zvláštní poděkování
Volný.cz

Dokument o Mečiarovi jde do kin

Mečiar

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Film Mečiar, který je nominovaný na Českého lva a získal cenu Trilobit, vstupuje 8. března do českých kin.
Režisérka Tereza Nvotová se filmem vrací do období rozdělení Československa a popisuje vliv jednoho z nejmocnějších politiků na tehdejší společnost i život režisérčiny rodiny.
„Jedním z důvodů byla frustrace ze stavu dnešního Slovenska. Z politiky, korupce a společnosti, která si neustále volí vůdce bez svědomí. Myslím si, že se z tohoto začarovaného kruhu nevymotáme, když se nevrátíme zpět v čase a neuvědomíme si, kde a jak to celé začalo,“ objasnila Tereza Nvotová motivaci k natočení filmu.

Původní středometrážní snímek, který vznikl jako bakalářský film Nvotové na pražské FAMU a jehož základem byl rozhovor s Vladimírem Mečiarem v jeho vile Elektra, zaznamenal v roce 2013 velký ohlas na festivalu v Jihlavě. Režisérka se tedy rozhodla k tématu vrátit a natočit celovečerní film. Základním zdrojem byly kromě osobních zkušeností režisérky a rozhovorů s pamětníky především archivní materiály České televize, RTVS a TV Markíza a různé dokumentární filmy. Takovým byl například dokument Mária Homolky Rodáci (1997) natočený na mítinku HZDS na bratislavských Pasienkách, jediný zdroj známých každoměsíčních setkání Mečiara s voliči, které se staly fenoménem. „Archivní materiály daly filmu úplně jiný rozměr, protože divák má možnost sledovat dění v přímém přenosu. Mečiar u sebe doma je trochu jiný Mečiar než ten, který řečnil před stovkami lidí nebo se hádal s novináři,“ řekla Nvotová.
Mnoho času si vyžádala práce na vývoji filmu, který jako producenti zastřešily společnosti HBO Europe a PubRes. Během vývoje do projektu vstoupil i český koproducent Negativ. Distributorem na území České republiky je Asociace českých filmových klubů.
Mečiar bude mít českou distribuční premiéru 8. března na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Tereza Nvotová následně s filmem vyráží na tour po filmových klubech a doprovodí i vybrané regionální projekce v rámci Jednoho světa.
Tento film věnujeme všem obětem politického zločinu.
Tereza Nvotová, tým filmu, Asociace českých filmových klubů , Negativ a HBO Europe.

5.3.2018 16:03:51 Redakce | rubrika - Filmová scéna