a další svérázné a zemité příbuzné, pocházející ze Zakarpatské Ukrajiny, na své mládí a s ním spojené nešťastné lásky a ztracené iluze. Vše na příběhu Olgy, jejích přátel, rodiny a vrstevníků, odehrávajícím se v průběhu dvaceti let, které prožívalo Československo po ruské okupaci. Peripetie hrdinů jsou nahlíženy s ironií a humorným nadhledem. Střídají se zde bouřlivé komediální situace se slzami. Hrdinové této komedie však už ví, že nepodlehnout, nevzdávat se, mít rád a nezapomenout se smát je platné a dobré. Snímek byl oceněn čtyřmi Českými lvy v kategorii nejlepší film, za scénář letošní jubilantky Haliny Pawlowské, za režii Milana Šteindlera a za ženský herecký výkon Ivany Chýlkové v hlavní roli a obdržel nominaci na Oscara i další zahraniční ocenění.
Vysílání: 26.3., 22.00 hod., ČT2

Rošťáci
Dobrodružná cesta za pokladem. Americký film (1985). Hrají: S. Astin, J. Brolin, J. Cohen, C. Feldman a další. Režie Richard Donner. Dobrodružný příběh o klukovské partě z malého přímořského městečka Astorie, která zcela náhodou přijde na stopu starému pirátskému pokladu a vydá se ho hledat do labyrintu podzemních jeskyní. Nejenže je to dobrodružství, které kluky vzrušuje, ale také jediná možnost, jak získat finanční prostředky potřebné k záchraně jejich domovů před zbouráním.
Vysílání: 28.3., 12.25 hod., ČT2

Bojovali za vlast
Výpravná epopej podle stejnojmenného románu Michaila Šolochova evokuje dny ústupu Rudé armády z donských stepí. Sovětský válečný film (1975). Hrají: V. Šukšin, V. Tichonov, S. Bondarčuk, J. Nikulin a další. Režie Sergej Bondarčuk. Nedostatečně vyzbrojená Rudá armáda ustupuje v roce 1943 před německými tanky k Donu. Hladoví vojáci, kteří fyzicky i duševně strádají, jsou decimováni při zoufalých obranných bojích. Je těžké nenechat se přemoci hrůzou a bezmocí. Civilisté z vesnic jim navíc spílají do zrádců, kteří zemi nedokázali ubránit. Film Bojovali za vlast byl natočen k 30. výročí konce války podle stejnojmenného nedokončeného románu Michaila Šolochova. Na rozdíl od většiny sovětských válečných filmů své doby se mu daří vyhýbat se přílišnému klišé a přepjatému patosu. Naopak disponuje dobře vykreslenými, uvěřitelnými charaktery, mezi nimiž vyniká hlavní postava, výřečný a chvástavý vojín Lopachin. Jeho představitel Vasilij Šukšin zemřel v pouhých 45 letech právě při natáčení tohoto snímku – zbývající scény tak musely být dotočeny s dublérem a předabovány. Mezi kvality Bondarčukovy vize sovětského ústupu patří i inovativní práce s kamerou od Tarkovského spolupracovníka Vadima Jusova.
Vysílání: 28.3., 20.00 hod., ČT2

Noc patří nám
Dva bratři na opačných stranách zákona. Joaquin Phoenix a Mark Wahlberg v hlavních rolích amerického kriminálního dramatu (2007). Dále hrají: E. Mendesová, R. Duvall, A. Veadov, D. Colon, D. Hoch, O. Taktarov a další. Scénář a režie James Gray. Americký scenárista a režisér James Gray (nar. 1969) vyrůstal v newyorském Queensu jako potomek ruských přistěhovalců, a prostředí ruské komunity hraje důležitou úlohu i v jeho filmech. Už jeho debut Malá Oděsa (1994), nazvaný podle brooklynské čtvrti, byl zajímavým kriminálním příběhem zasazeným do komunity ruských židů. Ve svém třetím celovečerním snímku Noc patří nám (2007) líčí příběh dvou bratrů, kteří se ocitnou na rozdílných stranách zákona. Bobby Green (Joaquin Phoenix) pracuje jako šéf brooklynského nočního klubu El Caribe, který patří ruskému mafiánovi Bužajevovi. Prostředí jako stvořené pro distribuci drog ostrým zrakem sleduje Bobbyho bratr Joseph Grusinsky (Mark Wahlberg). Oba sourozenci se nestýkají a jejich vztah vzhledem k rozdílným příjmením zůstává utajen. Situace se však vyostří a Bobby je nucen vybrat si mezi nablýskaným kriminálním životem a rodinnou ctí, reprezentovanou policejními uniformami nejen Josepha ale i jejich otce Alberta (Robert Duvall). Volba to není jednoduchá a Bobby za ni zaplatí víc, než měl v úmyslu. Dobré herecké výkony a působivé vystižení atmosféry nočního života na konci osmdesátých let patří k největším kladům filmu, který byl v roce 2007 přijat do soutěže prestižního canneského festivalu (zde však zůstal bez ocenění). Celý snímek vznikal v newyorských exteriérech (režisér odmítl obvyklou variantu natáčení v lacinějším Torontu), což přispělo k větší autenticitě. Název filmu je odvozen od tehdejšího hesla jednotky newyorské policie, zabývající se pouliční kriminalitou.
Vysílání: 28.3., 22.40 hod., ČT2

Zlomené kopí
Ranč s velkými stády a obrovskými pozemky se stal jejich prokletím. Spencer Tracy v hlavní roli amerického westernu, oceněného Oscarem (1954). Dále hrají: R. Wagner, R. Widmark, K. Juradoová, E. G. Marshall, P. Ober a další. Režie Edward Dmytryk. Dobytkářský magnát, tvrdý rančer Matt Devereaux, rozhodně nepatří mezi slabochy a majetek, jenž mu patří, hájí vždy nekompromisně, třeba tím, že občas zákon vezme do svých rukou. Proto jednoho dne také přepadne a zničí důl na měď, který znečistil vodu na jeho pozemcích, kde pase dobytek. Tento čin však zasáhne a rozdělí celou jeho rodinu. Majitelé zničeného dolu, kteří se hlásí o své právo, s pomocí právníků postaví Matta před soud. Ten rozhodne v jeho neprospěch. Přidělený trest, tři roky vězení, ale vezme na sebe jeho nejmladší syn Joe. Zato další synové Denny, Mike a Ben jen čekají na vhodný okamžik, aby stárnoucího Matta obelstili a realizovali vlastní plány. Vynikající western natočil režisér Edward Dmytryk, jenž se do diváckého povědomí zapsal především jako vypravěč silných, dramatických příběhů (Vzpoura na lodi Caine, Raintree County, Mladí lvi, Warlock, Pod kopyty stád). Klasický film hollywoodské školy, v němž nechybí znejistění rasové nadřazenosti bělochů nad indiány, stejně jako působivé zachycení zániku starého Divokého západu a tradičních hodnot, získal Oscara za nejlepší námět (Philip Yordan). Svérázného Matta Devereauxe ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro, To je ale bláznivý svět), jeho nejstaršího syna Bena zahrál Richard Widmark (Polibek smrti, Norimberský proces). Úlohu Joea ztělesnil Robert Wagner (kterého jsme mohli vidět v cyklu televizních filmů s dvojicí Hart a Hartová).
Vysílání: 29.3., 20.00 hod., ČT2

Čtyři neapolské dny
Dramatická rekonstrukce spontánního povstání ze září 1943, jež osvobodilo Neapol ještě před příjezdem spojeneckých sil. Italské válečné drama nominované na dva Oscary (1962). Hrají: F. Wolff, G. M. Volonte, L. Massariová, G. Wilson a další. Režie Nanni Loy (V původním znění s titulky) (Premiéra). Snímek inspirovaný skutečnými příběhy obyvatel Neapole začíná několik týdnů před samotným povstáním. Počátkem září 1943 se spojenecké jednotky vylodily na Apeninském poloostrově a začaly rychle postupovat na sever, z části i kvůli neochotě italské armády k boji. Brzké vyhlášení příměří s Itálií ovšem způsobilo pád vlády a většina území od Neapole na sever přešla do přímé správy nacistů. Ti své dřívější spojence odzbrojili a civilní obyvatelstvo využívali jako rukojmí i živé štíty, v případě jakéhokoliv odporu pak buřiče exemplárně popravovali. Přese všechno v sobě vyhladovělí a zoufalí obyvatelé Neapole, muži, ženy a dokonce i děti, našli sílu k poslednímu odporu. Ozbrojeni několika málo propašovanými zbraněmi, častěji však kameny, zápalnými láhvemi a někdy také nábytkem, obrátili během čtyř dnů město vzhůru nohama a donutili německé jednotky k ústupu. Děj filmu Čtyři neapolské dny (1962) vychází ze stejnojmenné knihy Alda de Jaca a povstání sleduje očima desítek postav, od vysloužilého vojáka přes zoufalou matku až po divoké výrostky z místní polepšovny. Natáčení probíhalo přímo v Neapoli bez potřeby kulis, některé části města si totiž po skoro dvaceti letech od osvobození stále nesly hluboké jizvy z bojů. Ve filmu také hovoří pro kraj typickou neapolštinou, kterou si diváci ČT mohou vychutnat v původním znění s českými titulky. Za nezvykle civilní a nepřikrášlené zpracování válečné události byl černobílý snímek nominován jako nejlepší zahraniční film na ceny BAFTA, Zlatý glóbus a také Oscara.
Vysílání: 24.3., 22.30 hod., ČT art

Rita Hayworthová
Nádherná žena, skvělá tanečnice a talentovaná herečka celý život marně toužila po klidném rodinném zázemí. Francouzský dokument. Celý svět ji znal jako smyslnou Gildu ze stejnojmenného filmu. Její "rukavičkový striptýz" – scéna, kdy během zpěvu svlékla jen jednu jedinou rukavici – z ní učinil hollywoodský sexsymbol své doby. Rita Hayworthová (1918–1987) se narodila do taneční rodiny a od raného dětství se také tanci věnovala, dokonce profesionálně. Její otec velmi brzy vycítil její obrovský potenciál, a když dívka dospívala, z využívání se stalo i zneužívání. Talentovaná kráska, která nikdy neměla nouzi o pracovní nabídky, postrádala, jak už to bývá, štěstí v lásce. Žádné z jejích manželství, ani to s legendárním Orsonem Wellesem, se neobešlo bez násilí. Psychicky velmi trpěla i po rozvodu s princem Ali Khanem, kdy došlo dokonce i k drsným soudním procesům o jejich společnou dceru. Posledních dvacet let svého neutěšeného života pak údajně trpěla Alzheimerovou chorobou. To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním dokumentu, který je vlastně jakousi "třináctou komnatou" slavné americké herečky.
Vysílání: 25.3., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 27.3., ČT art., 31.3., ČT art

Komisařka
Jen zázrakem zachráněný film o lidské důstojnosti, lásce a toleranci, vyrvaný ze spárů sovětské komunistické nomenklatury. Po dvaceti letech pak oceněný Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně. Sovětské psychologické drama (1967, 1988). Hrají: N. Morďukovová, R. Bykov, R. Nědaškovská, V. Šukšin a další. Scénář a režie Alexandr Askoldov (V ruském znění s titulky). Jediné celovečerní dílo, které za sebou scénárista a režisér Alexandr Askoldov zanechal, se stalo jedením z nejslavnějších trezorových snímků sovětské kinematografie. Ačkoli Komisařka vznikla roku 1967, v příznivém času měkké totality chruščovovského tání, znovu uvedena do širší distribuce byla až s koncem 80. let. Velký ohlas Askoldov získal na XXXVIII. ročníku filmového festivalu v Západním Berlíně, odkud si roku 1988 díky znovuobnovené premiéře odvezl hned několik ocenění, mimo jiné, zvláštní cenu poroty v podobě Stříbrného medvěda. Dílo bylo natočeno na motivy povídky V městě Berdičevě zdejšího rodáka Vasilije Grossmana, kterou Askoldov obohatil o znepokojivou vizi genocidy evropských židů. Nejprovokativnější podnět z dobové perspektivy ale nalézáme v rozkolu mezi zarytým fanatismem hrdinky a probouzejícími se mateřskými pudy. Příběh se odehrává během občanské války na maloměstě, kde vedle sebe stojí synagogy, pravoslavné kostely i katolické chrámy. Zde, v Berdičevě, vede prapor pokleslé morálky komisařka Klavdija Vavilovová. Kvůli pokročilému stupni těhotenství je proti své vůli nucena odstoupit od velení a ubytovat se u chudé židovské rodiny, která zažila nejeden pogrom. V malém domku hýřícím životem šesti dětí má přísná Klavdija možnost si uvědomit, že těžší než válka je porodit robě, stejně jako jej vychovat. Původní myšlenky na potrat se rozplývají spolu s myšlenkami na mír a svornost pracujících lidí. Nedlouho poté, co Klavdija zplodí syna, začne v dáli výstražně znít svolávací trubka. Nad městečkem propukne palba. Klavdija pokládá novorozeně na postel, obléká vojenský kabát a odchází vést svůj oddíl do útoku.
Vysílání: 26.3., 22.35 hod., ČT art

...nebo být zabit
Za svobodu se platí vysoká cena a na konci války jde o všechno. M. Kňažko a M. Zounar v hlavních rolích českého válečného dramatu (1985). Dále hrají: H. Pastejříková, J. Zahájský, E. Balzerová, J. Vágner a další. Scénář K. Pixa a J. Vokřál. Kamera F. Uldrich. Režie M. Hollý. Je březen 1945 a nacistům je již zcela zřejmé, že válku vyhrát nemohou. Přichází proto na řadu úvahy o budoucnosti po válce a o zametání stop. Jeden koncentrační tábor se musí zcela vyklidit a zdejší vězně je nutno pohřbít v dolech. Zůstávají jenom hledači min – mezi nimi veterán španělské občanské války Vídeňák Ernest (M. Knažko) a odbojář z Prahy Kim (M. Zounar). Ti se jednoho dne rozhodnou i s ostatními vězni utéct, ale jsou prozrazeni a většina uprchlíků je zastřelena. Dvojice hrdinů však nezůstává sama a cestou se k nim přidá i hlídací pes z tábora, jehož Kim chodíval krmit. V nadcházejících dnech vede Ernest mladého Kima v neutuchající zimě cestou za svobodou a učí jej, že v této době existuje jen jedno pravidlo, jímž se musí řídit – zabij nebo budeš zabit.
Vysílání: 29.3., 21.05 hod., ČT art

16.3.2020 11:03:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma celý článek

další články...